Seks i kobiece pożądanie. Czy już na zawsze ma pozostać tabu?

Rewolucyjna książka autorstwa Daniela Bergnera "Czego pragną kobiety? O kobiecym pożądaniu w przełomowych badaniach seksuologów" jest nowością na polskim rynku wydawniczym. Opowiada o fantazjach i zwierzeniach, obalających wszelkie stereotypy płci pięknej. Poznaj najpilniej strzeżone tajemnice kobiecego ciała!

W 1925 roku, kiedy księżna Maria Bonaparte, stryjeczna prawnuczka Napoleona, po raz pierwszy spotkała Zygmunta Freuda, na pewno nie spodziewała się, że zmieni on nie tylko jej dotychczasowe życie, ale także jej sposób myślenia. Słynny psychiatra, który leczył ją z oziębłości seksualnej, skłonił młodą księżną, żeby profesjonalnie zajęła się psychoanalizą. Zdanie, którym ją w końcu przekonał: "Wielkie pytanie, na które nigdy nie odpowiedziano i na które, pomimo trzydziestoletnich badań nad duszą kobiety, nie udało mi się odpowiedzieć, brzmi: Czego pragnie kobieta?" przeszło do historii.

Jednak czy nami nadal rządzi wstyd?

Minęło prawie sto lat, a tajemnica kobiecych pragnień i pożądań wciąż nie została jeszcze dokładnie wyjaśniona i opisana. Na przeszkodzie zawsze stało jakieś tabu: czyjeś wyobrażenia, zaprzeczenia, przesądy. Mimo zalewu licznych seksualnych treści, pojawiających się w reklamach czy filmach, mimo rewolucji seksualnej i deklaratywnego "wyzwolenia", kobietami i mężczyznami nadal rządzi wstyd. Kobiece libido, pożądanie, zdolność do osiągania orgazmu czy choćby obrazy wywołujące podniecenie seksualne to wciąż dla wielu krępujące tematy. Ta tematyka jest systematycznie wypychana z publicznej dyskusji, a jej podejmowanie wielu ludzi uważa za niestosowne.

Czy można jakoś to zmienić?

Na szczęście w ostatnim czasie pojawiły się nadzieje na przełamanie tej przedziwnej zmowy milczenia. Jedną z nich jest ukazanie się książki Daniela Bergnera, "Czego pragną kobiety? O kobiecym pożądaniu w przełomowych badaniach seksuologów". Ta znakomicie napisana, fascynująca pozycja, przedstawia najróżniejsze aspekty kobiecego pożądania. Bergner opisuje w niej swoje spotkania z wieloma światowej sławy naukowcami z seksuologii, psychologii behawioralnej i dziedzin pokrewnych. Przytacza wyniki badań naukowych i klinicznych, żeby wskazać czym w istocie jest kobiece podniecenie, jakie czynniki wpływają na jego wzrost i jak zafałszowany obraz kobiecości dominuje we współczesnej kulturze.

Jednak na tym nie koniec. Autor zaprasza swoich czytelników na wyprawę w daleką przeszłość, wydobywa z mroku dziejów najpiękniejsze, najstraszniejsze i najdziwniejsze podejścia do seksualności. Usiłuje także dociec, dlaczego mężczyźni tak bardzo boją się przyznać kobietom równe prawa w kwestii odczuwania rozkoszy i dlaczego we współczesnych społeczeństwach dominuje model monogamiczny, choć dowody naukowe wskazują na skłonność obu płci do częstej zmiany partnerów. Przygląda się zjawisku narcyzmu, fetyszom, a także rozmawia z wieloma kobietami, mającymi najróżniejsze oczekiwania w stosunku do seksu, których często nie są w stanie bezpośrednio zamanifestować. Przytacza dowody na istnienie czterech różnych rodzajów kobiecego orgazmu oraz zgłębia problem afrodyzjaków, znacznie słabiej działających na kobiety niż na mężczyzn. Zastanawia się także, co skłania płeć piękną do werbalnego zaprzeczania, choć wyraźnie sygnalizowanego przez reakcje fizjologiczne, odczuwanemu podnieceniu.

Co znajdziemy w jego książce?

Mimo solidnej dawki wiedzy i naukowej skrupulatności autora, książkę "Czego pragną kobiety?" czyta się jednym tchem. Bergner pisze w sposób interesujący i błyskotliwy, a zarazem zrozumiały dla czytelnika. Są tu przykłady, anegdoty, zapisy autentycznych przeżyć rozmówców autora i jego osobiste refleksje. Bergner nie eksponuje własnej osoby i jej perspektywy, ale woli oddać głos płci przeciwnej. Swoje "bohaterki" traktuje z dużym taktem i zrozumieniem. Autor bez uprzedzeń wysłuchuje fantazji i zwierzeń, obnaża korzenie mitów o moralności, obala stereotypy i próbuje przekonać kobiety, że mają prawo poszukiwać własnego seksualnego spełnienia.

"Czego pragną kobiety?" zasługuje na miejsce na półce w domu każdej świadomej siebie, nowoczesnej kobiety i każdego świadomego swych potrzeb mężczyzny. Może być także doskonałym przewodnikiem w drodze na erotyczny szczyt.

Książkę wydało Wydawnictwo Laurum .

embed

Czego pragną kobiety. O kobiecym pożądaniu w przełomowych badaniach s...

    w okazje.info

    Więcej o:
    Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.