Ćwiczysz? Dbaj o włosy i paznokcie!

Podczas intensywnych ćwiczeń szybko pozbywamy się z organizmu niezbędnych witamin i minerałów. Musimy wiedzieć, jak je uzupełniać, by nie obciążać włosów i paznokci. W odróżnieniu od skóry, nie mają one bowiem zdolności do regeneracji - nie wystarczy więc odżywianie ich od zewnątrz. Co zrobić, by wyglądały dobrze? Eksperci Degażerii podsuną wam kilka niezawodnych rozwiązań.

Nie tylko procesy chorobowe, niedobór witamin, ale także dieta niekompatybilna ze stylem życia, objawiają się niekorzystnym wyglądem skóry, włosów i paznokci.

Odpowiednio zbilansowana dieta

Proces regeneracyjny komórek skóry zachodzi każdego dnia, zatem codziennie powinniśmy dostarczać organizmowi niezbędnych składników. Dieta "na piękną skórę" powinna zawierać witaminy A, z grupy B, C, E, D oraz sole mineralne, takie jak żelazo. Znajdziesz je w warzywach zielonolistych, jajach, przetworach mlecznych, wątróbce, orzechach i wielu innych. Twoje włosy i paznokcie kochają także biotynę, kwas foliowy, krzem i magnez. Ich niedobory możesz uzupełnić suplementami dostępnymi w aptece. Pamiętaj jednak, że sztuczne witaminy w tabletkach nie zastąpią tych naturalnych - są syntetyczne i znacznie słabiej się wchłaniają.

Regularne wizyty w salonie fryzjerskim

Wybierz zaufany salon fryzjerski, w którym pracują profesjonaliści. Oni najlepiej ocenią kondycję twoich włosów i dobiorą najodpowiedniejszą terapię regeneracyjną. Regularne podcinanie końcówek jest prostym zabiegiem, który automatycznie wzmocni włosy.

Poprawne mycie włosów

Podczas mycia włosów należy przez kilka minut masować je tak, by składniki odżywcze wniknęły do łodygi i cebulki. Najlepsze do pielęgnacji są szampony i odżywki kupowane w salonach fryzjerskich czy specjalistycznych sklepach. Dobry fryzjer powinien zbadać stan naszego włosa i dopiero na podstawie dokładnej analizy dobrać odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne i kosmetyki. Nie zrażaj się ich wysoką ceną - to bardzo wydajne produkty, które starczą nawet na 6 miesięcy. Specjalistyczne szampony rozcieńczaj wodą - nigdy nie nakładaj ich na głowę wprost z butelki.

Szczotkowanie

To podstawowy zabieg pielęgnacyjny, niezbędny zwłaszcza przy włosach suchych. Pobudza krążenie skóry głowy, poprawia metabolizm i stymuluje gruczoły produkujące serum, nadając włosom sprężystości i chroniąc przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.

Wytchnienie dla dłoni i paznokci

Zainwestuj w dobry krem do rąk. Używaj żelu zmiękczającego skórki. Zapobiegniesz tym samym uszkodzeniu płytki paznokcia spowodowanego nieumiejętnym użyciem radełka i cążek. Pod lakier zawsze stosuj bazę - uchronisz płytkę przed przebarwieniami. Tworząc gładką powierzchnię pod nakładanym lakierem, jednocześnie zapewniasz jego trwałość.

Pamiętaj, by nawadniać organizm! To już nie tylko profilaktyka zdrowotna, ale także moda. Pij przynajmniej 1,5 litra wody dziennie. Pozwoli ci to utrzymać organizm w dobrej kondycji, wpływając bezpośrednio na stan twoich włosów i paznokci.

Autorzy tekstu: Mariola Witek i Patryk Belanken, DEGAŻERIA

Więcej o: