Jak dbać o włosy w lecie?

Nasze włosy potrzebują tak samo ochrony przeciwsłonecznej, jak nasza twarz i ciało. Ochrona jest im szczególnie potrzebna, jeśli dużo czasu spędzasz w plenerze: biegasz, ćwiczysz jogę w parku albo po prostu odpoczywasz w promieniach słońca.

Wygraj zestaw kosmetyków Wella i Nioxin - KLIK!

Jak słońce działa na włosy ?

Wyobraźmy sobie białko z kurzego jajka. Co się z nim dzieje po wrzuceniu na gorącą patelnię? Ścina się. Nasze włosy są zbudowane głównie z keratyny, czyli białka, które na gorące temperatury reagują bardzo podobnie. Białko będące budulcem włosa ulega tzw. keratynizacji, która jest procesem nieodwracalnym. Nasze włosy stają się wówczas przesuszone i bardzo uwrażliwione. Podobnie jak słońce na włosy działa także częste używanie prostownicy, lokówki, karbownicy.. Oczywiście samo słońce nie wyrządza aż takich szkód odpowiednio chronionym włosom. Jeśli jednak będziemy suszyć włosy w słońcu, będziemy często przebywać na słońcu bez nakrycia głowy i filtrów UV, nasze włosy będą w nienajlepszej kondycji.

Promienie słoneczne rozchylają łuski włosów przez co ultrafiolet dostaje się do wnętrza, uszkadzając tym samym warstwę korową (uszkodzenia połączeń pomiędzy atomami węgla i siarki). Skutkiem tego działania jest utrata witalności włosów, stają się one kruche i łamliwe. Co więcej, promienie UV powodują utlenianie melaniny, pigmentu, który można porównać do tarczy przeciwsłonecznej. Niszczenie melaniny sprawia, że włosy mają tendencję do płowienia.

Najlepiej przed słońcem bronią się włosy ciemne, ponieważ zawierają najwięcej melaniny. Gorzej radzą sobie włosy jasne. Włosy rozjaśniane lub farbowane są jeszcze bardziej narażone na szkodliwe promienie, bo takie zabiegi pozbawiają je melaniny, a sztuczny pigment nie zapewnia takiej ochrony, jak naturalny barwnik.

Najlepsze kosmetyki na wypadanie włosów

Włosy niszczy też chlorowana i słona woda

Chlorowana woda, ze względu na wysuszające właściwości chloru, powoduje utratę nawilżenia włosów. Kiedy już dostanie się chlor do wnętrza budowy włosa, powoduje jego wysuszanie "od środka", doprowadzając między innymi do rozdwajających się końcówek. Słona woda z kolei narusza zewnętrzną warstwę włosa, rozchyla łuski, przez co zwiększa porowatość włosów.

Pamiętaj, że słońce ma takie samo działanie zarówno w mieście, jak i na plaży, także ochrona przed słońcem, szczególnie w bardzo upalny, nawet bezchmurny dzień, powinna nam towarzyszyć nie tylko na wakacyjnym wyjeździe.

Od czego zależy objętość włosów?

Olejki, ceramidy, aminokwasy chronią włosy

Odpowiednie kosmetyki do ochrony i pielęgnacji włosów narażonych na działanie promieni słonecznych powinny przede wszystkim zawierać filtry UV, aby zapobiegać wnikaniu szkodliwych promieni w głąb struktury włosa. Możesz wybierać spośród szamponów, odżywek i masek z ochroną przeciwsłoneczną (zmywasz je z włosów, dlatego one same nie wystarczą). Warto zawsze mieć przy sobie mgiełkę lub odżywkę w spray'u z filtrami UV. Wtedy przed każdym wyjściem na słońce, możesz zadbać o ochronę włosów.

Kosmetyki ochronne mają większe stężenie substancji pielęgnacyjnych, np. ceramidów niż tradycyjne kosmetyki. One także łagodzą podrażnienia skóry głowy, nawilżać ją i włosy. Znajdziesz w nich, oprócz ceramidów, olej z awokado, pantenol i glicerynę. Składniki te nawilżają włosy dostarczając im niezbędnych wartości odżywczych. Dodatkowo zawierają aminokwasy, które są podstawowym budulcem białka, dzięki czemu uzupełniają jego braki. Połączenie tych składników gwarantuje przywrócenie włosom blasku i odpowiedniego poziomu nawilżenia.

wella sun

Kosmetyki chroniące przed słońcem Wella Professionals Sun: spray ochronny do włosów normalnych i cienkich: 150 ml - 58 zł; krem ochronny do włosów grubych: 150 ml - 58 zł; ekspresowa odżywka: 200 ml - 68 zł; nawilżający lotion do włosów i ciała: 150 ml - 58 zł; szampon do włosów i ciała: 250 ml - 45 zł

Kosmetyki na lato [PRZEGLĄD NOWOŚCI]

Włosy na urlopie - instrukcja postępowania

Korzystając z kąpieli w słonej wodzie, najlepszym rozwiązaniem dla naszych włosów będzie wypłukiwanie słonej wody, chloru czy piasku po każdym wyjściu z morza czy basenu. Dlatego warto umyć je łagodnym szamponem (np. z linii słonecznej) i ponownie spryskać je, np. odżywką z filtrem w sprayu. Raz lub 2 razy w tygodniu warto użyć odbudowujących i silnie nawilżających masek.

Jeśli końcówki włosów z łatwością ulegają przesuszeniu i rozdwojeniu, warto zabezpieczyć je ochronnym olejkiem ( zobacz, jaki olejek wybrać ). Najlepiej nałożyć go przed wyjściem na słońce i dołożyć trochę w tracie pobytu na plaży. Jeśli dużo przebywasz na słońcu: uprawiasz sport, biegasz albo ćwiczysz w plenerze - schowaj do torby na fitness spray ochronny.

W opracowaniu artykułu pomogła Aleksandra Naduk, instruktor Studia Wella.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.