Włosy w lecie - ochrona, pielęgnacja, farbowanie

Jeśli spędzasz dużo czasu na dworze - biegasz, spacerujesz, ćwiczysz jogę w parku - twoje włosy wysusza słońce! Spędzasz czas na basenie lub kąpiesz się w morzu? To także szkoła przetrwania dla włosów. Zapytaliśmy trychologa Magdę Szymczak (hairlab.pl) o wszystkie wątpliwości dotyczące ochrony, pielęgnacji i farbowania włosów w lecie.

Jak słońce działa na włosy?

Słońce w zbyt dużych dawkach, niezależnie, czy jest to włos farbowany czy też nie, negatywnie wpływa na stan włosów, natomiast jeszcze w bardziej niebezpieczny sposób, gdy jest to włos rozjaśniany, utleniany, gdyż tego rodzaju włosy doświadczają podwójnego przesuszenia- ze strony farby i słońca. Konsekwencją tego, może być kruszenie się włosów.

Promienie słoneczne rozchylają łuski włosów przez co ultrafiolet dostaje się do wnętrza uszkadzając tym samym warstwę korową (uszkodzenia połączeń pomiędzy atomami węgla i siarki). Skutkiem tego działania jest utrata witalności włosów, stają się one kruche i łamliwe. Co więcej, promienie UV mogą spowodować utlenianie melaniny, przez co włosy mają tendencję do płowienia.

Dlaczego chlorowane woda i słona woda niszczą włosy?

Chlorowana woda, ze względu na wysuszające właściwości chloru, powoduje utratę nawilżenia włosów. Kiedy już dostanie się chlor do wnętrza budowy włosa, powoduje jego wysuszanie "od środka", doprowadzając między innymi do rozdwajających się końcówek.

Słona woda z kolei rozchyla łuski, przez co zwiększa porowatość włosów.

Dlaczego latem z włosów farbowanych szybciej schodzi kolor?

Dzieje się tak, ponieważ promieniowanie słoneczne, działające na martwy włos (bo taki jest farbowany), może tylko je wysuszyć, w konsekwencji czego otwierają się łuski, przez co włos wydaje się jaśniejszy.

włosy w lecie

Krem koloryzujący Schwarzkopf Color Mask, ok. 27 zł; Szampon odbudowujący na bazie drzewa egipskiego Klorane, ok. 35 zł; Sprej ochronny do włosów, Sun Ozon, ok. 7 zł; Sprej naprawczy Summer Sun Recovery Spray Alterna, ok. 111 zł; Odżywka w spreju BC Sun Protect Schwarzkopf, ok. 60 zł.

Czy warto farbować włosy w lecie?

Zalecam unikać farbowania włosów na jasne odcienie, ponieważ łączy się z rozjaśnianiem włosów - użyciem rozjaśniacza. Bezpieczniej jest przyciemniać włosy oraz używać farby bez amoniaku, tzw. półfarby.

Farbowanie włosów - czy można zrobić je samemu?

Farbowanie włosów samemu w domu, jest najbezpieczniejsze, jeśli planujemy włosy przyciemnić. Na rynku są dostępne farby, które nie zawierają amoniaku, a pozwalają uzyskać piękny, głęboki kolor. Dodatkowo najlepiej jest zmieniać w domu odcień włosów o 2-3 tony - nie więcej.

Sytuacja zmienia się, kiedy myślimy o zmianie koloru włosów na jaśniejszy. Jeśli nie łączy się to z użyciem rozjaśniacza - możemy przeprowadzić farbowanie sami w domu. Ważne jest, aby po zakończeniu procesu farbowania w domu domknąć łuskę włosa- robimy to za pomocą użycia dobrej maski do włosów i spłukania włosów chłodną, najlepiej zimną wodą.

Jak pielęgnować włosy w lecie?

Najlepiej używać specjalistycznych mgiełek do włosów, są wygodniejsze od popularnych ostatnio olejków, gdyż nie przetłuszczają włosa. Dobrej firmy mgiełki chronią przed promieniami UV, wodą chlorowaną i morską. Przede wszystkim nawilżają włos.

Włosy nawilżamy także dbając o dostarczanie składników odżywczych (witaminy A i E, z grupy B czy cynk, odpowiedzialny za grubość włosów). Czy taka dieta znacząco wpływa na wygląd włosów?

Musimy pamiętać, że włosy są odżywiane przez składniki zwarte w pokarmach tylko do 4 cm od powierzchni skóry głowy. Pozostała część włosa jest martwa, takie włosy potrzebują stałego nawilżania.

Odpowiedzi udzieliła Magda Szymczak, trycholog z Kliniki Włosów Hair Lab ( www.hairlab.pl )

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.