Bodycombat to bardzo intensywny trening. Mimo że początkowo wygląda na bardzo trudny, po opanowaniu podstawowych kroków i ruchów, zajęcia mijają błyskawicznie, a my jesteśmy nie tylko porządnie zmęczeni, lecz także bardzo zadowoleni. W formie treningu interwałowego łączymy elementy różnych sztuk walki - między innymi karate, taekwando, capoeiry, boksu i muy thai. To wszystko sprawia, że nie tylko poprawiamy kondycję, lecz także solidnie wzmacniamy mięśnie.
Zastanawiasz się, jak ćwiczyć bodycombat? Zdecydowanie musisz udać się na zajęcia zorganizowane. To trening, który trudno wykonać w pojedynkę. Wskazówki instruktora są konieczne, aby prawidłowo ćwiczyć. Jedyny wymóg, który musimy spełnić, to naprawdę dobra kondycja. Osoby początkujące mogą mieć bowiem problem z utrzymaniem tempa ze względu na intensywność zajęć.
Wiele klubów, które prowadzi zajęcia bodycombat, co kilka miesięcy zmienia rytm choreografii, muzykę, poszczególne elementy. Dzięki temu trening jest po pierwsze stale tak samo atrakcyjny, a po drugie pracują inne grupy mięśniowe.
Jak ćwiczyć bodycombat? Zawsze rozpoczynamy od rozgrzewki. Musimy solidnie przygotować mięśnie do wysiłku. Podstawowa część treningu opiera się na dwóch elementach - power i combat. Power wzmacnia kondycję i pracuje nad wytrzymałością. Natomiast combat to połączenie kopnięć i ciosów, które wpływają na koncentrację i usprawnianie techniki.
Cały trening kończymy stretchingiem. Rozciągamy wszystkie mięśnie, które pracowały podczas ćwiczeń. Dzięki temu nie musimy martwić się o kontuzje, urazy czy bolesne zakwasy następnego dnia.
Zanim przystąpimy do ćwiczeń, musimy zadbać o miejsce wokół siebie. Potrzebujemy go naprawdę sporo. Ponadto warto posprzątać wszystkie zbędne akcesoria. Niech w naszej okolicy nie znajdują się żadne przyrządy. Możemy o nie zahaczyć podczas treningu i spowodować wypadek.
Bodycombat mogą trenować wszyscy. Każdy, kto ma odpowiednią kondycję, może spróbować swoich sił. A ci, którzy nie mają wypracowanej wytrzymałości, mogą wybrać się na zajęcia dla początkujących. Wypracowanie kondycji to także jeden z efektów bodycombat.
Jedynym przeciwwskazaniem w udziale treningu bodycombat są problemy i urazy stawów skokowych, biodra czy kolan. Jeśli kiedykolwiek mieliście kontuzję stawu skokowego, lepiej skonsultować z lekarzem, czy możecie wziąć udział w tak intensywnym treningu.
Bodycombat, choć nie jest przesadnie popularnym sportem, cieszy się dobrymi opiniami. Bodycombat staje się też coraz chętniej wybieraną aktywnością fizyczną. Szczególnie przez kobiety. Pozytywne opinie o bodycombat sprawiają, że coraz więcej klubów oferuje takie zajęcia.
Z pewnością zanim zdecydujecie się na taki treningi, chcielibyście poznać efekty bodycombat. Czy faktycznie przynosi tak spektakularne rezultaty w krótkim czasie? Tak! Na początek warto sobie uświadomić, że podczas godzinnego treningu możemy spalić nawet 750 kalorii! To bardzo dużo. Oczywiście jest to kwestia naszych indywidualnych uwarunkowań. Wpływ na to ma choćby płeć, nasz wzrost, waga i oczywiście to, jak bardzo przykładamy się do ćwiczeń.
Jednak, jak łatwo się domyślić, bodycombat sprawdzi się jako trening towarzyszący diecie odchudzającej. Nie tylko wyszczupli sylwetkę i wzmacnia mięśnie, lecz także poprawia wydolność serca, pojemność płuc, wpływa świetnie na kondycję i koordynację. Dodatkowo trenując bodycombat zwiększamy gęstość mięśni, stają się bardziej elastyczne. Oprócz tego uczymy się trzymać prawidłową postawę i tym samym zyskujemy więcej pewności siebie.