Wypadanie włosów. Jak pozbyć się tego kłopotu?

Przyczyn wypadania włosów jest wiele, a niektóre z nich są naprawdę zaskakujące. Na stan włosów ma wpływ przede wszystkim stan skóry głowy. Jak o nią dbać? Na czym polega zabieg oczyszczania skóry głowy? Opowiada Joanna Zdanowska, edukator marki Nioxin.

WYGRAJ ZESTAW KOSMETYKÓW DO WŁOSÓW WELLA I NIOXIN - KLIK!

BADANIE TRYCHOLOGICZNE POZWALA OKREŚLIĆ STAN SKÓRY GŁOWY. ZOBACZ, NA CZYM POLEGA

Przyczyny wypadania włosów

Jest wiele czynników, które wpływają na osłabienie i wypadanie włosów. Dlatego tak ważne jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu i dokonanie indywidualnej oceny każdego z przypadków.

Do najczęstszych przyczyn możemy zaliczyć: niezdrowe środowisko skóry głowy (nadmierne przetłuszczanie, przesuszenie skóry, łupież), nadmiar zanieczyszczeń (nadmiar produktów do stylizacji, nieumiejętne dobranie kosmetyków do pielęgnacji), mechaniczne działanie powodujące łamliwość włosa (gorące powietrze suszarki, prostownica, nieumiejętne rozczesywanie długich włosów, tapirowanie, wiązanie włosów).

Do najczęstszych przyczyn wewnętrznych możemy zaliczyć brak odpowiedniej diety . Mamy tu na myśli ubogą dietę, niedostateczną ilość wartości odżywczych i budulcowych dla włosa. Niedobory mikroelementów takich jak: żelazo, krzem, cynk, magnez i siarka. W szczególności braki żelaza mają największe znaczenie w przypadku przerzedzania włosów. Dlatego istotna jest zdrowa i zbilansowana dieta, składająca się z warzyw, owoców, zbóż, nabiału i mięsa.

NOWE KOSMETYKI NA WYPADANIE WŁOSÓW

Kiedy możemy mówić o wypadaniu włosów

Włosy przechodzą swój cykl życiowy, który możemy podzielić na 3 fazy:

Anagen (wzrost)

Katagen (przejściowa)

Telegon (spoczynkowa)

Jeśli cykl życiowy działa prawidłowo, to w danym momencie 85% ze wszystkich włosów, znajduje się w fazie anagenu. Każdy włos rośnie w przybliżenu około 1 cm na miesiąc i kontynuuje swój porost przez maksymalnie 7 lat. Następnie włos przechodzi do fazy katagenu, podczas której dolne partie 2/3 długości mieszka włosowego obumierają przygotowując włos do następnej fazy. W tej fazie (faza telogenu) włos odpoczywa przez około 5-6 tygodni i przygotowuje się do powrotu do fazy anagenu. Kiedy rośnie nowy włos, zastępuje on stary. Nasze włosy codziennie podlegają naturalnej wymianie, stąd tracimy około 100 włosów dziennie. Utrata włosów następuje, gdy dochodzi do dysproporcji między włosami wypadającymi, a produkowanymi tj. liczba włosów wypadających przewyższa ilość tych, które są produkowane.

DIETA DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW

nioxin diaboost sprej pogrubiający włosy

Dieta, stres i przesilenie nie sprzyjają włosom

Wzmożone wypadanie włosów jest częstym zjawiskiem w określonych porach roku np. na jesień oraz na wiosnę kiedy to nasz organizm bywa osłabiony, co często objawia się zwiększoną ilością wypadających włosów, ale także problemami ze skórą i paznokciami. Podobny skutek mają restrykcyjne intensywne diety odchudzające, a także długotrwały stres.

OLEJKI DO WŁOSÓW. KTÓRY WYBRAĆ?

Wypadanie leczyć samemu czy iść do lekarza

Aby poradzić sobie z problemem wypadających włosów najpierw powinniśmy ustalić przyczynę owego stanu. Często nie jest to jednak tak proste ponieważ przyczyn tych jest bardzo wiele. W wielu przypadkach odpowiednia pielęgnacja włosów oraz zmiana nawyków pielęgnacyjnych jest wystarczająca, aby zahamować wzmożone wypadanie włosów, przywrócić skórze głowy równowagę i wzmocnić nasze cebulki. Jeśli jednak dostępne środki pielęgnujące i wzmacniające nie dają zamierzonego efektu po dłuższym zastosowaniu, warto zwrócic się do lekarza.

10 SPOSOBÓW NA POPRAWIENIE WYGLĄDU WŁOSÓW

Pamiętaj o oczyszczaniu skóry głowy

Podstawowym błędem w pielęgnacji włosów jest skupianie się tylko i wyłącznie na długościach i końcach. Często zapominamy o codziennej pielęgnacji skóry głowy, która to pełni niezwykle ważną rolę w naszej walce o piękne i gęste włosy. Zdrowa, zadbana skóra głowy to idealne środowisko do swobodnego wzrostu włosa. Skóra głowy, która jest prawidłowo oczyszczona, o zrównoważonym środowisku, z poprawionym krążeniem sprawia, że włos również rośnie silniejszy.

Niestety bardzo często skóra głowy bywa zanieczyszczona od nadmiaru środków do stylizacji i pielęgnacji oraz złogami martwego i zrogowaciałego naskórka. Takie środowisko skóry głowy powoduje, że włosy nie mają możliwości swobodnego wzrostu, ponieważ ujścia mieszków włosowych są intensywnie zanieczyszczone. W skutek tego mogą rosnąć słabsze i bardziej podatne na wypadanie. Niestety w takim przypadku samo mycie szamponem jest niewystarczające. W takich przypadkach warto wybrać się na zabieg dermabrazji skóry głowy, który polega na intensywnym oczyszczaniu skóry głowy oraz przywracaniu jej równowagi.

Pamiętajmy, że właściwa pielęgnacja skóry głowy to swego rodzaju inwestycja w nasze włosy. Należy zwracać uwagę jakimi produktami traktujemy naszą skórę i włosy oraz stosować z umiarem środki do stylizacji, tak aby możliwie najmniejsza ich ilość była pozostawiana na skórze głowy, by mogła ona swobodnie funkcjonować.

Jakich składników szukać w kosmetykach?

wypadanie włosów kosmetyki nioxin

Kosmetyki należy dopierać do aktualnych potrzeb skóry głowy i kondycji włosów. Większość dostępnych kosmetyków do pielęgnacji włosów pomija ważny aspekt tj. kondycję skóry głowy. To właśnie od niej uzależniona jest kondycja włosów. Ważne jest, aby kosmetyki były indywidualnie dobierane, w zależności od problemu skóry głowy (nadmierne przetłuszczanie, sucha skóra głowy, wypadnie włosów), struktura włosa (cienki i delikatny, normalny lub gruby), pielęgnacja włosów naturalnych, czy poddanych zabiegom chemicznym.

Raz na kilka myć warto użyć szamponu ze składnikami poprawiającymi krążenie w skórze głowy. Dzięki nim tlen i substancje odżywcze lepiej i szybciej docierają do cebulki. Składniki te to m.in. mentol, kofeina oraz nikotynian metylu .

Składniki takie, jak pantenol oraz witamina B3 doskonale działają zarówno na skórę głowy, jak i na włosy - przywracając odpowiedni poziom nawilżenia i utrzymując go na dłuższy czas

Listę salonów, w których dostępny jest zabieg oczyszczania skóry głowy - dermabrazja Nioxin Scalp Renew, znajdziesz na stronie nioxin.com .

Partner - materiał

zobacz kosmetyki nioxin

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.