Co powoduje bóle stawów?

Na bóle stawów narzeka aż 9 mln Polaków! Tej inteligentnej konstrukcji szkodzimy sami. Stawy potrzebują ruchu i niszczą się, dźwigając zbyt wiele kilogramów.

Artykuł pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie . Do kupienia w środy z Gazetą Wyborczą.

Tylko ZdrowieTylko Zdrowie Fot. Tylko Zdrowie

Często lekceważymy stawy

Stawy to połączenia między składnikami naszego szkieletu zapewniające im ruchomość i mechaniczne wsparcie. Umożliwiają zarówno ruch obrotowy, zginanie, prostowanie, przesuwanie, jak i przywodzenie czy odwodzenie.

Czasami możemy spotkać ludzi, których zdolność wykonywania ruchów w poszczególnych stawach - kręgosłupa czy w stawie kolanowym - jest wręcz zadziwiająca. To właśnie występujący często na pokazach ludzie gumy, u których pewne elementy budujące staw, choćby więzadła, są wyjątkowo luźne i giętkie.

Jeżeli chodzi o nas, to cóż, często nie zwracamy na co dzień uwagi na to, jak gigantyczną pracę wykonują nasze stawy. Z reguły uświadamiamy to sobie dopiero wtedy, gdy stawy zaczynają nam wysyłać sygnały - najczęściej bólowe - że dzieje się z nimi coś złego.

Kontuzje: przyczyny, objawy, leczenie

Bóle stawów - przyczyny

Bóle stawów może wynikać z różnych chorób i różnie przebiegać. W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów są to narastające i nasilające się dolegliwości. W dnie moczanowej, potocznie zwanej podagrą, są to ostre, krótkie ataki. W chorobie zwyrodnieniowej stawów ból narasta powoli, z roku na rok, i najbardziej dotkliwy staje się w najpóźniejszym okresie życia. Oczywiście, jak to w przypadku wielu chorób się zdarza, duża część winy za kłopoty ze stawami spada na nas samych.

W przypadku nadwagi, otyłości czy braku ruchu nie mamy przecież żadnych wymówek, a jeżeli chodzi np. o kłopoty ze stawami kończyn dolnych, to głównym powodem jest właśnie nadmiar zbędnych kilogramów.

Warto więc nie czekać na problemy, tylko zadbać o nasze stawy zawczasu.

embed
Więcej o: