Miś sprawi, że przestaniesz chrapać!

Chrapanie to problem z którym boryka się ok 30% populacji. Utrudnia sen nie tylko samym chrapiącym, ale przede wszystkim ich bliskim. Co może pomóc? Pluszowy miś polarny A właściwie: dwa misie.

Dołącz do nas na Facebooku

Przyczyna chrapania jest prosta: utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe, co powoduje turbulencje wprawiające podniebienie i języczek w drgania. Wszystko dlatego, że we krwi nie mamy wystarczającej ilości powietrza. Dlatego Japończycy stworzyli poduszkę w kształcie pluszowego misia polarnego, której zadaniem jest kontrolowanie poziomu tlenu we krwi (w tym celu na rękę zakładamy sensor w postaci małego misia) oraz nagranie i analiza dźwięku (pod głową kładziemy drugiego misia, który przypomina pluszową poduszkę). A wygląda to tak:

 

Obydwa misie podłączone są terminalu, który analizuje dane. W momencie, gdy poziom powietrza we krwi gwałtownie spada, a natężenie dźwięku rośnie (w tym samym czasie) "poduszkowa" część podnosi łapę i delikatnie dotyka twarzy chrapiącego delikwenta w taki sposób, by odwrócić go na drugi bok bez budzenia.

Miś polarny nazywa się Jukusui-Kun i oznacza "głęboki sen". Na chrapanie mamy wiele metod - jedne są bardziej skuteczne, inne mniej. Jednak jest to bez wątpienia pierwszy na świecie robot, który ma ułatwić życie osobom zmagającym się w nocy z bezdechem. Czy niedługo będzie można go kupić? Na razie to tylko prototyp.

Więcej o:
Copyright © Agora SA