Szklanka soku to samo zdrowie - Prawda czy Mit?

Codziennie sięgasz po świeżo wyciskany sok z pomarańczy wierząc w to, że trudno o lepszą porcję witamin? Pamiętaj, że w ten sposób zaserwujesz sobie nie tylko błonnik czy przeciwutleniacze, ale przede wszystkim sporą dawkę cukru - zbliżoną do tej, zawartej w szklance coli - upominają dietetycy.

Dołącz do nas na Facebooku

Wydaje Ci się, że trudno o coś zdrowszego niż szklanka świeżo wyciśniętego soku owocowego? Mamy lepszy pomysł: gdy masz ochotę na coś słodkiego, sięgnij po prostu po sam owoc. Zjesz go znacznie mniej, a dzięki temu, że skusisz się na całość, to oprócz soku, skonsumujesz także błonnik.

Oczywiście wszystkie owoce różnią się od siebie zawartością cukru i indeksem glikemicznym. Np. szklanka świeżego soku z pomarańczy (ok. 250 ml) to blisko 113 kcal, z czego aż 26g to węglowodany, indeks glikemiczny wynosi 53.

Dlatego, jeśli lubisz sok i nie chcesz z niego rezygnować, sięgaj po szklankę napoju z samego rana albo tuż przed treningiem. Dzięki temu dostaniesz zastrzyk energii i witamin, a cukier zostanie spalony i nie odłoży się w postaci niechcianych boczków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.