Jakie życie, taka dieta

Intensywne treningi, rygorystyczna dbałość o linię, stresujący tryb życia, palenie papierosów... Wszystko to wymaga modyfikacji codziennego menu, tak by znalazło się w nim więcej deficytowych związków odżywczych.

INTENSYWNIE TRENUJESZ

Czego potrzebujesz więcej? 1. Przeciwutleniaczy - by neutralizować wolne rodniki powstające w większych ilościach podczas wysiłku fizycznego i szybciej regenerować mięśnie. 2. Wody i elektrolitów (zwłaszcza magnezu) - traconych wraz z potem. 3. Białka - głównego składnika budulcowego mięśni. 4. Wit. z grupy B - niezbędnych do prawidłowej przemiany materii i właściwego funkcjonowania układu nerwowego.

Gdzie to znajdziesz? 1. W warzywach i owocach (5 porcji dziennie) - im bardziej kolorowe, tym lepiej. W orzechach i pestkach oraz tłoczonych z nich na zimno olejach. 2. W napojach izotonicznych (dla sportowców). W wodzie mineralnej o podwyższonej zawartości magnezu (np. Muszyniance). 3. W chudym mięsie, rybach i nabiale oraz nasionach roślin strączkowych. 4. W produktach pełnoziarnistych (płatki, pieczywo, kasze, makaron).

WCIĄŻ JESTEŚ NA DIECIE

Czego potrzebujesz więcej? 1. Witaminy C i tych z grupy B - których zwykle jest za mało w niskokalorycznym menu. 2. Witamin A, D, E i K oraz kwasów omega-3 - jeśli ograniczasz tłuszcze, będące nośnikami tych witamin.

Gdzie to znajdziesz? 1 i 2. W owocach (jedz je w pierwszej połowie dnia) i warzywach oraz rybach (to idealny zestaw na późny obiad lub kolację), a także w orzechach, pestkach i warzywnych sokach (sięgaj po nie w porze przekąski). W suplementach witaminowo-mineralnych (nie traktuj ich jednak jako alternatywy dla menu obfitującego w witaminy i minerały!).

ŻYJESZ W CIĄGŁYM STRESIE

Czego potrzebujesz więcej? 1. Przeciwutleniaczy - by wzmocnić osłabiony stresem układ immunologiczny. 2. Magnezu i witamin z grupy B - niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. 3. Związków o działaniu bakterio- i wirusobójczym - szczególnie w porze sezonowych infekcji, by zwiększyć odporność.

Gdzie to znajdziesz? 1 i 2. W warzywach i owocach (5 porcji dziennie) - im bardziej kolorowe, tym lepiej. W orzechach i pestkach oraz tłoczonych z nich na zimno olejach. W produktach pełnoziarnistych (płatki, pieczywo, kasze, makaron). 3. W cebuli i czosnku.

PALISZ PAPIEROSY

Czego potrzebujesz więcej? Megadawek witamin C i E oraz innych przeciwutleniaczy - zdolnych przynajmniej w części zneutralizować potop powstających podczas palenia wolnych rodników i związków rakotwórczych.

Gdzie to znajdziesz? W warzywach i owocach (5 porcji dziennie to absolutne minimum!), im bardziej kolorowe, tym lepiej. W orzechach i pestkach oraz tłoczonych z nich na zimno olejach.

Przeczytaj również:

Codziennie 5 porcji warzyw i owoców - to wykonalne >>

Białkowe superprodukty >>

Czy orzechy tuczą? >> Dołącz do nas na Facebooku

Więcej o: