Kupujemy sztangę do ćwiczeń. Jak wybrać sztangę do ćwiczeń? Czy cena jest najważniejsza?

Sztanga to oczywiście bardzo popularny sprzęt fitness. Przyjęło się, że zazwyczaj ćwiczą z nią mężczyźni, jednak w ostatnich latach zajęcia ze sztangami stają się coraz popularniejsze także wśród kobiet. Znajdziemy je w każdym fitness klubie i w każdej siłowni. Czy warto kupić sztangę na domowy użytek? Czym kierować się podczas wyboru sztangi do ćwiczeń?

Rodzaje sztag do ćwiczeń – małe, duże

Sztangi to sprzęt do ćwiczeń siłowych. Warto wiedzieć, że podnoszenie sztangi to jedna z dyscyplin olimpijskich. Zanim złapiemy za sztangę, musimy uświadomić sobie, jak jest ona zbudowana. Na sztangę składają się trzy podstawowe elementy. Pierwszym jest gryf do ćwiczeń. To nic innego jak stalowy drążek. To za gryf do ćwiczeń chwytamy całą sztangę. Jest zakończony obrotowymi tulejami, na które zakłada się obciążniki. Zanim omówimy gryf do ćwiczeń i jego rodzaje, wymieńmy jeszcze dla porządku pozostałe dwa elementy sztangi. Są to obciążniki i zaciski.

Obciążniki to krążki – także stalowe – które mają otwór w środku. Zakładamy ja na gryf po obu stronach. Muszą mieć z obu stron taki sam ciężar. Istotna jest także kolejność zakładania krążków. Koniecznie wkładajmy je od najcięższego do najlżejszego. Obciążniki mają różne kolory. Te duże – o średnicy 450 mm – występują w kolorze czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym. Liczą one odpowiednio 25 kg, 20 kg, 15 kg, 10 kg.

Małe obciążniki spotkamy w kolorze białym, czerwonym, niebieskim, zielonym i znowu białym. Tutaj waga wynosi kolejno: 5 kg, 2,5 kg, 2 kg, 1 kg, 0,5 kg.

Ostatni element sztangi to zaciski. To nic innego jak zaczepy, elementy, które uniemożliwiają zsunięcie się założonych obciążników.

Gryf do ćwiczeń – rodzaje

Gryfom do ćwiczeń poświęcimy nieco więcej uwagi. Warto wiedzieć, że różnią się one wagą, długością, a nawet kształtem. Podstawowy gryf dla mężczyzn liczy 2,2 metra długości i waży 20 kg. To gryf męski. Zazwyczaj używany jest na zawodach olimpijskich. Jest dedykowany mężczyznom.

Dla porównania gryf damski, czyli ten, który jest przeznaczony dla kobiet, liczy 2,1 metra długości Jest niewiele krótszy, ale już znacząco lżejszy. Ważny 15 kg.

Zupełnie inny gryf jest używany w dyscyplinie zwanej trójbojem siłowym. Jest ona bardzo sztywny i o wiele odporniejszy na odgniecenia czy uszkodzenia niż gryf do podnoszenia ciężarów.

Oprócz tego podziału jest jeszcze jeden. Rodzaje gryfu do ćwiczeń ze względu na kształt możemy podzielić na gryf prosty, gryf łamany oraz kratownicę.

I tak, gryf prosty to stalowy prosty drążek. Służy przede wszystkim do podnoszenia ciężarów na klatkę piersiową lub barki. Najczęściej to właśnie ten rodzaj gryfu spotkamy na siłowniach czy w fitness klubach.

Niekiedy pojawia się także gryf łamany. Jak nie trudno się domyślić, to powyginany pręt. Taka budowa ma za zadanie ułatwienie ćwiczenia. Z jego pomocą ćwiczymy bicepsy, tricepsy. Warto wiedzieć, że wygięcie, inaczej tak zwane złamanie gryfu, występuje pod kątem 45 i 30 stopni od osi gryfu. Wygięcie gryfu odpowiada za zwiększoną pracę szczytu głowy naszych mięśni. Oznacza to, że im większe będzie wygięcie gryfu, tym lepsze, bardziej efektywne ćwiczenia przeprowadzimy.

Ostatnią główną odmianą gryfu do ćwiczeń jest kratownica. Ten gryf służy do ćwiczenia mięśni tricepsów i bicepsów. Warto wspomnieć też o hantli. To także przez niektórych sprzęt zaliczany do gryfów. Niekiedy jest nazywana nawet gryfem krótkim.

Jak wybrać sztangę do ćwiczeń? Ceny

Myślisz o zakupie sztangi na domowy użytek? Jeśli ćwiczysz regularnie, nie lubisz chodzić na siłownię, ma to sens. Jednak w gąszczu propozycji producentów sztang do ćwiczeń można się pogubić. Można też wydać zbyt wiele. Jak wiec wybrać sztangą do ćwiczeń? Jakiej ceny należy się spodziewać?

Pamiętaj, aby kupować sztangi w profesjonalnych sklepach sportowych. W ten sposób możesz liczyć na radę doświadczonego sprzedawcy, który nie naciągnie cię na niepotrzebne koszty. Ucieszy cię z pewnością informacja, że gryfy nie należą do drogich sprzętów. Ten podstawowy można kupić już nawet za kilkadziesiąt złotych. Nie będzie on gorszy od propozycji za kilkaset złotych.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.