Jak zmotywować się do ćwiczeń? Sposoby na motywację do treningu

Podjęłaś decyzję - chcesz przejść na dietę odchudzającą. Ba! Chcesz też znaleźć motywację do treningu. Świetnie, trzymamy kciuki. Jednak uprzedzamy, nie będzie łatwo. Pokusy czyhają na każdym kroku. Każdy, kto choć raz próbował się odchudzać, wie, że ten proces wymaga czasu i wielu wyrzeczeń. Jak przejść go możliwie najłatwiej? Jak znaleźć motywację do treningu? Poznaj nasze sposoby na motywację do treningu!

Motywacja do treningu – dwa rodzaje

Nawet najlepsze diety nic nam nie dadzą, jeśli nie połączymy ich z rozsądnym treningiem. Wiele osób potrafi znaleźć w sobie siły, aby ograniczyć słodycze czy słodkie napoje. Gorzej jednak idzie im z motywacją do treningu. Wciąż zadają sobie jedno pytanie – jak zmotywować się do ćwiczeń?

Warto wiedzieć, że można wyróżnić dwa rodzaje motywacji w odchudzaniu. Oba skuteczne! Pierwszy to motywacja długofalowa, drugi to motywacja krótkofalowa. Pierwszy sposób na motywację do treningu polega na tym, że wizualizujemy sobie nasz finalny cel. Trwamy w naszym postanowieniu. Przestrzegamy diety, wykonujemy ćwiczenia i zmieniamy swoje nawyki żywieniowe już na stałe.

Motywacja krótkofalowa jest nam potrzebne Jest ona potrzebna w chwilach słabości. Gdy mamy chwilę słabości, gorszy dzień czy nawet zwykłą pokusę, musimy znaleźć sobie taką jednorazową, chwilową motywację. To pozwoli nam uniknąć zachcianek i wyeliminować słabości. Przykład? Może to być chęć włożenia konkretnej sukienki w najbliższy weekend.

Jak zmotywować się do odchudzania?

Pozostaje więc odpowiedzieć na kluczowe pytanie, jak zmotywować się do odchudzania? Od czego zacząć pracę nad długofalową motywacją? Przede wszystkim od pozytywnego myślenia! Brzmi banalnie, ale naprawdę na samym początku, powinniśmy wierzyć, że uda się nam zgubić zbędne kilogramy. To nasza tajna broń! Bez tego na pewno się nie uda.

Warto dokształcać się w temacie zdrowego żywienia. Gdy zaczniemy czytać, szukać nowych informacji na temat zdrowego stylu życia, ćwiczeń czy odchudzania, będzie nam łatwiej. Będziemy wiedzieć więcej, a nasz umysł podświadomie zacznie przywiązywać większą wagę do tego, co je i co robi.

Pamiętaj, aby stawiać sobie realne cele. Najlepszą motywacją do ćwiczeń czy do odchudzania jest szybki efekt. Jeśli założysz, że schudniesz 10 kg w miesiąc, może się nie udać. Ale już cztery kilogramy? To osiągniesz bez trudu. Metoda małych kroków będzie więc najlepsza.

Kluczowa w odchudzaniu jest także systematyczność. Regularny trening, dieta to coś, co powinno wejść nam w nawyk. Dzięki temu na pewno osiągniemy sukces. A przyczyni się do tego także eliminowanie pokus. Nie spaceruj obok cukierni, pozbądź się wszystkich słodyczy z domu. Napoje gazowane wylej do zlewu!

W motywacji do odchudzania ważne jest także nieszukanie wymówek. A to trudna sztuka. Wymówki przychodzą nam naturalnie. Możemy wytłumaczyć wszystko, w tej dziedzinie jesteśmy bardzo kreatywni. „Nie idę na siłownię, bo pada”, „Zjem tort, bo to urodziny koleżanki”. W ten sposób możemy wytłumaczyć sobie nawet nocne podjadanie! Gdy zaczniesz wymyślać wymówki, niech przed oczami stanie twój cel. To skuteczna motywacja do odchudzania.

Skuteczne porady, jak zmotywować się do ćwiczeń

Skoro już wiemy, jak zmotywować się do odchudzania, warto poznać także skuteczne porady, jak zmotywować się do ćwiczeń. Dieta to jedno, a ćwiczenia to zupełnie coś innego.

Przede wszystkim zacznij od dziś. Nie od poniedziałku czy nowego miesiąca. Jeśli dziś czujesz, że musisz zacząć się ruszać, zrób to. Później może złapać cię leń. Warto także ćwiczyć z muzyką. Energetyczny rytm motywuje i wprawia nasze ciało w ruch. Sięgnij po swoje ulubione kawałki, przygotuj sobie składankę na trening.

Koniecznie zapisuj swoje postępy. Jeśli po całym tygodniu zaczniesz przeglądać notatki z treningów, poczujesz dumę! A przy okazji zdecydowanie łatwiej ci będzie kontrolować liczbę wyjść na siłownię czy ćwiczeń w domu. A gdy wybierasz rodzaj treningu, zdecyduj się na to, co lubisz. Jeśli nie przepadasz za bieganiem, nie zmuszaj się. Może odnajdziesz się w treningu siłowym? A może sporty zespołowe to twój konik? Sport przyniesie lepsze efekty, jeśli podejdziesz do niego z uśmiechem na ustach!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.