Żylaki - jak im zapobiegać i jak je leczyć

Żylaki to nie tylko problem kosmetyczny. Mogą być oznaką nadciśnienia, a nie leczone - powodować poważne choroby. Dr n. med. Adam Sowiński - chirurg naczyniowy, flebolog ze Szpitala Zacisze Enel-Med wyjaśnia, jak powstają żylaki i co robić, żeby im zapobiegać.

Żylaki, blizny, siniaczki - jak zatuszować niedoskonałości na nogach

Żylaki - przyczyny powstawania

Żylaki to niebiesko-sine, poszerzone i wydłużone żyły powierzchowne, które występują przede wszystkim na nogach. Zarówno żylaki, jak i pojawiające się na nogach czerwone lub niebieskie żyłki, zwane "pajączkami", powinny nas niepokoić nie tylko ze względów estetycznych, ale dlatego, że mogą być oznaką nadciśnienia żylnego .

U podłoża chorób żylnych leży tzw. refluks żylny, czyli cofanie się krwi. Musi ona przepłynąć od stopy do serca, a więc pokonać ponad metrową odległość w kierunku przeciwnym do grawitacji. Jej cofaniu zapobiegają zastawki znajdujące się w żyłach. Gdy są uszkodzone, nie zamykają się prawidłowo, a krew nie jest sprawnie odprowadzana dochodzi do przewlekłego nadciśnienia żylnego i w efekcie powstają żylaki, a nawet owrzodzenia.

Co sprzyja powstawaniu żylaków?

Wyniki badań wskazują, że żylaki występują u 34 proc. dorosłych*. Najczęściej pojawiają się w okolicach 30-40 r.ż., ale dotyczą również osób młodszych. Skłonność do ich powstawania często przekazywana jest genetycznie - pięć razy częściej chorują na nie kobiety, dodatkowo ich wystąpienie może przyspieszyć ciąża . U osób starszych związane są z postępującym zanikiem kolagenu, co doprowadza do zmniejszenia napięcia ścian żył.

Szczególnie niekorzystny wpływ na stan żył ma stojący lub siedzący tryb pracy. Długotrwałe przebywanie w takiej pozycji wywołuje wzrost ciśnienia w żyłach i rozszerzenie ich przekroju. Poszerzenie w miejscu zastawki prowadzi do jej niewydolności.

Ponadto, powstawaniu żylaków sprzyjają: dźwiganie ciężarów, zaparcia, nadwaga i brak ruchu. A u kobiet również noszenie wysokich obcasów, palenie papierosów oraz nadmierne spożywanie alkoholu .

Jak zapobiegać żylakom?

Istotne jest systematyczne obniżanie ciśnienia żylnego. Osobom prowadzącym siedzący tryb pracy zaleca się regularne poruszanie nogami, jak również możliwe częste wstawanie czy chodzenie. Zwracajmy także uwagę, aby nie zakładać nogi na nogę - taka pozycja utrudnia przepływ krwi. Gdy zawód wymaga wielogodzinnego stania, można co jakiś czas wykonywać proste ćwiczenia, np. wspinanie się na palce, a następnie opadania na pięty. Pobudzi to mięśnie łydek do pracy, a tym samym usprawni krążenie krwi. Odpoczywając, trzymajmy nogi powyżej linii serca, to również ułatwi jej odpływ z kończyn.

Duże znaczenie mają także systematyczne ćwiczenia, które znacznie poprawiają krążenie żylne. Nie jest zalecana wysoka temperatura, która wpływa na rozszerzenie naczyń krwionośnych, zatem unikajmy gorących kąpieli, sauny czy solarium. Ich obkurczaniu sprzyja natomiast chłodzenie, np. zimną wodą.

Warto także zwrócić uwagę na garderobę, jaką nosimy. Im mniej przyległa do ciała, tym lepiej. Przede wszystkim należy unikać obcisłych spodni, skarpet z gumką oraz wysokich butów z obcisłą cholewką.

Czy żylaki powinny być leczone?

Decyzja dotycząca leczenia żylaków ze względów kosmetycznych, jest decyzją osobistą. Jednak żylaki powodujące uporczywe i nieprzyjemne objawy, takie jak ból, obrzęki nóg czy też zmiany egzematyczne skóry lub owrzodzenia, zdecydowanie powinny być leczone. Celem terapii jest nie tylko poprawa jakości życia poprzez zmniejszenie odczuwanego bólu, ustąpienia obrzęków czy poprawy estetyki nóg, lecz przede wszystkim zapobieganie poważnym i groźnym powikłaniom choroby.

Jakie badania są pomocne w diagnostyce żylaków?

Diagnoza chorób układu żylnego opiera się na badaniu fizykalnym oraz USG. Badanie ultrasonograficzne jest całkowicie bezbolesne, trwa ok. 10 minut. Pod koniec konsultacji pacjentowi przedstawiona zostaje szczegółowa propozycja leczenia.

Jakie metody leczenia mamy do dyspozycji?

Stosowanie uciskowych rajstop, pończoch lub podkolanówek przeciwżylakowych często jest wystarczającą metodą kontroli objawów nadciśnienia żylnego. Jednak gdy przestają one być skuteczne, zaleca się leczenie małoinwazyjne, takie jak terapia falami radiowymi czy skleroterapia. Pacjentom, u których te procedury nie maja zastosowania, proponuje się tradycyjną metodę operacji żylaków. Zdarza się, że u tego samego chorego można zastosować zarówno techniki małoinwazyjne, jak również inwazyjne.

Usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych

Popularną metodą wśród małoinwazyjnych zabiegów jest Venefit. Dzięki specjalnemu cewnikowi wysyłającemu fale o częstotliwości radiowej uzyskuje się zapadnięcie, a następnie zamknięcie niewydolnej żyły. Zabieg przeprowadzany jest pod kontrolą USG, co umożliwia dokładne monitorowanie procesu oraz natychmiastową ocenę jego skuteczności.

* źródło: Turkiewicz W., 2010, Występowanie i aktywność wybranych metaloproteina w ścianie żył odpiszczelowych, rozprawa doktorska, Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Poznań, http://www.wbc.poznan.pl/dlibra/docmetadata?id=206563&from=publication

źródło: Okazje.info

;-p:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.