Ski class - przygotuj się na zimowy wyjazd

W Polsce coraz bardziej popularne stają się zajęcia Ski Class. To specjalistyczny program treningowy, który powstał z myślą o przygotowaniach do sezonu narciarsko-snowboardowego. Przez wyjazdem na narty może się okazać naprawdę przydatny.

Do każdego zimowego wyjazdu, podczas którego mamy zamiar szusować po zaśnieżonych stokach, należy się odpowiednio przygotować. Oczywistym powodem są ewentualne kontuzje. Nie jest to jednak jedyna przyczyna, dla której warto poćwiczyć przed feriami. Jeśli bowiem na co dzień raczej nie utożsamiamy siebie ze zwolennikami sportu, po pierwszym dniu zjazdów naprawdę boleśnie mogą dać nam się we znaki "zakwasy", nie wspominając o szybkim zmęczeniu spowodowanym brakiem wytrzymałości. Mięśnie i stawy powinny być przygotowane na wzmożony wysiłek, jaki chcemy mu zaserwować.

Co to jest Ski Class?

To zajęcia, podczas których korzysta się ze specjalnej ruchomej platformy core board. Ich zadaniem jest wzmocnienie przede wszystkim dolnych partii ciała, takich jak nogi, brzuch i pośladki. Dzięki treningom mięśnie są mniej przemęczone w czasie trwania śnieżnych szaleństw. Poza tym pozwalają na skuteczniejsze zaadoptowanie się do warunków panujących na stoku.

Dlaczego Ski Class?

Ski class różni się od innych zajęć sportowych przede wszystkim tym, że angażuje do pracy mięśnie głębokie tułowia. Na co dzień mięśnie brzucha pracują w bardzo ograniczony i specyficzny sposób, dlatego przed zimowym wyjazdem ważne jest ich wzmocnienie. Stabilizują kręgosłup, miednicę oraz barki i stanowią źródło ruchu kończyn. Dlaczego to takie ważne? Bo mięśnie głębokie tułowia odpowiedzialne są za wstawanie (na przykład po upadku) i utrzymanie pozycji pionowej, jak i sprawne poruszanie się na dwóch nogach, wspomagają kontrolę ruchu i przenoszą siły do kończyn oraz środka ciężkości. Chronią również kręgosłup.

Dla kogo te zajęcia?

Właściwie dla każdego. Zarówno kobiet, jak i mężczyzn, niezależnie od poziomu zaawansowania.

- Jeśli nie mamy przeciwwskazań związanych z kontuzjami lub urazami kręgosłupa - każdy może z nich korzystać. Podczas ćwiczeń ważna jest prawidłowa technika, jednak istnieje kilka poziomów, które możemy dopasować do swoim umiejętności"- mówi Łukasz Czapnik, instruktor jazdy na snowboardzie.

Co nam dają treningi?

- Oprócz samych przygotowań do sezonu - czerpiemy znacznie więcej korzyści. Poprawiamy siłę, kondycję, wytrzymałość i płynność naszych ruchów, dzięki czemu łatwiej jest utrzymać w czasie jazdy pion i równowagę. Wzmacniamy mięśnie głębokie brzucha i pleców i ogólnie siłę organizmu - mówi Łukasz Czapnik.

Kiedy sezon się skończy warto wybrać się na zajęcia typu TBS, które będą stanowiły udaną kontynuację zakończenia Ski Class.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.