Aby trening na plecy był najbardziej efektywny, warto pomyśleć o układzie mięśniowym pleców pod kątem fizjologicznym. Szczególną wagę należy przyłożyć do prostownika grzbietu, najszerszego grzbietu czy mięśnia równoległobocznego pleców. Istnieją również tzw. mięśnie głębokie - takie, które nie są widoczne gołym okiem, a oplatają i usprawniają pracę kręgosłupa. Jak wiadomo mięśnie są ze sobą połączone i jedne odpowiadają za pracę drugich.
Żeby wymodelować plecy, zdecydowanie zalecam najpierw trening siłowy. Trening tego typu, czyli z obciążeniem zewnętrznym np. ciężarkami, wzmocnia mięśnie. W następnej kolejności wykonuje się trening kardio. On spala tzw. boczki oraz niechciane wałeczki, czy też fałdki w okolicy zapięcia od biustonosza.
Trening musi być odpowiednio dobrany. Zbyt duży ciężar lub nieodpowiednia technika powoduje, iż podczas treningu są uaktywniane zupełnie inne mięśnie niż te docelowo trenowane. Jeżeli jednak trening jest wykonywany bez większych zarzutów, to i tak nigdy w życiu nie pokażemy efektów pięknie wyglądających pleców, jeżeli będą one przykryte zbędną tkanką tłuszczową.
Każdy trening powinien być dobrany do indywidualnych potrzeb. Dla osób z problemami kręgosłupa polecam pilates czy jogę pod okiem czujnego instruktora. Zawsze trzeba też rozpocząć każdy trening od rozgrzewki. Możesz zrobić ją na maszynie kardio, uaktywniającej mięśnie pleców np. na wiosłach. Następnie wykonaj: krążenia ramion i wymachy (10-15 minut).
Unoszenie tułowia na ławce rzymskiej to świetne ćwiczenia na początek. Tutaj wymagane są mocno napięte mięśnie brzucha. Ręce splecione na klatce piersiowej lub na plech. Robiąc wydech opuszczasz ciało. Plecy proste, łopatki ściągnięte. Wdechem unosisz tułów do pozycji wyjściowej. Błędem jest rozluźnienie mięśni pleców, brzucha. Błędem jest robienie przeprostu odcinka lędźwiowego kręgosłupa w pozycji wyjściowej.