20 lat pracy, 5 tysięcy badanych (mieszkańcy Kopenhagi w wieku od 21 do 90 lat, którzy codzienne jeżdżą do pracy rowerem) i przejechane kilometry - na podstawie tego udało się wyciągnąć ciekawe wnioski. Ludzie, którzy zamiast do samochodu, codziennie wsiadają na rower i kuszą się na intensywną jazdę, przeżyją średnio o 5 lat dłużej od tych, którzy jeżdżą powoli.
Już sam fakt, że wsiadasz na rower nie pozostaje bez znaczenia. Badania opublikowane w zeszłym tygodniu w Daily Mail pokazują, że ci, którzy regularnie jeżdżą ze średnią prędkością, mogą żyć nawet o 3 lata dłużej. Tempo ma jednak kluczowe znaczenie: kobiety, które pedałują szybko, są w stanie dodać sobie blisko o 4 lata, a te, które wybierają średnie tempo ok. 2 lata więcej niż te, które jeżdżą bardzo powoli. Najlepsze rezultaty dostaną osoby, które jeżdżą nie więcej niż godzinę dziennie, ale kiedy wsiadają na rower, dają z siebie wszystko. Pod uwagę wzięto sporo czynników takich jak: inne sporty, które uprawiali badani, BMI, palenie papierosów, spożycie alkoholu, ciśnienie tętnicze.
- Z tych badań wynika, że każdego rodzaju aktywność wykonywana z dużą intensywnością, przyniesie lepsze rezultaty - mówi dr Peter Schnohr, który kierował badaniami w Bispebjerg University Hospital. - Należy jednak pamiętać o ważnej kwestii: tego typu czynności bardzo obciążają serce, dlatego należy zachować ostrożność w przypadku osób cierpiących na różnego rodzaju choroby i tych, którzy nie przywykli do intensywnych treningów - dodaje.
Najbardziej szokujące odkrycie? Rowerzyści, którzy stawiają na szybką jazdę, podczas jej trwania zmniejszą ryzyko śmierci na atak serca aż o 82%. W dłuższej perspektywie ryzyko maleje o 75%.
Intensywność treningu zależy od konkretnego przypadku: - Nikt nie oczekuje, że 80-latek będzie pedałował w takim samym tempie jak 20-latek - mówi dr Peter Schnohr. - Chodzi o to, by trening był intensywny dla danej osoby - dodaje. Badania, które udowodniły, że nie chodzi o długość treningu, a o jego jakość, dotyczą również innych sportów. W przypadku chodzenia, również poleca się szybki marsz zamiast wolnego spaceru. Aby czynności aerobowe takie pływanie, chodzenie, jogging, jazda na rowerze czy gra w tenisa uznać za intensywne, nasz puls powinien przekraczać 120/min. Wszystko zależy od wieku i naszej kondycji.