Co zrobić, gdy znudził cię twój trening?

Przede wszystkim: nie powinno do tego dojść. Jeśli czujesz, że plan treningowy zaczyna cię nudzić, najprawdopodobniej musisz sobie podnieść poprzeczkę i trenować ciężej. Jest jednak kilka sposobów na to, by uatrakcyjnić sobie niektóre ćwiczenia.

Dołącz do nas na Facebooku

Jedno jest pewne: nie wolno zbyt długo trzymać się jednego programu, nawet jeśli dał ci efekty. Często jesteśmy zadowoleni z tego, co się stało z naszym ciałem, więc postanawiamy się trzymać konkretnego programu. Z czasem ćwiczy nam się coraz łatwiej, więc cieszymy jeszcze bardziej, jednak jest znak, że zaczynamy się przystosowywać do treningu i pora dać z siebie więcej. Możemy zmienić ilość powtórzeń, skrócić przerwy, podnieść ciężar albo przeorganizować cały plan treningowy. Zazwyczaj ćwiczymy przez całe lata. Co zrobić, by pozostać aktywnym i się nie znudzić? Oto kilka wskazówek.

To samo ćwiczenie, nowa pozycja

To jedna z prostszych metod na to, by urozmaicić sobie trening, ale także rozwinąć dodatkowe partie mięśni. Da się to zrobić praktycznie z każdym ćwiczeniem. Załóżmy, że robisz wyciskanie na klatkę piersiową. Warto zmienić podłoże np.: na piłkę fitness. Oczywiście wtedy musimy sięgnąć po lżejsze obciążenie, ale za to, jeśli poprawnie je wykonamy, zaangażujemy dużo bardziej mięśnie głębokie, które sprawią, że łatwiej wyrzeźbisz płaski brzuch.

Jeśli biceps trenujesz siedząc na ławce, wstań. Zamiast wykroków w miejscu, zrób tak zwany "farmer's walk" czyli chwyć hantle w ręce i rób wykroki przechadzając się po siłowni. Jak widzisz - możliwości jest wiele. Wszystko zależy od twojej wyobraźni. Jeśli brak ci pomysłów, poproś instruktora na siłowni, by wskazał ci jakąś alternatywę.

Sięgnij po inny sprzęt

Wyciskasz nogi na maszynie? Najwyższa pora chwycić sztangę i zacząć robić klasyczne przysiady. Sztangę możesz wymienić na hantle, a zamiast kilku minut na bieżni zrób pajacyki, burpees albo poskacz na skakance. Ja ostatnio biegam na siłownię i wracam stamtąd w podobny sposób więc mam rozgrzewkę i końcowe kardio na zewnątrz. Zawsze możesz też wybiec na chwilę podczas treningu.

A może czas na zajęcia grupowe?

Jeśli twoim największym problemem jest brak motywacji, spróbuj zajęć grupowych. Warto przejść się na nie kilka razy choćby po to, by nauczyć się kilku nowych ćwiczeń. Wybierz zajęcia, które mogą coś wnieść do twojego planu treningowego, bo bez sensu wybierać coś, co zniechęci cię jeszcze mocniej. Zrób research, zapytaj w recepcji. Na nowo zachce ci się trenować i po problemie.

Spróbuj czegoś nowego

A może jednak warto spróbować czegoś zupełnie innego? W dzień przeznaczony na kardio lub odpoczynek, idź na pilates albo jogę. Możesz też spróbować jakichś zajęć tanecznych. Pamiętaj, że im więcej różnych rzeczy włączysz do tygodniowego planu, tym lepiej. Dasz swojemu organizmowi solidnego kopniaka! Nie lubisz zajęć grupowych? Idź na basen albo spróbuj squasha!

Namów kolegę

Czy może być coś przyjemniejszego niż trening z kumplem, z którym rzadko masz okazję pogadać? Zamiast iść na piwo, spotkajcie się na siłowni. Podczas treningu można sobie pogadać, a zaraz po iść na białkowy obiad, który pomoże się szybciej zregenerować. Tylko ostrożnie dobieraj znajomych. Ważne, by chodzić z kimś, kto rzeczywiście będzie ćwiczył, a nie tylko nadrabiał zaległości towarzyskie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.