Jak ćwiczyć na siłowni? Poradnik dla początkujących

Ćwiczenia na siłowni to jedna z pierwszych aktywności, która przychodzi nam na myśl, gdy rozważamy odchudzanie lub poprawę kondycji. Nic dziwnego. Siłowni jest bardzo dużo w każdym większym mieście. Możemy chodzić do sieciówki, możemy wybrać się do osiedlowej, kameralnej siłki. Niezależnie od tego, gdzie się wybierzemy, warto dowiedzieć się, jak ćwiczyć na siłowni. Przygotowaliśmy więc krótki poradnik dla początkujących!

Jak ćwiczyć na siłowni? Pierwszy trening to wyzwanie!

Chcesz zrzucisz kilka zbędnych kilogramów? A może chcesz poprawić kondycję i zwiększyć swoją wytrzymałość? Z pewnością pierwsze kroki skierujesz na siłownię. Ale jak ćwiczyć na siłowni? Pierwszy trening na pewno będzie dla ciebie wyzwaniem. Nie przyjmuj się, najtrudniejszy pierwszy krok. Pamiętaj także – nie zniechęcaj się! Jeden pojedynczy trening nie sprawi, że oponka na brzuchu zniknie. Jeśli chcesz zobaczyć na swoim brzuchu kaloryfer, musisz postawić na regularne treningi. Od czegoś trzeba jednak zacząć!

Na początek warto wybrać się na trening pod okiem doświadczonego instruktora. Trener personalny pomoże nam dobrać ćwiczenia, wybrać właściwe obciążenie, wskaże, jak korzystać z jakiego sprzętu i jak ćwiczyć którą część ciała. Następnie pozostaje już tylko odpowiedzieć sobie na pytanie, jaki strój na siłownię wybrać i można ćwiczyć!

Jaki strój na siłownię?

Nasz poradnik dla początkujących „Jak ćwiczyć na siłowni?” zaczniemy od odpowiedzi na ostatnie pytanie. Jaki strój na siłownię wybrać? To wcale nieśmieszne i mało istotne pytanie! Strój sportowy jest ważnym elementem każdego wysiłku fizycznego. Odpowiedni strój sportowy może nam pomóc, a nawet zwiększyć znacząco efektywność treningu. Istotne jest także to, że pomoże nam uchronić się przed groźnymi kontuzjami.

Jaki więc strój na siłownię powinniśmy skompletować? Ubranie do ćwiczeń powinno być wygodne i praktyczne. Zapomnij o zakładaniu biżuterii czy przesadnie luźnych koszulek. Możesz zaczepić się o urządzenie i zrobić sobie krzywdę. Bielizna powinna być wygodna i oddychająca. Stanik sportowy musi sztywno podtrzymywać biust.

Oprócz wygodnej bielizny, legginsów czy dość obcisłej koszulki, powinniśmy skupić się także na butach na siłownię. Ich głównym zadaniem jest ochrona stopy przed różnego rodzaju urazami. Wybieraj więc buty lekkie, wytrzymałe na uderzenia, takie, które gwarantują stabilność i amortyzację wszelkich wstrząsów.

Jak korzystać z jakiego sprzętu? I jak ćwiczyć którą część ciała?

Bardzo ważna jest znajomość wszystkich maszyn dostępnych na siłowni. Na początek przedstawiamy kilka podstawowych urządzeń, które znajdziemy w każdej siłowni. Nie wiecie, jak korzystać z jakiego sprzętu? I jak ćwiczyć którą część ciała? Podpowiadamy!

Bieżnia. Tego urządzenia chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jedna z najprostszych maszyn. Możemy ustawić dowolne tempo i biegać we własnym rytmie. Pracują nogi, pośladki, a także brzuch i plecy.

Rowerek stacjonarny. To oczywiście urządzenie, które imituje jazdę na klasycznym rowerze. Ćwiczenie na nim wygląda tak samo jak jazda na rowerze zwykłym. Można jednak podkręcić tempo i zadbać o odpowiedni opór ćwiczeń.

Stepper. Ćwiczenia na stepperze wspomagają głównie mięśnie nóg i pośladków. Wykonywany na stepperze ruch przypomina wchodzenie po schodach. Wystarczy postawić na platformach docisnąć je do podłogi.

Ergometr wioślarski, czyli wioślarz. To urządzenie, które do pracy angażuje przede wszystkim ręce. Ruch, który wykonujemy przypomina ten podczas pływania łodzią. Wyciągamy liny przymocowane do maszyny i zginamy oraz prostujemy kolana. Pracują mięśnie ramion, nóg i pleców.

Orbitrek. Ta bardzo popularna maszyna przypomina trening na nartach biegowych lub nordic walking. Pracują ręce i nogi. Nie obciążamy stawów, więc możemy ćwiczyć bez obaw o kontuzje. To urządzenie szczególnie oblegane na siłowniach. Podczas godzinnego treningu spalamy bardzo dużo kalorii. Nie musimy zmieniać maszyny, ponieważ ćwiczenie na orbitreku jest wszechstronne, angażuje do pracy całe ciało.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.