Trening i dieta dla narciarzy - zacznij już dziś! cz.2.

Wydaje Ci się, że masz jeszcze czas do tego, by przygotować się na snowboard czy narty? Czas leci tak szybko, że nie zdążysz się obejrzeć, a trzeba będzie zapakować deskę do samochodu i ruszyć w góry. Tylko czy Twoje ciało jest na to gotowe? Do roboty!

Dołącz do nas na Facebooku

Kto nie marzy o kilku dniach zimowego szaleństwa? Zanim skusisz się na to, by się wybrać na narty czy snowboard, warto się upewnić, że masz dobrą kondycję i silne nogi przygotowane na wielogodzinną jazdę.

- Sporty zimowe są coraz popularniejsza atrakcją , szczególnie te ekstremalne jak Freestyle i freeride na nartach lub snowboardzie. Również duża liczba osób co roku stara się stawiać pierwsze 'kroki' na stoku. W jednym i drugim przypadku, aby wszystko odbyło się bezinwazyjnie dla naszego organizmu, należy się do takiego wysiłku właściwie przygotować - ostrzega trener osobisty, Paweł Gościcki. - Wiele fitness klubów ma w swoim programie zajęcia przygotowujące do sezonu narciarskiego. Również trenerzy personalni oferują tego typu usługi. Warto więc skorzystać z jednej z tych opcji i zabezpieczyć swoje mięśnie i stawy - dodaje.

Dlaczego do jazdy musimy się przygotować?

Przez cały rok jesteś aktywny. Jak nie rower, to basen, jak nie basen, to bieg po parku. Wydawałoby się, że nic więcej robić nie musisz. Jednak sporty zimowe są bardzo specyficzne i wymagają odpowiedniego przygotowania. Dlaczego?

- Pomijając poziom techniki i zaawansowania to ciało podczas jazdy wykonuje dość dużą pracę. Angażowane są duże grupy mięśniowe oraz dodatkowo obciążone są nasze stawy (szczególnie kolanowe). Bardzo ważne, co przewija się w większości artykułów, są mięśnie głębokie ponieważ stabilizują one naszą sylwetkę - mówi Paweł Gościcki. - Jeśli jesteśmy prawidłowo ustabilizowani w centrum (core), to wówczas nie przenosi się to na inne części ciała (lędźwie, biodra, kolana), więc nie ulegają one dodatkowemu, niepożądanemu obciążeniu.

Przeczytaj, jak wzmocnić mięśnie głębokie .

Na które mięśnie zwrócić największą uwagę?

Wydawałoby się, że należy się skupić na nogach. Owszem, to one wykonują najwięcej pracy, jednak pamiętajmy o mięśniach postawy, ramionach i przede wszystkim stawach.

- Przygotowanie do sezonu powinno trwać ok. 1-2 miesięcy. W tym czasie można wzmocnić odpowiednio gorset mięśniowy wraz z mięśniami głębokimi. Bardzo ważne jest również wzmacnianie stawów w formie statycznej i dynamicznej. W tym okresie powinniśmy więc wykonywać ćwiczenia ogólnorozwojowe ale ze szczególnym naciskiem na wzmacnianie i stabilizacje. Bardzo dobrze z tymi ćwiczeniami komponuje się trening równowagi i koordynacji. Wykorzystać do tego można niestabilne podłożę, co również jest bardzo przydatne przy ćwiczeniach stabilizacji ciała i wzmacnianiu stawów.

Dziś podajemy przykładowe ćwiczenia:

 
 

Chcesz wiedzieć więcej o treningach, dietach i miejscach, gdzie warto jeździć? Koniecznie zajrzyj na narty.sport.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA