2/3 dzieci poniżej 10 roku życia jest na diecie

Te szokujące dane dotyczą Wielkiej Brytanii jednak również w Polsce coraz częściej słyszy się o maluchach, które nie chcą jeść, bo koledzy im dokuczają, ze są zbyt grube.

Dołącz do nas na Facebooku

Dlaczego dzieci chcą się odchudzać? Uwagi ze strony kolegów, media, pokazujące szczupłe sylwetki - jest wiele czynników, które sprawiają, że na anoreksję cierpią coraz młodsi. W Wielkiej Brytanii prawie jedna czwarta dzieci poniżej 10 roku życia twierdzi, że ma nadwagę. 26% przyznaje się do tego, że zdarza im się pominąć jakiś posiłek z myślą o tym, by schudnąć - podaje Daily Mail.

Aż 1/4 dzieci przyznaje się do tego, że próbowała stosować na sobie różne diety. Z kolei wśród dzieci pomiędzy 11 a 13 rokiem życia ta liczba zwiększa się do 61%. Dzieci przyznają się do tego, że często się ważą i martwią o to, by nie przytyć.

W Wielkiej Brytanii wiele dzieci zmaga się z otyłością. Jest to spowodowane brakiem ruchu, złą dietą i zbyt krótkim snem, który sprawia, że młode osoby nie mają ani chęci ani siły na podejmowanie aktywności. Z kolei media lansują szczupłe sylwetki przez co dziewczynki mówią otwarcie, że w przyszłości zamierzają być na ścisłej diecie, by spełnić te oczekiwania.

W Polsce również problem anoreksji zaczyna dotykać coraz młodszych osób. Zapytaliśmy panią Barbarę, która pracuję na stołówce w jednym z warszawskich gimnazjów, czy zauważyła, że dzieci chcą się odchudzać.

- Mieliśmy kilka przypadków, gdy rodzice przychodzili i prosili, żebyśmy zwracali uwagę, czy córka zjada obiady. Jedna dziewczynka był już bardzo chuda, przekładała część posiłku na talerze koleżanek, część przygniatała innym talerzem. W wakacje rodzice wysłali ją na specjalny obóz i już wygląda dużo lepiej - mówi pani Barbara, która jednak przyznaje, że niemalże w każdej klasie można znaleźć osoby, które się zarzekają, że są na diecie.

Jeśli owa dieta oznacza zmianę nawyków żywieniowych na lepsze i np. rezygnację ze słodyczy czy fast foodów, to dobra wiadomość. Gorzej, jeśli dzieci po prostu przestają jeść

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.