Cholestaza - rozpoznanie, leczenie, dieta

Cholestaza przytrafia się także sportowcom i osobom, które właściwie się odżywiają - to zespół objawów klinicznych i biochemicznych, które prowadzą do zatrzymania przepływu żółci w organizmie. Nazwa przypadłości pochodzi z łaciny, gdzie "cholestasis" to dosłownie "zastój żółci". Schorzenie to jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży - zawsze jednak konieczne jest stosowanie specjalnej diety w czasie walki z chorobą. Tylko właściwe zachowanie może ją unieszkodliwić i wyleczyć.

Co to jest cholestaza?

Cholestaza - jak wspomniano we wstępie - oznacza zatrzymanie żółci w organizmie. Zastój żółci to skutek jej obniżonej syntezy i sekrecji do dwunastnicy. Może mieć charakter zewnątrzwątrobowy lub też wewnątrzwątrobowy, w zależności od tego na jakim etapie żółć zostanie zatrzymana - tuż za wątrobą, czy też właśnie w tym narządzie.

Przyczyny choroby mogą być różne - z tego też powodu różnie może wyglądać jej późniejsze leczenie. Najczęściej cholestaza jest wynikiem utworzenia się kamieni w przewodach żółciowych, raka, który blokuje kanał, torbieli dróg żółciowych, albo ich zwężenia na przykład na skutek stanu zapalnego. Cholestaza może pojawić się również w trakcie ciąży - podobne przypadki są rzadkie, jednak zdarzają się. Najczęściej jest to skutek działania zbyt dużej ilości hormonów, które uszkadzają wątrobę.

Ćwiczenia w ciąży - zalecane przynajmniej pół godziny dziennie

Cholestaza - objawy

Cholestaza zawsze wywołuje powiększenie śledziony oraz wątroby. Można ją rozpoznać po zmianie zabarwienia stolców, a także po żółtaczce. Najczęściej zaczyna się zaś od uporczywego swędzenia rąk i nóg. Świąd jest tak silny, że przeszkadza spać w nocy - nasila się bowiem wieczorem.

Cholestaza ciążowa również posiada te same symptomy - prócz dbałości o swoją kondycję, czy skórę, należy zatem zwrócić baczniejszą uwagę na takie szczegóły. Szybkie zdiagnozowanie choroby zapobiega przedwczesnemu porodowi oraz krwotokowi porodowemu, który mógłby zagrażać życiu dziecka. Cholestaza ciężarnych wywołuje również mdłości, wymioty i utratę apetytu, choć nie u wszystkich kobiet. Jeśli jednak objawy te będą się długo utrzymywać, najlepiej szybko skontaktować się z lekarzem.

Cholestaza - jakie badania wykonać?

Jeśli istnieje podejrzenie cholestazy, koniecznie należy wykonać odpowiednie badania krwi - próby wątrobowe AspAT i AIAT - oraz sprawdzić poziom bilirubiny i fosfatazy alkalicznej.

Jeśli chodzi o wyniki, cholestaza sprawia, że poziom wskaźnika De Ritisa (najczęściej to w jego skali podaje się wyniki badań) spada ze średniej wartości 1,0-2,75 (u zdrowego człowieka) do poziomu 0,5.

Cholestaza - dieta

Ciąża to okres, kiedy szczególnie należy dbać o siebie i dziecko - właściwie się odżywiać, relaksować i ćwiczyć. Odpowiednia dieta zawsze wpływa na nasz organizm - w tym przypadku może więc działać zapobiegawczo i leczniczo. Jeśli kobieta jest w ciąży i zachoruje na cholestazę, koniecznie musi wdrożyć specjalną dietę wątrobową - choroba zagraża bowiem życiu dziecka.

Dieta wątrobowa polega na:

- przyjmowaniu pokarmów niskotłuszczowych, które nadmiernie nie obciążą wątroby

- rezygnacji z pokarmów smażonych oraz surowych (warzywa i owoce powinny być zawsze gotowane!)

- unikaniu picia napojów gazowanych, które zawierają cukier

- unikaniu słodyczy

- przyjmowaniu witaminy B , C oraz PP

Konieczne jest również powstrzymanie się od aktywności fizycznej - nawet panie, które chciały trochę ćwiczyć, aby zachować kondycję i ułatwić sobie poród, muszą zrezygnować z tego pomysłu. Ze względu na ryzyko wcześniejszego porodu i ewentualnego krwotoku, chora kobieta powinna jak najwięcej odpoczywać. Leczenie cholestazy nie będzie też skuteczne, jeśli kobieta będzie przeżywała duży stres - także odpoczynek psychiczny jest więc wskazany. Oczywiście, chora musi się znaleźć pod opieką lekarza, w szpitalu.

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.