Pełnia księżyca - nie zasnę. Prawda czy Mit?

Wiele osób uskarża się na problemy ze snem podczas pełni. Dlaczego tak się dzieje? Okazuje się, że księżyc na niektórych ludzi może intensywnie oddziaływać.

Dołącz do nas na Facebooku

Wszystko zaczęło się od tego, że na poczcie zaczepiła mnie starsza kobieta. Uskarżała się, że nie może spać podczas pełni i dodała, że jej wnuczka również ma taki problem. Od razu skojarzyłam, że już wcześniej wiele osób mi o tym mówiło. Postanowiłam to sprawdzić!

Naukowe teorie

Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Yale, przyglądając się napięciom w organizmie człowieka, zauważyli, że jego rytm jest związany z położeniem Księżyca wobec Ziemi. Badania wykazały, że zachowania i samopoczucie różnią się w poszczególnych fazach księżyca. Jest to szczególnie widoczne u osób umysłowo chorych. Stąd też w wielu językach słowa określające ludzi obłąkanych, chorych psychicznie pochodzą od słowa "luna" - czyli Księżyc.

Dzieje się

Faktem jest, że podczas pełni więcej się dzieje. Policja odnotowuje więcej przypadków przestępstw czy samobójstw. Statystyki pokazują, że do największej ilości wypadków dochodzi tuż przed pełnią i w jej trakcie. Za to tuż po nowiu jest ich znacznie mniej. Z pozytywnych aspektów podczas pełni odnotowuje się więcej narodzin. Na podstawie zapisków i pamiętników stwierdzono, że srebrna tarcza Księżyca była inspiracją dla wielu artystów i to właśnie podczas pełni powstało wiele wielkich dzieł.

Pełnia a bezpłodność

Doktor Eugen Jonas, naukowiec i lekarz, opracował specjalną teorie opartą na fazach księżyca dzięki której pomógł wielu kobietom z problemami z zajściem w ciążę. Zgodnie z teorią Jonasa największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka występuje wtedy gdy dni płodne w cyklu miesiączkowym pokrywają się z fazą Księżyca. Eugen jest autorem całego cyklu kosmobiologicznego.

Wierzenia

Już od starożytności ludzie wierzyli, że księżyc ma wpływ na nasze samopoczucie. Jednak jak to wierzenia, nie były w żaden sposób uargumentowane. Psycholodzy uważają, że zwiększona aktywność podczas pełni i problemy ze snem mogą działać na zasadzie "Samospełniającej się przepowiedni". Chodzi tutaj głównie o naszą podświadomość, która mogła sobie zakodować hasło "jest pełnia, dzisiaj nie zasnę".

A Wy możecie spać podczas pełni?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.