Boże Narodzenie 2018: W święta bądź dla siebie dobra

Praca, zakupy, porządki, gotowanie. Niby cieszymy się na myśl o świętach, jednak w wigilijny wieczór często padamy ze zmęczenia po kilkutygodniowych przygotowaniach. Co zrobić, by święta faktycznie były spokojne i radosne?

Wszystko szybko, wszystko na już. Tak wyglądają nasze świąteczne przygotowania każdego roku. I choć za każdym razem obiecujemy sobie, że już nigdy więcej nie zostawimy wszystkiego na ostatnią chwilę, to rzadko kiedy udaje nam się wybrnąć z tej sytuacji. Jaki jest efekt? W ostatnie chwili spędzamy godziny w galeriach handlowych. Kupujemy nie do końca to, o co nam chodziło, ale nie ma czasu na dalsze poszukiwania. Przepychamy się w tłumie, stoimy w kolejkach. Gdy umęczeni wracamy do domu, czas złapać za ścierkę i sprzątać mieszkanie. Potem pakowanie prezentów świątecznych, organizowanie stołu, zakupy spożywcze, gotowanie. Już od samego wyliczania człowiek robi się zmęczony. Niestety z tego powodu, zamiast cieszyć się czasem, który wreszcie możemy spędzić w gronie najbliższych, jesteśmy zestresowani, źli, umęczeni. A miało być tak pięknie!

Co zrobić, by w ostatniej chwili zmienić scenariusz na pozytywny? W święta zadbać nie tylko o innych, ale również o siebie samego. Jak? Mamy garść porad.

Pinterest

1. Boże Narodzenie 2018: Zorganizuj się

Nawet w ostatniej chwili warto wziąć kartkę i zaplanować wszystko to, co jeszcze nie zostało zrobione. Zapisz wszystkie czynności, które masz do zrobienia. Dzięki temu o niczym nie zapomnisz i sensownie zaplanujesz czas, którego tak niewiele Ci zostało.

2. Nie bój się prosić o pomoc przed świętami Bożego Narodzenia

Na Twojej liście wciąż jest tyle punktów do zrealizowania, że nie wiesz, w co włożyć ręce? Rozdziel obowiązki pośród bliskich, nie bój się prosić o pomoc. Przecież nie musisz wszystkiego robić samemu. Np. takie lepienie pierogów z mamą, siostrą czy bratem to świetny sposób na odnowienie więzi. Wigilia jest organizowana u Ciebie? Zadzwoń do wszystkich uczestników i poproś o to, by ktoś zorganizował barszcz , a ktoś inny bigos . Tym sposobem nie umęczysz się do przesady, a każdy z gości poczuje się ważny, bo będzie mógł dorzucić coś od siebie.

 

3. Zrelaksuj się przed Gwiazdką

Wiemy, że to nie będzie łatwe. Skoro nie masz czasu na wywiązanie się ze wszystkich rzeczy, które spadły na Ciebie w okresie świątecznym, ciężko będzie znaleźć czas na zajęcia sportowe czy posiedzenie w saunie. Mimo wszystko namawiamy Was do tego, żebyście spróbowali. Może basen późnym wieczorem? Pływanie doskonale redukuje stres. Jakakolwiek forma aktywności fizycznej obniża poziom stresu i pobudzi produkcję endorfin. Później warto odpocząć kilkanaście minut w saunie.

Jeśli czujesz, że nie dasz rady, zafunduj sobie relaksującą kąpiel w wannie. Zanurz się w pachnącej pianie, wyłącz telefon komórkowy i zabierz ze sobą książkę, która od kilku tygodni czy już nawet miesięcy czeka na to, by ktoś do niej zajrzał. Poznaj też  8 sposobów na odreagowanie stresu .

4. Zadbaj o sen

Jednego robić nam nie wolno: nie skracaj czasu na wypoczynek tylko po to, by upiec makowca czy przygotować uszka. Nie warto! Sen to podstawa, jeśli zależy Ci na tym, by następnego dnia być w pełni sił. W końcu jest jeszcze tyle rzeczy do zrobienia. I jeszcze jedna ważna kwestia: trudno cieszyć się dobrym samopoczuciem, kiedy jesteśmy przemęczeni, a nasze ciało nie dostało szansy na to, by się zregenerować. Wyśpij się, a przynajmniej spróbuj. Jeśli nocą nie udało się przespać siedmiu godzin, spróbuj położyć się nawet na 15 minut w ciągu dnia. Kwadrans Cię nie pokrzyżuje Twoich planów, a za to znacznie poprawi Twoje samopoczucie.

5. Boże Narodzenie 2018: Ostrożnie z alkoholem

Gdy jesteśmy zmęczeni i zestresowani, często sięgamy po alkohol z nadzieją, że to najlepsze lekarstwo na redukcję stresu. Nic bardziej mylnego. Zdarza się, że wypijamy wtedy zbyt duże ilości, a skutek jest odwrotny od zamierzonego.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.