Jakie wybrać rękawy kompresyjne dla sportowców? Co dają rękawy kompresyjne?

Rękawy kompresyjne nie są powszechnymi akcesoriami osób, które trenują na siłowni czy w fitness klubie. Zazwyczaj sięgają po nie profesjonalni sportowcy. A to błąd. Rękawy kompresyjne przydadzą się każdemu, kto regularnie uprawia intensywny trening siłowy lub biega. Dlaczego? Co dają rękawy kompresyjne dla sportowców?

Co dają rękawy kompresyjne dla sportowców?

Rękawy kompresyjne dla sportowców nie są zbytnio popularne. Zazwyczaj stosujemy odżywki czy maści, które mają to samo zadanie. Jakie? Przede wszystkim wpływają one na metabolizm naszego organizmu, który pozwala mięśniom dać tyle siły, ile tylko może. W ten sposób mięśnie mogą ciągle się rozwijać i następuje znaczący przyrost masy mięśniowej. Czy odżywki na pewno są lepsze?

Okazuje się, że rękawy kompresyjne dla sportowców to wbrew powszechnemu przekonaniu rzecz, która przydaje się każdemu. Rękawy mają tę przewagę nad odżywkami, że skutecznie odciążają poszczególne partie mięśni i sprawdzą się w wielu sportach. Oczywiście szczególnie tych, podczas których pracują przede wszystkim mięśnie rąk, ramion.

Co jeszcze dają rękawy kompresyjne dla sportowców? Oprócz oczywistych właściwości wspomagających rozrost proporcjonalny mięśni, zapewniają także ich szybszą i bezpieczniejszą regenerację. Czujemy mniejsze zmęczenie, możemy szybciej wrócić na salę treningową. Ponadto korzystnie wpływają na nasze zdrowie i zapobiegają ewentualnym kontuzjom czy nawet drobnym urazom.

Jak działają rękawy kompresyjne?

Zastanawiasz się, jak działają rękawy kompresyjne? Te niedawno wprowadzone na rynek akcesoria zostały opracowane już w dobie najnowszych technologii i doniesień ze świata medycyny. Oznacza to tyle, że przeszły wiele testów i zostały dopuszczone do sprzedaży po zatwierdzeniu przez wielu lekarzy. Są skuteczne i bezpieczne. Ale te zapewnienia, choć ważne, nie odpowiadają na nasze pytanie -jak właściwie działają rękawy kompresyjne?

W wielkim skrócie, działanie rękawów kompresyjnych opiera się przede wszystkim na ucisku danej partii mięśni. To jednak bardzo ogólne stwierdzenie. Rękawy kompresyjne uciskają mięśnie, jednak to, jak to robią i co powodują wymaga dalszych, bardziej szczegółowych wyjaśnień.

Przede wszystkim wspomniany, dobrze wyważony, ucisk poprawia krążenie krwi. A wraz z krążeniem krwi do naszych mięśni trafia więcej składników odżywczych i oczywiście tlenu. Ten ostatni jest potrzebny, a wręcz niezbędny do aktywowania procesów przyrostu mięśni. Dodatkowo zapobiega odczuciu zmęczenia. Gdy krew lepiej krąży, czujemy się lepiej, lepiej pracują także nasze mięśnie. A to najważniejsze nie tyle podczas samego treningu, co tuż po nim. Kiedy zostawimy rękawy kompresyjne na rękach, krew która szybciej dzięki nim krąży, zacznie zapobiegać powstawaniu mikrourazów. Tym samym możemy liczyć na szybszy proces regeneracji mięśni.

Co dają jeszcze rękawy kompresyjne? Warto wspomnieć także o tym, że w trakcie wysiłku – szczególnie tego intensywnego – podpierają mięśnie. Są „podpórką” dla zmęczonych, na przykład wyciskaniem na siłowni, mięśni. Dzięki temu możemy zwiększyć ciężar, który podnosimy – zostając już w analogii z siłowni. Nie musimy martwić się o uszkodzenie czy naderwanie mięśnia. Dzięki rękawom kompresyjnym szybciej więc doprowadzimy do znacznego rozwoju masy mięśniowej.

Rękawy kompresyjne – jak wybrać?

Zastanówmy się więc, jakie wybrać rękawy kompresyjne. Czy rękawy kompresyjne do biegania powinny różnić się od tych, których używamy do treningu siłowego? Zacznijmy od tego, że nasze rękawy kompresyjne powinny być dopasowane do naszego ciała. Kiedy będą za luźne, nie będą skuteczne. Oczywiście nie można przesadzać i wybierać za małych modeli. Aby wybrać rękawy kompresyjne, należy zmierzyć obwód ręki czy też łydki w najszerszym punkcie. Mięśnie podczas pomiaru nie powinny być napięte. Gdy mierzymy udo, pamiętajmy o tym, aby pomiaru dokonać tuż nad kolanem, w jego środkowej, najszerszej części.

Rękawy kompresyjne do biegania niczym nie różnią się od tych do treningu siłowego. Powinniśmy pamiętać jednak, że nie mogą nam utrudniać treningu. Jeśli są za ciężkie, krępują ruchy, czujemy się mniej pewnie, warto rozważyć zakup innych lub konsultacje z trenerem, który pomoże nam z nich prawidłowo korzystać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.