Skakanka rozwiąże problem zbędnych kilogramów? Skakanka przepisem na sukces? Skakanie na skakance nie jest wcale takie proste!

Na skakance skaczą dzieci w podstawówce, skaczą też stali bywalcy siłowni i sportowcy. To uniwersalny sposób na podniesienie wytrzymałości organizmu, a w przypadku najmłodszych dodatkowo na świetną zabawę. Skakankę można także wykorzystać do modelowania sylwetki. Jak prawidłowo skakać na skakance?

Jak prawidłowo ćwiczyć na skakance? Skakanie na skakance nie jest takie proste!

Skakanie na skakance nie wymaga przygotowania ani specjalistycznego sprzętu. Ot, wystarczy skakanka, czyli w zasadzie sznurek zakończony uchwytami – drewnianymi lub plastikowymi. Skoro wykorzystują ją w swoim codziennym treningu nawet bokserzy zawodowi, to coś musi być w tym niepozornym sprzęcie.

Zacznijmy od tego, jak prawidłowo ćwiczyć na skakance. Skakanie na skakance to nic innego jak podskoki, skakanie na skakance na jednej lub drugiej nodze. Można także skakać „ósemki” oraz przeplatanki. Te ostatnie najczęściej jednak zobaczymy nie na Sali treningowej a jednak w przydomowych ogródkach, gdzie najmłodsze dziewczynki stawiają dopiero pierwsze kroki w sportowym świecie.

One jeszcze nie wiedzą, że absolutnie wszystkie wariacje czy metody skakania na skakance przynoszą niesamowicie dobre efekty. Jeśli masz problem z utrzymaniem równowagi, nadwagą, otyłością, układem krążenia, osteoporozą albo stawami nie powinni jednak sięgać po ten rodzaj aktywności fizycznej.

Dla wszystkich pozostałych skakanka jednak jest zalecana, należy przygotować się jednak odpowiednio. Skakanie na skakance nie należy bowiem, wbrew pozorom, do prostych zadań. Zacznij od przygotowani odpowiedniego stroju. Musi być wygodny, dopasowany do ciała. Zwróć uwagę także na obuwie. Twoje buty do skakania na skakance muszą odpowiednio amortyzować.

Najlepiej trening na skakance wykonywać na świeżym powietrzu. Przy okazji dotlenisz organizm. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby ćwiczyć w domu, na sali treningowej, siłowni czy w klubie fitness. Ważne, żeby ćwiczyć! Zwróć uwagę tylko, aby miejsce, które wybrałeś, miało stabilne, w miarę płaskie podłoże.

Jak ćwiczyć na skakance? Przede wszystkim pamiętaj o prostych plecach. Patrz prosto przed siebie i łokcie utrzymuj dość nisko. Gdy wpadniesz w rutynę, skakanie zacznie cię nudzić, najłatwiejszym rozwiązaniem będzie zmiana techniki. Skakałeś żabką? Czas na przeplatankę.

Przed każdym treningiem solidnie rozgrzej mięśnie. Rozgrzewka stawów, mięśni jest konieczna. Najlepiej przez 10-20 minut wykonywać pajacyki, skrętoskłony, wyskoki czy bieg bokserski. Rób także krążenia kolan i kostek. Rozgrzej koniecznie nadgarstki. One też pracują, gdy trzymasz w dłoniach uchwyty skakanki. Zdecydowanie nie powinniśmy też przyspieszać tempa skakania, jeśli ciało nie jest jeszcze na to gotowe czy po prostu odpowiednio rozgrzane. Wszystko w swoim czasie.

Choć oczywiście trening ze skakanką powinien stopniowo zwiększać intensywność i szybkość, a także liczbę podskoków. Dzięki temu przyzwyczaimy swoje mięśnie do większego wysiłku, poczujemy jak przybywa nam siły i rośnie nasza wytrzymałość. Zmniejszy to także ryzyko, że pojawią się bóle mięśni, które nie pozwolą nam wstać z łóżka następnego dnia. Koniecznie po zakończonym treningu przeprowadź sesję rozciągania. A jeśli chcesz uniknąć kontuzji stawów, pamiętaj, aby wybierać teren do ćwiczeń bardzo skrupulatnie. Nie możesz skakać gdziekolwiek. Twarde podłoże bardzo obciąży stawy. Najlepiej więc ćwiczyć na ziemi czy trawniku.

Jak często ćwiczyć na skakance?

Tak jak we wszystkich sportach, wskazany jest umiar. Trenuj maksymalnie trzy razy w tygodniu. Jedna sesja powinna trwać około 30 minut. Taka częstotliwość i czas treningu sprawi, że szybko zobaczysz efekty skakania na skakance.

Skakanka - efekty

Co daje skakanie na skakance? Regularne skakanie na skakance to znaczące przyspieszenie utraty tkanki tłuszczowej. Spalasz tłuszcz, boczki znikają. Ujędrniasz także skórę. A ta stając się coraz bardziej elastyczna nabiera gibkości. Poprawiamy także naszą szybkość.

Co jeszcze daje skakanie na skakance? Przede wszystkim przydaje się wszystkim osobom – nie tylko sportowcom – którzy uprawiają sporty wymagające szybkości oraz wzmocnienia. Systematyczny trening na skakance wzmacnia mięśnie nóg, ze szczególnym uwzględnieniem łydek, a także mięśnie ramion, pośladków i brzucha.

Więcej o:
Copyright © Agora SA