W przysiadach siła! Ile robić przysiadów, żeby były efekty?

Przysiady to ćwiczenie, które poznajemy już w dzieciństwie. Robimy je już w szkole podstawowej podczas lekcji wychowania fizycznego. Wtedy jednak nie zastanawiamy się, jakie efekty przynosi regularne wykonywanie przysiadów. A efekty mogą nas zaskoczyć. Wyszczuplone uda i jędrne pośladki to tylko część efektów, których możemy się spodziewać.

Przysiady - efekty tylko przy prawidłowej technice

Przysiady to z jednej strony bardzo łatwe ćwiczenie. Z drugiej jednak wymagana jest odpowiednia technika, żeby po pierwsze osiągnąć wymarzone efekty, a po drugie nie nabawić się kontuzji. Efekty przysiadów mogą nas jednak naprawdę zaskoczyć. Jeśli przyłożymy się do zadania, będziemy pilnować wskazówek udzielonych przez doświadczonych instruktorów, to zobaczymy, jak wzmacniają się mięśnie i kształtuje się nasza równowaga. Żeby jednak to wszystko się zadziało, musimy panować nad swoimi ciałem i aktywować do działania odpowiednie mięśnie.

Zobacz wideo Jak prawidłowo wykonać przysiad ze sztangą?

Gdy prawidłowo wykonujemy przysiady, pracują przede wszystkim pośladki i uda, czyli mięśnie pośladkowe - małe, średnie i duże – a także mięsień czworogłowy i dwugłowy uda. Mniej intensywnie, ale także pracują: łydki, plecy i brzuch. Szczególnie ważny z tych partii jest brzuch. To on stabilizuje całą naszą postawę.

Przejdźmy jednak do prawidłowej techniki przysiadów. Należy rozstawić nogi na szerokość barków lub bioder. Stopy powinniśmy ustawić na zewnątrz. Takie ustawienie umożliwi właściwą pozycję całego ciała i dodatkowo utrudni koślawienie kolan. Następnie napnij mięśnie brzucha i pośladków. Wypchnij do tyłu biodra i pilnuj, aby ciężar ciała był bardziej rozłożony na piętach. Nie odrywaj pięt od ziemi. Zacznij zginać kolana i zejdź w dół. Cały czas pilnuj prostych pleców. Dozwolona jest tylko tak zwana naturalna krzywizna. Palce stóp nie powinny wychodzić poza linię stóp. Podczas wyprostu, czyli powrotu do pozycji wyjściowej, maksymalnie napnij pośladki i wypchnij lekko biodra do przodu.

Co dają przysiady?

Zastanawiasz się jeszcze, co dają przysiady? Zacznijmy od początku, przede wszystkim budują nogi. Rozwój mięśni jest gwarantowany. Kompleksowo rozwijamy mięśnie czworogłowe, przywodziciele, pośladki, dwójki, jak i łydki. Ponadto przysiady wzmacniają mięśnie core. Dzięki nim panujesz nad sylwetką. Trzymasz kręgosłup i miednicę siłą mięśni brzucha.

Naturalną konsekwencją jest wzmacnianie mięśnie całego ciała. Nie tylko poprawisz budowę i wytrzymałość nóg, lecz także zwiększysz wytrzymałość całego organizmu. Sport to zdrowie, przysiady także. Podczas wysiłku fizycznego, którego doświadcza nasz organizm podczas robienia przysiadów, podnosi się poziom testosteronu we krwi. To duży wysiłek, więc podnosi się poziom hormonów anabolicznych.

Za sprawą przysiadów, uda nam się także spalić większą ilość tłuszczu. To wymagające ćwiczenie. Spalamy więc więcej kalorii. Już kilka serii sprawia, że nasz organizm wchodzi w stan długo tlenowego. Spalasz więcej kalorii, chudniesz i rzeźbisz mięśnie.

Co jeszcze dają przysiady? Poprawiają równowagę. Podczas przysiadów można poprawić stabilność oraz siłę obu nóg. Cały czas pracujemy także nad równowagą i poprawą sprawności fizycznej. Wzmacniają także grzbiet.

Ile przysiadów dziennie? Przysiady - efekty po miesiącu

Wiele osób pyta o to, ile przysiadów dziennie należy robić, aby były efekty. To trudne pytanie. Często w mediach społecznościowych pojawiają się wyzwania w stylu: rób 100 przysiadów przez miesiąc. Liczba 100 nie wzięła się znikąd. 100 przysiadów każdego dnia przez miesiąc przynosi rewelacyjne efekty. Niestety nie każdy da radę bez przygotowania wykonać tak trudny i obciążający trening. Warto wiec stopniowo przyzwyczajać się do takiego wysiłku. W pierwszych dniach można robić po 20-30 przysiadów. W kolejnych dniach dokładać po 10 powtórzeń. Kiedy dojdziemy do 100, zaczynamy odliczanie 30 dniu.

Przysiad bułgarski czy wykroki?

Lepiej robić przysiad bułgarski czy wykroki? To zależy, co chcemy osiągnąć. Podczas wykonywania przysiadu bułgarskiego pracują głównie mięśnie: czworogłowy uda, pośladkowy wielki, przywodziciel wielki, dwugłowy uda, płaszczkowaty, brzuchaty, prostownik grzbietu. A podczas wykroków aktywuje się przede wszystkim czworogłowy uda, dwugłowy uda i pośladkowy. Podczas przysiadu bułgarskiego pracuje więc więcej mięśni. Warto jednak urozmaicać sobie trening i wykonywać oba ćwiczenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA