Aqua Aerobic - chudnij w wodzie

Myślisz, że Aqua Aerobic to trening dla leniwych? A może na hasło Aqua-Fit czy Aqua Aerobic oczami wyobraźni widzisz tłum starszych pań przy kości w gumowych czepkach z różyczkami? Owszem, zajęcia aerobowe w basenie, to świetna forma ruchu dla osób starszych, otyłych lub po poważnych kontuzjach, ale możesz wybrać takie, które ostro dadzą ci w kość i będą świetnym uzupełnieniem codziennych treningów.

Mówię szczerze, nie byłam zachwycona na myśl o tym, że warto byłoby pójść i na własnej skórze przekonać się, na czym polegają zajęcia typu Aqua Aerobic (inaczej nazywane Aqua-Fit). Pamiętam, że kilka lat temu skusiłam się na coś podobnego podczas urlopu w Hiszpanii. Byłam najmłodszą uczestniczką, a ćwiczenia raczej mnie znużyły, niż sprawiły, że poczułam się jak po treningu. Od tamtej pory więcej nie skusiłam się na zajęcia w wodzie. Kiedy słyszałam, jak koleżanki mojej mamy, które po latach chciały wrócić do aktywnego trybu życia i zgubić kilka kilogramów, zachwalały Aqua Aerobic, popierałam ich działania, ale utwierdziłam się w przekonaniu, że to nie dla mnie. I popełniłam błąd.

- Idź na Aqua-Fit. Będziesz miała świetny trening, a jednocześnie odciążysz stawy przynajmniej raz w tygodniu - doradził mi Krzysztof Kubiak, Regional Fitness Manager w Holmes Place , kiedy byłam w fazie bardzo intensywnych przygotowań do mojego debiutu maratońskiego. Posłuchałam dopiero po kilku miesiącach i było warto!

Dokonaj słusznego wyboru

Żeby zajęcia Aqua Aerobic przypadły ci do gustu, musisz zrobić dobry reasearch. W tej chwili wybór jest ogromny i możesz dostosować charakter oraz intensywność zajęć do swoich potrzeb i możliwości. Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, na czym polega ta gimnastyka.

- To ćwiczenia grupowe w wodzie, przy muzyce. Często są uatrakcyjniane wykorzystaniem specjalnych przyborów - rurek z pianki poliuretanowej zwanych "makaronami", pasów wypornościowych, piankowych ciężarków i rękawic. Wspaniały relaks i zabawa podczas ćwiczeń kształtujących sylwetkę - wyjaśnia Lidia Zamyłko z klubu fitness Holmes Place.

Dla kogo jest Aqua Fit?

Gimnastykę w wodzie może uprawiać każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Osobom bardziej sprawnym fizycznie polecamy zapytać się intensywniejszy wariant. Może to być świetne uzupełnienie innego rodzaju sportu, ale też świetne rozwiązanie przy różnych chorobach czy kontuzjach:

- Podczas ćwiczeń w wodzie odciążony jest cały układ kostno-stawowy, dlatego lekarze zalecają tę formę ruchu również osobom, które chorują na osteoporozę, cierpią na nadciśnienie tętnicze lub mają problemy z kręgosłupem i stawami, a nawet kobiety w ciąży. Aqua Aerobik nie wymaga umiejętności pływania, ponieważ cały czas ćwiczy się w styczności z podłożem - wyjaśnia Lidia Zamyłko. Jedynym przeciwwskazaniem będą tutaj choroby układu moczowo-płciowego.

Czego możesz się spodziewać?

No dobrze, zajęcia w wodzie, pianki, rurki, muzyka. Ale na czym tak naprawdę to polega? W końcu zanim pójdziesz na pierwsze zajęcia, z pewnością chciałabyś wiedzieć nieco więcej.

- Podczas zajęć typu Aqua Fit wykonujemy ćwiczenia w odciążaniu o średniej  intensywności, poprawiające krążenie, masujące ciało i zmniejszające cellulit, z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu. Trenując w ten sposób, szybko można pozbyć się zbędnych kilogramów, ponieważ ruch w wodzie wpływa na przyspieszenie przemiany materii. Dodatkowo masaż wodny modeluje sylwetkę i pomaga zlikwidować cellulitis - mówi Lidia Zamyłko i po chwili dodaje - ćwicząc Aqua Aerobic, spalamy około 500 kcal/h.

Zajęcia trwają od 30 do 45 minut. Koszt to od 20 do 50 złotych. Można też wykupić abonament miesieczny na basenie lub w klubie fitness. Jeśli traktujesz Aqua Aerobic jako uzupełnienie treningów siłowych lub wytrzymałościowych, godzina w tygodniu wystarczy. Jeśli na co dzień nie trenujesz, warto chodzić na zajecia 2-3 razy w tygodniu.

Zachęcone? Ja jeszcze nie raz pójdę. A po treningu polecam relaks w saunie. W taką pluchę, trudno o lepszy pomysł na aktywny wieczór.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.