Trening brzucha z piłką to już nie tylko pilates czy popularne w fitness klubach zajęcia typu fit ball czy body ball. Ćwiczenia na płaski brzuch z piłką sprawdzą się jako element każdego treningu. Także tego siłowego czy aerobowego. Ten rodzaj wysiłku zapewnia nowy impuls do rozwoju mięśni, więc jest jak najbardziej wskazany!
Trening brzucha z piłką ma wiele zalet. Przede wszystkim warto pamiętać o wzmocnieniu i rozciąganiu mięśni, które stabilizują głowę, tułów, plecy, mięśnie brzucha i dna miednicy. Dzięki takiej aktywności stają się mocniejsze, bardziej elastyczne i odporne.
Ponadto piłka gimnastyczna uczy wytrwałości i poprawia koordynację ruchową. Dzięki nim szybciej rozwijamy cenne umiejętności motoryczne, równowagę, siłę, mobilność i uczymy się właściwie oddychać.
Niewiele osób o tym wie, ale ćwiczenia na piłce poprawiają także prace wszystkich naszych narządów wewnętrznych. Dzieje się tak przez wzmacnianie mięśni całego ciała z jednej strony, a z drugiej rozciąganie błon i tkanek wewnętrznych. Nie bez powodu często z piłkami ćwiczą kobiety w ciąży. Ucisk, który odczuwają przez napierające na narządy dziecko, udaje im się nieco rozluźnić właśnie dzięki treningom z piłkami.
A jeśli ćwiczenia na dużej piłce stosujemy regularnie – dwa razy w tygodniu – to już po dwóch miesiącach zobaczymy znaczną poprawę pracy stawów. Zachowamy ich ruchomość na długie lata.
Co ciekawe ćwiczenia z piłką na brzuch i inne partie ciała pomagają wyeliminować stres, bóle głowy, bóle pleców czy ogólną nerwowość. Jak to możliwe? Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że kształt piłki wymusza na nas skakanie, huśtanie, toczenie się. To dość zabawne czynności, które pomagają przywrócić humor i odprężają. Przy okazji jednak wymuszają prawidłową postawę ciała.
Poniżej znajdziesz kilka ćwiczeń na płaski brzuch z piłką dla początkujących, ćwiczenia na brzuch z piłką gimnastyczną dla zaawansowanych, a nawet ćwiczenia na brzuch z piłką lekarską.
Przyciąganie piłki w podporze. Ustaw się w podporze na przedramionach. Pod kolana i łydki włóż piłkę. Dłonie trzymaj w jednej linii z barkiem. Utrzymuj równowagę. Z wydechem ugnij kolana i przyciągnij je do klatki piersiowej. Wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie.
Rolowanie piłki. Ponownie ustaw się w pozycji klęku podpartego. Ale tym razem oprzyj dłonie o piłkę. Roluj ją w przód, aż do momentu, kiedy poczujesz maksymalne napięcie mięśni brzucha. Odcinek lędźwiowy nie zapada się. Całe ciało jest maksymalnie spięte. Wróć do pozycji startowej i powtórz.
Spięcia na piłce. Połóż się na piłce. Twoje łopatki powinny już nie mieścić się na piłce. Stopy oprzyj stabilnie na podłodze. Z wydechem wykonaj spięcie brzucha. Ruch wychodzi z brzucha. Szyja leży oparta na dłoniach splecionych w koszyczek.
Przekładanie piłki. Połóż się na macie. Maksymalnie dociśnij odcinek lędźwiowy do podłoża. Umieść piłkę między lewą ręką a prawą nogą. Dociśnij piłkę. Następnie Zmieniaj rękę i nogę. Piłka powinna być cały czas w górze. Jedna noga znajduje się na ziemią. Zmień stronę. Powtórz.
Stabilizacja. Połóż się plecami na piłce. Następnie przenieś proste ręce za głowę. Napnij brzuch i oderwij jedną nogę od ziemi. Zmień stronę. Powtórz.
Burpees z piłką lekarską. Weź do rąk piłkę lekarską. Wyskocz z nią w górę, a następnie odłóż na ziemię, zrób podpór, pompkę i wróć do przysiadu. Weź piłkę lekarską i znowu wyskocz. Powtórz.
Pajacyki z piłką lekarską. Weź do rąk piłkę lekarską. Trzymaj ją nad głową. Zacznij skakać pajacyki - rozstawiaj i łącz nogi. Ćwicz przez 20 sekund.