Jak dbać o włosy w zimie?

Włosy się elektryzują, są wysuszone, a po zdjęciu czapki - oklapnięte. Jak poradzić sobie z tymi problemami? Jakich kosmetyków używać? I jaki wpływ na włosy ma dieta? Odpowiada ekspert -Paulina Dzierzba z Art Hair Studio.

Zima to szkoła przetrwania dla włosów

Zimowa pora roku nie jest sprzymierzeńcem zdrowych, pełnych połysku włosów - uboga dieta w warzywa i owoce , złe warunki atmosferyczne - wiatr, mróz, grzejniki, spadek nawilżenia powietrza powoduje że włosy stają się suche, łamliwe i matowe. Mroźne, wietrze powietrze wpływa nie korzystnie również na skórę głowy, osłabiając cebulki włosów. Dlatego pierwszym krokiem do zdrowych włosów jest noszenie czapki! Żeby czapka nie przyspieszała przetłuszczania się włosów unikaj tworzyw sztucznych nie pozwalających "oddychać" skórze głowy.

Dlaczego włosy się elektryzują ?

Tkaniny syntetyczne, czapki czy drobiny kurzu mają ładunek elektryczny dodatni - tak samo jak włosy. Dodatnie ładunki materiałów przekazują dodatnie jony włosom, a przy tym dodatkowo przebywanie w ciepłych pomieszczeniach wpływa potęgująco na zjawisko elektryzacji - wówczas jony zaczynają się odpychać, co skutkuje unoszeniem się włosów.

Jednym z powodów jest też brak prawidłowego poziomu nawilżenia włosów - spowodowane suchym, ciepłym powietrzem w pomieszczeniach, w których przebywamy. Dlatego w zimie ważne jest przede wszystkim nawilżanie włosów. Częste mycie włosów źle dobranym szamponem i nałożenie nieodpowiedniej do swojego rodzaju włosów odżywki również sprzyja elektryzowaniu się włosów. Często elektryzują się też włosy świeżo umyte. Wtedy są bardzo sypkie, dlatego bardziej się puszą i unoszą.

Jak sobie radzić z elektryzowaniem?

Aby zniwelować to zjawisko możemy po prostu przegładzić włosy zwilżoną ręką. Pomocne będzie też zrównoważenie ilości naturalnych olejków występujących na włosach i skórze głowy, żeby to zrobić można rozetrzeć lekki olejek w dłoniach i przeczesać same końce włosów, aby je obciążyć. Do czesania i stylizacji używaj szczotki do włosów z naturalnego włosia, a nie plastikowych grzebieni.

OLEJKI DO WŁOSÓW - JAKIE WYBRAĆ? JAK JE STOSOWAĆ?

Zgrany duet - suplementacja i nawilżanie

Włosom w zimie pomoże po pierwsze - odpowiednia suplementacja, po drugie - nawilżenie w domu i u fryzjera. Należy działać od wewnątrz poprzez prawidłowe odżywianie, czyli zbilansowaną dietę oraz wspomagać się suplementami, bogatymi w witaminy oraz związki budulcowe włosów i paznokci.

DIETA NA ZIMĘ: TŁUSTA, KALORYCZNA, ROZGRZEWAJĄCA? - DIETETYK OBALA MITY

Pamiętamy, że dobrze zgrany zestaw kosmetyków to szampon dobrany do potrzeb skóry głowy, a odżywka czy maska do końców włosów (nigdy nie nakładaj ich na skórę głowy, bo to powoduje przetłuszczenie się włosów). One powinny być nakładane w cieple - czyli na włosy umyte ciepłą wodą, wówczas łuski włosów otwierają się, a składniki wnikają do włosa. Można też nałożoną na włosy maskę ogrzewać suszarką albo nałożyć czepek i ręcznik i w ten sposób ogrzewać włosy. Maskę zmyj letnią wodą, aby zamknąć składniki aktywne w wnętrzu włosa. W innym przypadku nie będzie widać efektu naszych zabiegów pielęgnacyjnych.

W zimie warto wybrać się do trychologa, który pod mikrokamerą sprawdzi czy masz prawidłowe ukrwienie skóry głowy. Żeby dodatkowo nie przesuszać włosów - używaj suszarki z jonizacją powietrza i zrezygnuj z prostownicy - i tak w tegorocznych trendach króluje chaos i nieład w postaci niesfornych fal lub warkoczy!

Czym różni się pielęgnacja włosów w zimie od tej w lecie?

W lecie stawiamy na ochronę całościowa włosów - najczęściej sięgamy po kosmetyki z silikonami, aby zabezpieczyć włosy przez szkodliwym działaniem promieni UV oraz kosmetyki regenerujące, ze względu na zły wpływem częstych kąpieli w basenie i morzu, zaś w zimie sięgamy po kosmetyki przed wszystkim nawilżające, zamykające łuskę włosów.

5 kosmetyków do włosów na zimę:

1. Szampony lekko oczyszczające. Powinno się myć włosy nie częściej niż co drugi dzień - częstsze mycie powoduje błędne koło: im częściej myje się włosy, tym szybciej się przetłuszczają, ponieważ wzmaga to prace gruczołów łojowych.

CZĘSTE MYCIE WCALE NIE JEST DOBRE DLA WŁOSÓW. DR AMBROZIAK WYJAŚNIA DLACZEGO.

2. Suche szampony, które odświeżają włosy od nasady.

3. Odżywki do włosów z emolientami, nawilżające, których zadaniem jest wypełnić i dociążyć strukturę elektryzujących się włosów.

4. Obowiązkowo raz na tydzień aplikujemy na włosy maskę o działaniu silnie nawilżającym i regenerującym zawierającą ceramidy, aminokwasy, keratynę i olejki.

TESTUJEMY MASKI DO WŁOSÓW - ZOBACZ, KTÓRE WYPADŁY NAJLEPIEJ!

5. Olejki do włosów. Olej arganowy nawilża i zapobiega ich puszeniu, dyscyplinuje i wygładza. On nie przetłuszcza włosów i nie pozostawia tłustego filmu (jeśli oczywiście nałożymy odpowiednią ilość). Dobry dla włosów jest też wielonienasycony olej z wiesiołka.

Włosy pod czapką - jak przywrócić im objętość?

Choć czapki potrafią skutecznie zniszczyć ułożoną fryzurę i tak nie możemy o nich zapominać. Za pomocą kosmetyków profesjonalnych możemy im pomóc odzyskać formę po zdjęciu czapki. Pomogą suche szampony i spreje odświeżające i nadającego objętość, jak L'Oreal Professional Powder Fresh Refreshing Spray z serii Volumetry.

Artykuł powstał we współpracy z Pauliną Dzierzbą z  Art Hair Studio .

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.