Jak myć włosy?

Wydaje się, że mycie włosów jest prostą czynnością? Wystarczy nałożyć szampon, następnie umyć włosy i spłukać kosmetyk. Nic jednak bardziej mylnego! W międzyczasie można popełnić wiele błędów, które w negatywny sposób wpłyną na stan i kondycję włosów. Co zrobić, aby temu zapobiec opowiada stylistka Indola - Agnieszka Stoksik.

Przed myciem rozczesz

Przed myciem delikatnie rozczesz swoje włosy. Dzięki temu nie będą się plątać i łatwiej je umyjesz. Przy okazji usuniesz również resztki produktów do stylizacji, których używasz na co dzień.

Pielęgnacja włosów: nowości kosmetyczne, wypadanie, olejki, dieta na piękne włosy

Dobierz szampon i jego ilość

Szampon to podstawowy kosmetyk w codziennej pielęgnacji włosów. Dlatego bardzo ważne jest, żeby był odpowiednio dobrany do rodzaju i aktualnej kondycji włosów. Jeśli Twoje włosy są suche wybierz nawilżającą linię, np. Indola Hydrate, jeśli zniszczone - regeneracyjną Repair. Jeśli masz problem z określeniem rodzaju swoich włosów skonsultuj się ze swoim fryzjerem.

Wyciskając z butelki szampon zwróć uwagę, ile go dozujesz. Do umycia krótkich lub półdługich włosów wystarczy mniej więcej ilość wielkości orzecha włoskiego. Jeśli jednak masz długie włosy, użyj proporcjonalnie więcej szamponu.

Dieta na piękne włosy: zobacz, co jeść, żeby powstrzymać wypadanie

Szampon zmieszaj z wodą

Nigdy nie nakładaj szamponu bezpośrednio na skórę głowy! Najlepiej nalej go na dłoń i rozcieńcz z wodą - dzięki temu będzie delikatniejszy zarówno dla włosów jak i skóry głowy. Rozcieńczony szampon rozprowadź delikatnie na włosach i okrężnymi ruchami wmasuj go we włosy. Możesz delikatnie je ugniatać, ale nigdy trzeć, szarpać, czy drapać paznokciami. Nie zapominaj również o oczyszczaniu skóry głowy, którą delikatnie myjemy wykonując okrężne ruchy opuszkami palców.

Letnia woda do spłukiwania

Włosy należy myć tak często, jak jest to konieczne. Pamiętaj jednak, żeby w codziennej pielęgnacji wykorzystywać letnią wodę. Gorący strumień wysusza skórę głowy, a także wzmacnia działanie gruczołów łojowych, co w konsekwencji prowadzi do częstszego przetłuszczania się włosów. Zwróć również uwagę, czy dokładnie spłukałaś szampon z włosów i skóry głowy - pozostawienie go przy nasadzie włosa może spowodować efekt przesuszonej skóry albo przetłuszczaniu się włosów. Do ostatniego płukania włosów użyj zimnej wody, która zamknie łuski włosa.

Wypadanie włosów. Jak się pozbyć tego problemu?

Delikatne wycieranie

Mokre włosy są niezwykle wrażliwe dlatego zaraz po umyciu należy je zawinąć w ręcznik i poczekać kilka minut, aż nadmiar wody zostanie wchłonięty. Nie pocieraj, ani nie wykręcaj mokrych włosów, bo to narusza ich strukturę.

Moc odżywki

Aby utrzymać włosy w dobrej kondycji po każdym myciu należy nałożyć na nie odżywkę, która nie tylko pomoże je zregenerować, ale również ułatwi rozczesywanie. Po dobraniu odżywki do rodzaju i potrzeb Twoich włosów zwróć uwagę na sposób jej nakładania - stosujemy ją na środek i końce włosów, nigdy na skórę głowy. Jeśli jest to produkt do spłukiwania, pamiętaj o trzymaniu jej na włosach od 2-5 minut, a następnie o obfitym spłukaniu. Jeśli zdecydujesz się na odżywkę bez spłukiwania (np. taką, jak dwufazowa Odżywka 2-fazowa Indoola Hydrate), spryskujemy nią wilgotne włosy po czym przechodzimy do stylizacji.

Nieszkodliwe suszenie

Gorące powietrze nie jest przyjacielem włosów. Dlatego jeśli to możliwe po umyciu pozwól im wyschnąć naturalnie. Jeśli nie masz czasu - korzystaj z zimnego strumienia powietrza. Jeśli myjesz włosy wieczorem, pamiętaj o ich wysuszeniu przed pójściem spać - mokre włosy są bardzo delikatne, więc w nocy, podczas pocierania o poduszkę, ich struktura może zostać uszkodzona.

Zobacz wideo
Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.