Trening 3 razy w tygodniu obniża ryzyko ataku serca u mężczyzn aż o 22%!

Zastanawiasz się jeszcze czy jesienią zapisać się na siłownię lub na basen? Szkoda czasu! Już dziś warto wskoczyć w buty sportowe i wybrać się na szybki marsz. Najnowsze badania pokazują, że mężczyźni, którzy są aktywni fizycznie i trenują przynajmniej 3 razy w tygodniu, dużo rzadziej mają atak serca niż ich koledzy w tym samym wieku, którzy nie są aktywni.

Dołącz do nas na Facebooku

Naukowcy z Harvard School of Public Health odkryli, że poza sportem, istotny jest także poziom hemoglobiny A1c, apolipoproteiny B oraz witaminy D.

Zebrano szczegółowe dane na temat aktywności i stanu zdrowia mężczyzn (m.in.,: wrażliwość na insulinę, poziom cholesterolu). Osoby, które brały udział w badaniu, dwa razy do roku były proszone o wypełnienie specjalnej ankiety, w której musiały szczegółowo opisać, jaką część swojego czasu poświęcają na ćwiczenia.

-  Pod uwagę braliśmy wyłącznie intensywne treningi ponieważ to one mają największy wpływ na nasze serce. Wiemy nie tylko to, że taki rodzaj aktywności zmniejsza ryzyko ataku serca, ale znamy tego powód - mówi autorka projektu, Andrea Chomistek. - Intensywny trening między innymi reguluje poziom cholesterolu.

Szczegółowe badania przeprowadzono na 18 225 mężczyznach.

- Mężczyźni, którzy przeżyli atak serca lub zmarli na jego skutek mieli wysokie ciśnienie, podwyższony poziom "złego" cholesterolu i często chorowali na cukrzycę - mówi Chomistek.

Odnaleziono również zależność pomiędzy aktywnością fizyczną, a chorobami serca. W USA są one najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci w przypadku mężczyzn (70%-89% przypadków to mężczyźni). Prawie połowa mężczyzn, którzy przeżyli atak serca przed 65. rokiem życia, nie żyje więcej niż osiem lat.

Autorzy badań podsumowują:

- Intensywny trening trzy razy w tygodniu może obniżyć ryzyko ataku serca u mężczyzn nawet o 22%. Dzieje się tak dlatego, że wysiłek fizyczny reguluje poziom cholesterolu, witaminy D, apolipoproteiny B oraz hemoglobiny A1c.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.