Pompki - ćwiczenie dla każdego. Wybierz wariant dla siebie! Co dają pompki?

Pompki to ćwiczenie, które doskonale znamy choćby z lekcji wychowania fizycznego. Nie tylko zapewnia nam świetne efekty wizualne - rzeźbi ciało i pozwala nabrać pożądanej muskulatury - lecz także wzmacnia cały organizm. Dzięki nim poprawimy wytrzymałość, uelastycznimy mięśnie, a nawet zadbamy o odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Dowiedz się więcej o pompkach.

Pompki – trening różnorodny

Pompki uchodzą za jedno z najbardziej różnorodnych ćwiczeń. Wiele wariantów tego prostego ćwiczenia pozwala osiągnąć ciekawe efekty. Przede wszystkim jednak mnogość wersji nie pozwoli nam się znudzić. Można wykonywać pompki wąskie, szerokie, damskie, męskie, diamentowe, szwedzkie, na poręczach, na jednej ręce czy w staniu na rękach. Można nawet na piłce gimnastycznej czy w końcu na taśmach TRX. Im bardziej urozmaicona wersja, tym oczywiście jest ona trudniejsza i bardziej wymagająca.

Na początek polecamy jednak wykonywać jedynie pompki klasyczne, ewentualnie te na podwyższeniu (stopy opieramy na przykład na schodku). W ten sposób opanujemy właściwą technikę tego ćwiczenia i będziemy mogli pójść krok dalej.

Co dają pompki?

Trening pompek przynosi świetne rezultaty. Oczywiście pod warunkiem, że wykonujemy go cykliczne. A konkretniej, co dają pompki? Przede wszystkim budują mięśnie klatki piersiowej, barków, ramion i tułowia – w tym także mięśnie brzucha. Pompki są świetne jako element treningu siłowego, wytrzymałościowego i ogólnorozwojowego. Nie wymagają żadnego przygotowania ani sprzętu. Wystarczy kawałek podłogi i już możemy ćwiczyć.

Trening pompek wykonywany regularnie – choćby kilka minut dziennie – pozwoli nam zaobserwować błyskawiczne efekty. Rozrośnie się nasza muskulatura, wzmocni siła. Wytrzymałość będzie rosnąć dosłownie z dnia na dzień.

Pompki – trening w domu

Pompki mają także jedną niekwestionowaną zaletę, której należy się oddzielna uwaga. Można je ćwiczyć w domu! Trening pompek w domu wymaga wprawdzie pewnego rodzaju zawziętości. Nie lada sztuką jest zorganizowanie się do codziennych domowych ćwiczeń. Dla wielu osób takim impulsem jest chęć podjęcia wyzwania 100 pompek.

Zastanawiacie się, jak zrobić 100 pompek? Czy to w ogóle jest możliwe? Oczywiście, że tak. Jednak wymaga żelaznej woli. Całe wyzwanie pomaga spalić nam blisko 20 000 kalorii! Oczywiście nie dochodzimy do tego od razu. Trening 100 pompek zajmuje nam około sześciu tygodni. Ćwiczymy każdego dnia. Zaczynamy od kilkunastu, kilkudziesięciu powtórzeń i systematycznie w każdym tygodniu dodajemy kolejne dziesiątki.

Niewątpliwą zaletą wyzwania 100 pompek jest wzrost wytrzymałości. Rośnie ona z każdym treningiem. Niektórzy śmieją się, że „skutkiem ubocznym” tego treningu jest o niebo lepsza sylwetka. Stajemy się smuklejsi, nasze mięśnie są bardziej zarysowane. A do tego rośnie nasza pewność siebie.

Pompki – jak zacząć? Jak robić pompki?

Zanim w ogóle pomyślimy o tym, jak zrobić 100 pompek, lepiej zastanowić się, jak zacząć robić pompki. Skupmy się na właściwej technice. To ona jest kluczem do sukcesu. Jak więc robić pompki?

Przede wszystkim pamiętaj o tym, aby twój kręgosłup w odcinku lędźwiowym nie wyginał się. Cały czas brzuch i pośladki trzymaj maksymalnie spięte. Należy także zadbać o prawidłowe ustawienie dłoni. Nie mogą być zbyt szeroko rozstawione. Lepiej ustawić je na szerokość barków. Podczas samego ćwiczenia nasze łokcie trzymamy jak najbliżej tułowia. Napinamy też cały korpus. Ruch zejścia w dół i powrotu w górę musi być precyzyjny i wolny. Lepiej zrobić mniej pompek, a wykonać wszystkie prawidłowo technicznie.

Jak robić pompkę krok po kroku? Mając na uwadze wszystkie powyższe wskazówki, przyjmij pozycję klęku na wyprostowanych ramionach. Wyprostuj nogi. Zaczep stopy o podłoże. Przejdź do pozycji deski. Barki znajdują się tuż nad dłoniami. Zacznij schodzić w dół. Ciężar schodzi w dół klatką piersiową, a nie brzuchem! Zatrzymaj na sekundę pozycję w dole i wróć wolno do góry. Powtórz tyle razy, ile dasz radę. Najlepiej wykonywać pompki w seriach.

Więcej o: