Popraw postawę zanim zaczniesz szaleć na parkiecie

Za chwilę weekend. Masz już plany na sobotnią noc? Jedni wybiorą się do kina, inni na wypad poza miastem, a niektórzy postawią na szalony taniec w klubie. Żeby ostatni wariant okazał się bezpieczny dla twojego kręgosłupa, radzimy jak się odpowiedni przygotować na długie godziny spędzone na parkiecie. - Przede wszystkim należy wzmocnić mięśnie odpowiedzialne za postawę - radzą zgodnie trenerzy.

Do mięśni odpowiedzialnych za postawę zaliczamy: - prosty brzucha - prostowniki grzbietu - pośladkowy wielki - czworogłowy uda - trójgłowy łydki

- Jest to 5 mięśni odpowiedzialnych za właściwe krzywizny kręgosłupa (lordoza, kifoza i brak skoliozy) - mówi trener osobisty z fitness klubu Platinum w Warszawie, Michał Ficoń. - Trzeba pamiętać, że kręgosłup amortyzuje się na krążkach międzykręgowych, cały ciężar  spada na odcinek lędźwiowy i kręgi od L1 do L5 i częściowo pierwszy krzyżowy S1 - dodaje.

I jak o mięśniach brzucha czy pośladków pamiętamy - zazwyczaj ze względów czysto estetycznych - tak np. prostowniki grzbietu są przez nas często pomijane podczas treningu. Zanim wyruszysz na szaloną noc po klubach, warto pomyśleć, które ćwiczenia dorzucić do naszego planu.

- Jeżeli stoimy na lekko ugiętych stawach biodrowym, kolanowym i skokowym dodatkowo amortyzujemy kręgosłup, ćwicząc na piłce (siedząc) odciążamy najbardziej narażone partie. Pamiętaj, że gdy siedzisz na krześle to brak amortyzacji przez trzy stawy powoduje przeciążenia - mówi trener. - 8 godzin pracy siedzącej robi swoje. Kilka prostych ćwiczeń oraz beret pod pośladki do siedzenia na krześle w pełni ochroni i zadba o twoją postawę i prawidłowe krzywizny kręgosłupa.

Ćwiczenia:

1. Przysiad pod ścianą z piłką pod odcinkiem lędźwiowym (piłka dociskana do ściany plecami)

 

2. Brzuszki z nogami na piłce (odcinek lędźwiowy wciśnięty w matę, nie odrywamy)

 

3. Grzbiety w leżeniu na brzuchu (głowa, czoło spoczywa na dłoniach jest lekko w dole podczas wznosu)

 

Trzy proste ćwiczenia wykonuj co drugi dzień w trzech seriach każde po 15 powtórzeń w pierwszym tygodniu, w drugim po 20 powtórzeń, a po miesiącu po 25 powtórzeń. Jesteś gotowy na szaloną noc? Twój kręgosłup jest wzmocniony przez wytrenowane mięśnie.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.