"Dancehall to nie tylko trzęsienie pupą." Ula Afro Fryc opowiada miłości do jamajskiego tańca

Dancehall kojarzy się z teledyskami hip hopowymi i trzęsieniem pupą. Ula Afro Fryc, jedna z najbardziej utytułowanych tancerek tego stylu w Polsce i Europie docenia go ze względu na tradycję, emocje i widowiskowość. Nam opowiedziała skąd wzięła się jej miłość do tego tańca, jak wpływa na sylwetkę i gdzie w Polsce można się go uczyć.

Magda Derewecka: Od kiedy tańczysz?

Ula Afro Fryc: Tańczę od czwartego roku życia, więc praktycznie od samego początku mojego istnienia. Muzyka i taniec towarzyszyły mi zawsze.

Czym interesowałaś się przed dancehallem?

Przechodziłam przez wszystkie możliwe style taneczne, zaczynając od show dance, arabskiego tańca brzucha, tańca współczesnego, break dance. Na dłużej zafascynowałam się hip hop'em, a po nim odnalazłam dancehall. W międzyczasie, jak rozwijałam swoje umiejętności taneczne, uczyłam się też w szkole muzycznej w klasie skrzypiec - te kilka lat spędzonych na kształtowaniu mojego słuchu i muzykalności bardzo mi pomogło w tańcu. Mam świadomość tego, że dzięki tej szkole potrafię lepiej interpretować muzykę, mam wyostrzone poczucie rytmu i dużą wyobraźnię muzyczną.

A jak przyszło zainteresowanie dancehallem? Czyżbyś zobaczyła tancerki i tancerzy w amerykańskich teledyskach?

Zobaczyłam filmik w internecie, na którym tańczyły dziewczyny z Jamajki. Robiły to w taki sposób, że nie mogłam oderwać od nich oczu. W tym momencie poczułam, że to jest to! Że chcę to robić, że właśnie odnalazłam swój styl. Co więcej zauważyłam, że tancerki na filmiku wykonują ruchy, które sama wykonuję, kiedy tańczę, a nie miałam wtedy pojęcia, że to dancehall - można więc powiedzieć, że tańczyłam go w pewien sposób nieświadomie. Myślę, że to dancehall mnie wybrał.

Prawda jest taka, że moja ciało reagowało w niesamowity sposób na muzykę dancehall. Nie było szans, żebym usiedziała w miejscu, ruchy same tworzyły się w mojej głowie, po prostu płynęłam z muzyką.

ula afro fryc reebok

Co Ci się najbardziej podoba w tym tańcu?

Wszystko mi się podoba. Jest to cudowny taniec, mający wspaniałą historie i ogromną pasję w sobie. Ten styl taneczny powstał na ulicach, gdzie mieszkańcy Jamajki, aby uciec od trudów i problemów dnia codziennego wyrażali swoje emocje w tańcu.

Dancehall większości kojarzy się z trzęsieniem pupą. Co byś powiedziała takim osobom?

Powiedziałabym, że to nie tylko "trzęsienie pupą" (śmiech). Oczywiście jest to ważny element i jakże widowiskowy, osobiście jestem jego wielka fanką. Ale jest to tylko jeden z elementów. Dancehall został wymyślony przez mężczyzn, to oni tworzyli pierwsze kroki, nadawali im nazwy i uczyli ludzi. Ten taniec ich łączył i nadal łączy. Ojcem tego tańca jest znakomity tancerz Bogle, który mimo, że nie żyje, jest nadal wzorem dla pasjonatów dancehall'u na całym świecie. Jeżeli ktoś nie wie, czym jest ten taniec tak naprawdę, nie potrafi sobie tego wyobrazić, uzmysłowić - niech popatrzy jak tańczy Bogle. To on jest dancehallem.

Boję się tylko, że niedługo dziewczyny zapomną zupełnie o kobiecej stronie dancheall'u i zaczną tańczyć jak mężczyźni, a przecież nie o to w tym chodzi. Należy znaleźć złoty środek i połączyć te dwa aspekty. Tym bardzie, że jako kobiety mamy znaczną przewagę - możemy tańczyć kobiece i męskie kroki, natomiast panowie - tylko męskie.

Czy ten rodzaj tańca jest popularny w Polsce? Widzisz jakąś ewolucję w rozpoznawalności tego stylu?

Na ten moment, dancehall jest bardzo popularny w Polsce. Organizowanych jest coraz więcej warsztatów, w tym również z tancerzami z Jamajki, coraz więcej ludzi zapisuje się na zajęcia. Cieszy mnie też to, że ludzie zaczynają zagłębiać się w historii, są ciekawi źródła pochodzenia tego tańca, a dokładnie - tej kultury, bo dancehall to nie tylko taniec i muzyka. To styl życia, ubioru, postrzegania świata Fajnie, że ludzie zaczęli się również uczyć kroków, ich nazw, są na bieżąco i chcą się w tym rozwijać. Cieszy mnie, że na naszym rynku zaczynają pojawiać się również kolekcje odzieży projektowane specjalnie z myślą o pasjonatach tańca. Reebok Dance, kolekcja, której jestem ambasadorką, to przykład odzieży i obuwia, które wychodzą naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom takich kobiet jak ja.

ula afro fryc

Gdzie w Polsce można ćwiczyć? Są zajęcia z tego tańca w klubach fitness? Są jakieś warsztaty?

Tak naprawdę ćwiczyć już można praktycznie w każdym mieście. Ja obecnie prowadzę treningi w trzech miejscach w Warszawie. Jest to Afrykańska Szkoła Ruchu I Tańca "Uanga" - w poniedziałki odbywają się tam zajęcia Dancehall I Twerk, które akurat są przeznaczone tylko dla pań i można powiedzieć, że są pewnego rodzaju przygotowaniem jeżeli chodzi o tą kobiecą stronę dancehall'u. Czyli oprócz nauki kobiecych kroków, techniki ruszania biodrami, akrobacji i pracy nad zmysłowym poruszaniem się, ćwiczymy również nasze pośladki i uda, aby polepszyć ich wygląd i kondycje. W środy w tej samej szkole prowadzę trening stricte dancehall'owy - nauka kroków, historii, pracy z własnym ciałem, choreografie. Każdy znajdzie dla siebie coś dobrego i na pewno wyjdzie zadowolony i bogatszy o wiedzę i umiejętności. Takie zajęcia prowadzę też we wtorki w Studio Tańca "Rytm" na Woli (grupa początkująca) oraz w czwartki w szkole Steps4Salsa w samym centrum. Dodatkowo w weekendy jeżdżę po całej Polsce i prowadzę warsztaty - dzielę się na nich moją wiedzą zaczerpnięta na Jamajce i szkole nowe pokolenie dancehall'owe. Teraz zaczyna się okres wakacyjny, a dla mnie oznacza to pracowity czas. Będzie mnie można spotkać w wielu miastach na festiwalach, warsztatach i różnych eventach, gdzie będę prowadziła zajęcia. Od września zwiększy się również ilość miejsc w Warszawie, gdzie będzie można zapisać się do mnie na trening.

Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze zajęć?

Kwestia tylko doboru odpowiedniego instruktora. Kiedy zaczął się "boom" na dancehall, zaczęło się też "boom" na "każdy może uczyć tego stylu". Nic bardziej błędnego! Trzeba być bardzo ostrożnym przy wyborze osób prowadzących zajęcia. Należy wybrać osoby sprawdzone, mające odpowiednią wiedzę i umiejętności. Mi osobiście jest bardzo przykro, kiedy widzę, że uczą tego stylu osoby, które obejrzały kilka filmików w internecie, przeszły się kilka razy na zajęcia i stwierdziły, że generalnie wiedzą już wszystko i mogą zacząć uczyć. Takie osoby nie mają w ogóle szacunku do kultury jamajskiej, to tego tańca oraz osób, które przychodzą na zajęcia i chcą czerpać prawdziwą wiedze i umiejętności. Jest to smutne, ale niestety spotykane na każdym kroku. Dlatego, kiedy decydujemy się na takie zajęcia i naprawdę chcemy się nauczyć i zobaczyć czym jest prawdziwy dancehall - zapiszmy się do sprawdzonych osób.

ula afro fryc

Jak dancehall wpływa na wygląd sylwetki? Czy podczas niego ćwiczymy tylko pupę :-)?

To zależy jaki trening wybierzemy. Mam na myśli to, że jeżeli zdecydujemy się na zajęcia, które łączą dancehall i twerk, to takie treningi jest głównie nastawiony na pracę ud, pośladków, talii, brzucha. Kobiety, które przychodzą do mnie na takie zajęcia chcą poprawić swoja sylwetkę w tych właśnie partiach, chcą nauczyć się zmysłowo poruszać i uelastycznić swoje ciało. Interesuje je głównie kobiecy dancehall. Natomiast na treningu dancehall'owym przeznaczonym zarówno dla mężczyzn i kobiet pracują wszystkie mięśnie! Klatka, biodra, nogi, ręce, głowa - wszystkie części ciała intensywnie ćwiczą. A co najważniejsze - taniec jest jedną z najprzyjemniejszych form ruchu, co sprawia, że mimo, że nasze ciało pracuje bardzo intensywnie, nie odczuwamy wielkiego zmęczenia, jesteśmy szczęśliwi i zadowoleni. Możemy pracować nad naszą sylwetką w przyjemny sposób.

Jak wygląda nauka dancehallu dla początkujących? Od jakich ćwiczeń się zaczyna?

Bardzo ważne jest podejście do takich osób. Nie można zaczynać zajęć od trudnych i skomplikowanych rzeczy, aby ich nie zniechęcić. Nie wiem jak inni instruktorzy, ale ja osobiście staram się na samym początku wyjaśnić dokładnie kursantom, czym tak naprawdę jest dancehall. Czasami wolę nawet poświęcić trochę więcej czasu na rozmowę, opowiedzenie historii, aby ludzie naprawdę byli świadomi do jakiego świata wkraczają i czym jest ta kultura. Bardzo często jest tak, że ludzie, którzy przychodzą na pierwsze zajęcia nie mają tej wiedzy, a mi zależy, aby byli świadomi czego się uczą.

Więcej o: