Cracovia Maraton - trzydniowe święto biegania

Organizowany od 2002 roku Cracovia Maraton to jedna z największych imprez biegowych w Polsce. Odbywający się pod hasłem: ?Z historią w tle?, prowadzi przez najpiękniejsze zakątki starego Krakowa.

Pierwszy Cracovia Maraton zgromadził na starcie ponad 900 zawodników, a w ubiegłorocznej, 13. edycji wystartowało już ponad 5500 biegaczy.  Jak widać, krakowski maraton przerodził się w trzydniowe święto biegania. Tegoroczne wydarzenie odbędzie się w dniach 17-19 kwietnia (piątek-niedziela).

17 kwietnia zorganizowana zostanie druga edycja Biegu Nocnego na 10 km.

18 kwietnia , już po raz dziesiąty, na trasę wokół Błoń Krakowskich wyruszą uczestnicy

Mini Cracovia Maraton im. Piotra Gładkiego (4,2 km) oraz Cracovia Maraton na Rolkach

- na pełnym dystansie maratońskim. Wcześniej odbędą się również Bieg Śniadaniowy

oraz Biegi Radia RMF FM.

19 kwietnia o godz. 9:00 tysiące biegaczy wystartują w 14. Cracovia Maraton.

Kraków skutecznie przyciąga maratończyków z zagranicy - Cracovia Maraton to najbardziej międzynarodowy spośród wszystkich polskich maratonów, z najwyższą w kraju frekwencją uczestników z zagranicy. W trzynastu dotychczasowych edycjach Cracovia Maraton gościliśmy biegaczy z 55 krajów.

Na krakowski maraton przyjeżdża najliczniejsza w Polsce grupa uczestników niepełnosprawnych. Pod tym względem Cracovia Maraton wyróżnia się nie tylko na tle imprez krajowych, ale i światowych.

Od 2014 roku start i meta Cracovia Maraton usytuowane są na krakowskim Rynku Głównym.

Kalendarium Cracovia Maraton

. 11 maja 2002 - I Cracovia Maraton. Start: ul. Grodzka, meta: Rynek Główny, trasa: Stare Miasto, Bulwary Wiślane, Błonia Krakowskie. Hasło biegu: "Z historią w tle" - towarzyszy imprezie do dziś.

. 10 maja 2003 - II Cracovia Maraton. Start został przeniesiony na Rynek Główny.

. 8 maja 2004 - III Cracovia Maraton. Po raz pierwszy wszyscy, którzy ukończyli Krakowski maraton otrzymali pamiątkowe medale. Do programu imprezy wprowadzono półmaraton.

. 7 maja 2005 - IV Cracovia Maraton. Start na Błoniach Krakowskich, meta: Rynek Główny. Biegacze zawitali do Nowej Huty. Pierwsze zwycięstwo Polaka w klasyfikacji generalnej - Piotra Gładkiego.

. 6 maja 2006 - V Cracovia Maraton. Start i meta na Błoniach Krakowskich. Zrezygnowano z półmaratonu. Na linii startu zadebiutowali natomiast rolkarze. Zwycięzca poprzedniej edycji imprezy - Piotr Gładki - dwa tygodnie po tym triumfie tragicznie zginął w wypadku drogowym. Postanowiono, że dla uczczenia pamięci zawodnika odbędzie się Mini Maraton jego imienia. Ten bieg na prowadzącej wokół Błoń trasie o długości 4,2 km organizowany jest rokrocznie jako wydarzenie towarzyszące Cracovia Maraton.

. 5-6 maja 2007 - VI Cracovia Maraton. Była to impreza dwudniowa. Pierwszy raz uczestnicy po starcie i przed przekroczeniem linii mety pokonywali rundę wokół Błoń Krakowskich.

. 4 maja 2008 - VII Cracovia Maraton. Modyfikacja trasy biegu głównego ze względu na prace remontowe w obrębie Starego Miasta i Ronda Grzegórzeckiego.

. 26 kwietnia 2009 - VIII Cracovia Maraton. Rekord trasy - Julius Kipkorir Kilimo

z Kenii uzyskał wtedy najlepszy od lat w Polsce czas 2:11:26.

. 24-25 kwietnia 2010 - IX Cracovia Maraton. Z czasem 2:16:12 w biegu głównym triumfował Etiopczyk Abebe Dagane. 10. miejsce w klasyfikacji generalnej najlepszej z kobiet - Etiopki Gety Tarekegn Etaferahu.

. 16-17 kwietnia 2011 - X Cracovia Maraton. Jubileuszowa edycja imprezy. Największa frekwencja uczestników w historii biegu. Znakomity wynik w klasyfikacji kobiet: Ukrainka Tatiana Gamera-Szmyrko osiągnęła czas 2:28.14 - rekord krakowskiej imprezy oraz najlepszy czas jaki kiedykolwiek osiągnęła kobieta podczas maratonu zorganizowanego w Polsce! W 2012 roku Gamera-Szmyrko zajęła 5. miejsce w olimpijskiej rywalizacji w Londynie.

. 21-22 kwietnia 2012 - XI Cracovia Maraton. Rekord trasy w kategorii handbike Rafała Wilka - byłego żużlowca, który po zwycięstwie w 11. Cracovia Maraton zdobył dwa złote medale Igrzysk Paraolimpijskich w Londynie!

. 27-28 kwietnia 2013 roku. Bieg główny zgromadził na starcie ponad 4500 osób, a ukończyła go rekordowa liczba 4419 biegaczy!

. 16-18 maja 2014 roku. Numery startowe odebrało 6704 osoby, a na trasę wyruszyły 5524 z nich. Na mecie zameldowało się 5378 biegaczy, czyli o 959 więcej niż przed rokiem. Po raz kolejny został więc poprawiony rekord frekwencji krakowskiego maratonu. Po raz pierwszy impreza trwała trzy dni - w piątek, 16 maja odbyła się pierwsza edycja Biegu Nocnego na 10 km.

Więcej o: