Chcesz być zdrowsza i szczuplejsza? Spaceruj!

Trening i dieta to oczywista droga do szczupłej sylwetki i dobrego samopoczucia. Jest jednak kilka naturalnych wspomagaczy - takich jak na przykład spacer. Wystarczy stawiać jedną nogę przed drugą, aby być zdrowszym, mieć więcej energii i zahamowć proces starzenia. A to nie wszystkie korzyści, jakie wynikają z regularnych spacerów.

1. Zdrowsze serce

Ludzie regularnie spacerujący rzadziej doznają zawału serca i udaru, mają niższe ciśnienie krwi i wyższy poziom dobrego cholesterolu (HDL).

2. Mniejsze ryzyko cukrzycy

Trzydzieści minut spaceru każdego dnia sprawia, że mięśnie stają się bardziej wrażliwe na insulinę. Dzięki temu cukier z krwi szybciej zostaje przetransportowany do mięśni i tam spalony. To z kolei obniża poziom cukru we krwi, zmniejszając ryzyko cukrzycy i sprzyjając zachowaniu prawidłowej masy ciała.

3. Łatwiejsze rozstanie z nałogami

Nawet krótki spacer pomaga opanować chęć zapalenia papierosa, pobudzając w mózgu ośrodki poprawiające nastrój i stymulując wydzielanie hormonów ograniczających ochotę na papierosa. Regularne spacery (najlepiej codzienne, po 30 minut za każdym razem) to większa szansa na definitywne rozstanie z nałogiem.

4. Wyszczuplanie

Spacery mogą być jednym z elementów ochudzającego planu fitness. Nie dosyć, że spalają kalorie, to jeszcze redukują stres i pomagają pochamować napady głodu, a to olbrzymia ulga dla każdego, kto walczy z nadwagą.

5. Lepsza koncentracja

Aktywność fizyczna odżywia mózg, poprawia jego ukrwienie, stymuluje powstawanie nowych połączeń między komórkami nerwowymi. Regularne spacery potrafią poprawiać pamięć i koncentrację.

6. Mniejszy stres

Różnica w samopoczuciu przed i po spacerze jest olbrzymia, bo ruch redukuje stres i zapobiega depresji.

7. Więcej energii

Marsz skutkuje zastrzykiem energii i poprawia jakość snu, co sprawia, że kolejnego dnia czujesz się bardziej wypoczęty i gotowy do działania.

8. Lepsza odporność

Codzienne spacery to szansa uniknięcia zwyrodnienia stawów, zwyrodnienia plamki żółtej i raka. Ludzie regularnie się ruszający aż o 50 proc. zwiększają swoje szanse na zdrowie.

9. Wytrwałość

Marsz to najprostszy rodzaj aktywności ruchowej, który wyraźnie poprawia samopoczucuie. Z tego względu ludzie rozpoczynający regularne spacery mają duże szanse na to, że nie zarzucą tego nowego przyzwyczajenia.

10. Czas dla siebie

Wędrówka to także okazja do oderwania się od obowiązków, możliwość przemyślneia wielu spraw lub pogadania z kimś, o ile na spacer nie wybierzesz się samotnie.

Artykuł pochodzi ze strony www.lionfitness.pl

Więcej o: