Biegaczu, wzmacniaj biodra!

Ćwiczenia wzmacniające mięśnie bioder poprawiają technikę biegu i redukują ból kolan!

Naukowcy nie od dzisiaj interesują się biodrami biegaczy - jako potencjalnym źródłem dolegliwości w obrębie kolan. Tematem tym zajęli się też specjaliści z Indiana University. Ich odkrycie może przynieść ulgę wielu biegaczom.

Badania przeprowadzono na ośmiu biegaczach, z czego cztery osoby poddano eksperymentowi, a cztery należały do grupy kontrolnej. Na początku i na końcu okresu badawczego (6 tygodni) zmierzono różne parametry biegu, sposób poruszania się i zakresy ruchów w stawach biodrowych, kolanowych i stóp wszystkich osób biorących udział w eksperymencie.

Przez półtora miesiąca ludzie z grupy eksperymentalnej wykonywali ćwiczenia wzmacniające mięśnie bioder. Trening trwał 30-45 minut za każdym razem i aplikowany był dwa razy w tygodniu. W treningu znajdowały się m.in. przysiady, także na jednej nodze oraz ćwiczenia z taśmami elastycznymi, czyli takie, które każdy biegacz może wykonywać w domu.

Warto też dodać, że w badaniu użyto skali bólu od 0 do 10. Trójka oznaczała wyraźny, dokuczliwy ból, a siódemka ból uniemożliwiający kontynuowanie biegu. Badaniom poddano biegaczy, którzy przed rozpoczęciem eksperymentu raportowali obecność dolegliwości bólowych w obrębie kolan ocenianych na "siódemkę". Ból był wywołany jedną z najczęstszych kontuzji biegaczy, która powoduje silne pocieranie kości piszczelowej o chrząstkę rzepki. Dolegliwość ta zwykle w miarę treningów narasta, a po zaprzestaniu biegania niemal natychmiast cofa się. Gdy biegacz lekceważy problem, może doprowadzić do trwałego uszkodzenia chrząstki rzepki, podobnego jakie dotyka osoby z chorobą zwyrodnieniową stawów.

Po sześciu tygodniach badań okazało się, że wszystkie osoby stosujące trening wzmacniający mięśnie bioder odczuły olbrzymią ulgę w bólu i oceniały dolegliwości na "dwa lub mniej". Naukowcy twierdzą, że silne mięśnie bioder znacząco poprawiają technikę ruchu, co przekłada się na zmniejszenie obciążeń, jakim poddawane są kolana w czasie biegu.

źródło: "The Effect Of Hip Muscle Strengthening On Pain and Running Mechanics In Females With Patellofemoral Pain" are Rebecca L. Phipps, Ryan E. Cardinal, Peter A. Altenburger, IUPUI

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.