Aqua kick-boxing - boks w wodzie

Aqua kick-boxing to jedna z form aerobiku w wodzie. Po co skakać w basenie? Choćby dlatego, że nadwaga nie przeszkadza tu tak jak na sali gimnastycznej.

Tekst pochodzi z magazynu Tylko Zdrowie , do kupienia w każdą środę z Gazetą Wyborczą

Tylko ZdrowieTylko Zdrowie Fot. Tylko Zdrowie Fot. Tylko Zdrowie

Zajęcia fitness - wybierz ćwiczenia dla siebie

Przypomnij sobie scenę z jakiegoś filmu sensacyjnego, w której bohaterowie pędzą samochodem z maksymalną prędkością. Nagle wypadają z drogi wprost do wody. Obraz zwalnia. Tak właśnie ćwiczy się w wodzie. Ale dzięki temu, że wszystko dzieje się wolniej, ćwiczy się łatwiej. Ciało w wodzie wydaje się lżejsze, możesz więc robić to, co na sali gimnastycznej byłoby koszmarnie męczące. Dlatego aqua aerobik jest polecany osobom z nadwagą.

Testujemy boks. Czy to zajęcia tylko dla facetów?

Skup się na pięcie

Na aqua kick-boxing wybrałam się do poznańskiego Centrum Pływania i Fitness "FitSwim". Zaczyna się całkiem niegroźnie - od rozgrzewki w basenie i ruchów podobnych do zajęć z kick-boxingu na sali.

Po rozgrzewce grupa zakłada na nogi i ręce specjalne pianki. Pasy mocujemy nad kostkami, a rękawice, które zresztą przypominają nieco te bokserskie, zakładamy na ręce. Teraz już nic nie będzie łatwe. Pianka zwiększa bowiem naturalną wyporność wody, co utrudnia wykonywanie ćwiczeń.

A ćwiczymy jak w tradycyjnym kick-boxingu. Trenujemy więc proste boksowanie, na boki, bokserski sierp czy hak, który - jeśli wykonujemy go prawidłowo - powinien wyjść aż z biodra i z mięśni brzucha. Tyle, jeśli chodzi o ręce. To znaczy: tyle byłoby, gdybym pisała o zajęciach na lądzie, bo te w wodzie są inne Okazuje się, że podczas intensywnej pracy rąk i całego tułowia nie jest łatwo ustać na nogach. Wszystko przez piankowe pasy, które w normalnych warunkach unoszą się na powierzchni wody, a teraz ciągną nogi ku górze. Efekt? Co chwilę któraś noga odrywa się od dna basenu albo łapię się na tym, że stoję już tylko na palcach.

Po zajęciach od trenerki Klaudii Nogalskiej dowiem się, że to błąd: podczas ćwiczeń na górne partie ciała obie nogi powinny mocno stać w wodzie. Widać, że jeszcze sporo pracy przede mną.

Spinning. Jak wyglądają zajęcia na rowerkach?

Bezbolesny ranek

Ale aqua kick-boxing to nie tylko ćwiczenia na grzbiet, brzuch, klatkę piersiową i ręce. Trenuje w wodzie także wszystko to, co mamy poniżej pasa. Są więc wykopy w przód, w tył, z wyskokiem i do boków. Po takim wyskoku z wykopem powrót w tempie do pozycji, w której stoimy w wodzie na obu nogach, jest naprawdę trudny. A Klaudia jest bezlitosna: ani na chwilę nie zwalnia odliczania. Tymczasem zamontowane na obu nogach pasy z pianki zdecydowanie nie ułatwiają ruchów, bo ciągną kończyny ku górze. Klaudia radzi, żeby podczas powrotu nogi z wykopu na dno basenu skupić się na pięcie. I żeby to ta pięta ciągnęła całą nogę w stronę dna basenu. Rzeczywiście, trochę to pomaga. Nie mogę się nadziwić, że inni wokół ćwiczą tak sprawnie i w tempie. Niełatwo jest też przy wykopach nogą do boku. Nieraz się napiłam wody na tym aqua kick-boxingu.

Najbardziej zadziwiające jest jednak to, co dzieje się następnego dnia po zajęciach. Albo inaczej: że nic się nie dzieje. Spokojnie wstaję z łóżka, nie czuję bólu w jakiejkolwiek partii mięśni. Woda jednak czyni cuda. Wiem, bo nieraz byłam na aerobiku z elementami boksu na sali. Musiałam być gotowa nie tylko na bardzo intensywne ćwiczenia, podczas których pot zalewa oczy, ale też na bóle rozruszanych mięśni dzień po treningu.

Ile taki trening kosztuje? Pojedyncza wejściówka w Centrum Pływania i Fitness "FitSwim" kosztuje 35 zł, lekcja próbna - 26 zł. Zyski? Przy systematycznych ćwiczeniach w wodzie możemy liczyć na wysmuklenie ciała, wzmocnienie wszystkich partii mięśni czy redukcję cellulitu. Jeśli dotychczas nie ćwiczyliście w wodzie, warto spróbować podczas wakacji. To może być improwizowany trening albo organizowane zajęcia w basenie hotelowym.

Dla kogo aqua kick-boxing

Tak: jeśli podoba ci się aerobik, ale wstydzisz się swoich nieskoordynowanych ruchów na sali gimnastycznej, boisz się narzucanego tam tempa lub wydaje ci się, że nie nadążysz z powtarzaniem skomplikowanych układów. W wodzie wszyscy wyglądają trochę dziwnie i niezgrabnie. Podczas ćwiczeń w wodzie dobrze czują się osoby starsze i te z nadwagą.

Nie: jeśli jesteś w zaawansowanej ciąży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.