Krav Maga - trening i samoobrona nie tylko dla mężczyzn

Krav Maga - system samoobrony i walki wręcz wykorzystywany przez Siły Zbrojne Izraela nie tylko pozwoli czuć się pewniej i reagować na sytuacje zagrożenia, ale także wzmocni ciało. O tym jak powstał trening Krav Maga, jak wyglądają zajęcia i i o Krav Maga dla kobiet opowiada Marcin Michalik-Lipka - Chief Instructor pierwszej szkoły Krav Maga w Warszawie - Krav Maga Academy Warsaw.

Magdalena Derewecka: Co to jest Krav Maga? Czy zalicza się do sztuk walki?

Marcin Michalik-Lipka: Krav Maga to nowoczesny izraelski system samoobrony i walki wręcz. Opracowany został przez Imi Lichtenfelda w latach 30 XX wieku w Czechosłowacji. Prosty i maksymalnie skuteczny system, opiera się na wzmacnianiu podstawowych odruchów obronnych człowieka. Dzięki bazowaniu na prostych ruchach i instynktownych reakcjach, daje przeciętnemu człowiekowi możliwość skutecznej samoobrony przed zagrożeniami jakich pełna jest w dzisiejszych czasach "miejska dżungla".

Krav Maga jest stosowana od 50 lat przez Siły Zbrojne Izraela (IDF), policję, straż graniczną i inne służby - w tym również jednostki specjalne i antyterrorystyczne. Krav Maga nauczana jest także w wielu formacjach na całym świecie m.in.: FBI, WIGN, SWAT, a także w Polsce: 1 Pułk Specjalny w Lublińcu, Odziały Specjalne Żandarmerii Wojskowej, Formoza, ABW, Straż Graniczna i wielu innych.

Krav Maga można nazwać sportem?

Krav Maga nie jest sportem. Ponieważ z założenia służy samoobronie, nie ma w niej współzawodnictwa, zaś trening służy wyłącznie zastosowaniom praktycznym w walce realnej. Głównym celem walki jest pozbawienie napastnika zdolności do dalszej walki.

Krav Maga to tzw. system walki, więc jest niemal całkowicie pozbawiony znanej z innych sztuk walki otoczki filozoficznej - jego główna myśl brzmi jednoznacznie: "Jeżeli twoje życie lub zdrowie jest zagrożone, masz prawo do jego obrony, bez względu na środki". Jednym z podstawowych celów w Krav Maga Academy, poza nauką skutecznej samoobrony i walki wręcz, jest nauczenie przewidywania sytuacji zagrożeń, ich unikania, przytomności umysłu i działania w stresie.

Czy w Krav Maga Academy istnieją konkretne zasady?

Treningi Krav Maga skupiają się raczej na zasadach niż na technikach, gdyż ataki przecież nigdy nie są identyczne! W istocie nawet ta sama osoba w obliczu jakiegoś zagrożenia zareagowałaby jednego dnia tak, drugiego zaś inaczej. Istotę Krav Maga wyrażają zasady. Oto niektóre z nich:

- techniki powinny się opierać na instynktownych odruchach,

- techniki powinny być odpowiedzią na bezpośrednie zagrożenie,

- techniki powinny opierać się na jednoczesnej obronie i ataku,

- jedna technika obronna powinna być skuteczna w przypadku rozmaitych form ataku,

- techniki powinny być łatwe do nauczenia się przez przeciętną osobę, a nie tylko sportowców,

- techniki powinny działać w sytuacji zaskoczenia,

- treningi powinny odbywać się w warunkach imitujących stres, jakiego doświadcza się podczas prawdziwego ataku.

ZOBACZ: jak wygląd trening karate

Te zasady towarzyszą naszym treningom i ocenie technik. Kiedy znajdziemy słaby punkt w określonej technice lub gdy rozważamy jego modyfikację, podejmujemy decyzję w oparciu o powyższe zasady. Na przykład kiedy instruktor sugeruje zmianę techniki, nie testujemy jej na naszych najlepiej wysportowanych adeptach, ale na osobach o przeciętnej sprawności fizycznej, by zobaczyć czy są w stanie z łatwością wykonać nowy wariant techniki (zasada: techniki powinny być łatwe do nauczenia się przez przeciętną osobę).

Skuteczność techniki obronnej w Krav Maga Academy oceniamy po tym, czy zadziała, kiedy nasza reakcja jest opóźniona (techniki powinny działać w sytuacji zaskoczenia). Nie interesują nas techniki, które są skuteczne tylko wtedy, gdy reaguje się wcześnie i jest się przygotowanym na atak.

Zobacz wideo

Jak wygląda trening w Krav Maga Academy? Czy składa się z tradycyjnych części - rozgrzewka, część właściwa, rozciąganie?

Charakter treningu Krav Maga zmienia się w zależności od realizowanego programu treningowego. Treningi zawierają podobnie jak każdy inny trening takie elementy, jak rozgrzewka czy stretching. Ćwiczenia, a raczej zadania wykonywane są w parach, a także w wieloosobowych zespołach. Charakterystycznym elementem są tzw. drille, czyli zadania, których wykonanie zbliża ćwiczącego do środowiska stresu wysokiego.

Krav Maga to jaki rodzaj treningu? Jakie partie mięśni ćwiczymy?

Trening w Krav Maga Academy jest treningiem przekrojowym, wykorzystującym pracę całego ciała oraz każdy rodzaj pracy mięśniowej. Dzięki temu trening jest wysoce intensywny.

Ile osób bierze udział w zajęciach w Krav Maga Academy?

Ze względu na specyfikę systemu Krav Maga, maksymalne zbliżenie metody do realnej sytuacji, dobrze jest trenować w grupach zapewniających możliwość treningu z osobami o różnej budowie ciała i temperamencie. Nawet w przypadku grup zamkniętych, czy treningów personalnych raz na jakiś czas należy wykonywać zadania z nieznanymi partnerami, żeby nie powodować przyzwyczajeń i poczucia komfortu.

POZNAJ: ćwiczenia na piękne plecy

Treningi Krav Maga są specjalnie projektowane dla kobiet?

Kobiety mają do dyspozycji dwa rozwiązania: zajęcia w koedukacyjnych grupach Krav Maga oraz specjalny program Krav Maga Women Only. Krav Maga Women Only to autorski program Marcina Michalik- Lipka, czarnego pasa Krav Maga, chief instruktora pierwszej szkoły Krav Maga w Warszawie Krav Maga Academy Warsaw. Jest to nauka samoobrony oraz walki Krav Maga w połączeniu z intensywnym programem fitnessowym, opartym na treningu jednostek specjalnych. Stąd też poza nadrzędnym celem - nauką przetrwania napaści, panie uzyskują klucz, do zgrabnej wysportowanej sylwetki.

Czy w Krav Maga Academy wykorzystywane są akcesoriów do ćwiczeń?

Trening Krav Maga Women Only to trening w pełnym kontakcie. Oznacza to, iż Panie trenują w rękawicach bokserskich, używają ochraniaczy na piszczele, strefę kroku, tak aby uczynić trening bezpiecznym. Na treningach używamy także tarcz, skakanek, hantli, sandbagów itp.

Krav Maga jest dla wszystkich? Czy są jakieś przeciwwskazania do ćwiczeń?

Przeciwwskazania są takie same, jak w przypadku innych zajęć z tej grupy, chociażby typowego fitnessu. W Krav Maga Academy trenować może właściwie każdy, bez względu na wiek, płeć, czy stan kondycji fizycznej.

Krav Maga może być traktowana jako rodzaj treningu? Czy raczej jako urozmaicenie ćwiczeń?

System Krav Maga, a także program Krav Maga Women Only jest oddzielnym rodzajem treningu. Wraz ze swoją unikalną metodyką nauczania, nieustannie ewoluującym programem technicznym oraz rozwijającymi się w oparciu o najnowsze badania metodami treningowymi.

Odpowiedzi udzielił:

Marcin Michalik- LipkaMarcin Michalik- Lipka Photo by Tomek Stankiewicz Photo by Tomek Stankiewicz

Chief Instructor Krav Maga Academy Warsaw - pierwszej szkoły Krav Maga w Warszawie, oficjalny przedstawiciel Israel Combat System w Polsce, licencjonowany przez Krav Maga Alliance, czarny pas Krav Maga.

ZOBACZ: ruch naprawdę odmładza

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.