Zacznijmy od tego, że wykroki to ćwiczenia, które dają bardzo szybkie efekty. Już miesiąc regularnych ćwiczeń może nam znacząco wysmuklić sylwetkę i ładnie wyrzeźbić, a przynajmniej zarysować, mięśnie nóg i pośladków. Dodatkowo wykroki poprawiają kondycję. Są przy tym ćwiczeniem, które bardzo rzadko naraża nas na kontuzję. Wręcz – wykonywane podczas rozgrzewki - zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji.
Rzadko się o tym mówi, ale efektem wykroków jest także poprawa naszej koordynacji ruchowej. Dzięki nim doskonalimy umiejętność utrzymywania równowagi. Przy okazji warto wspomnieć także o tym, że dzięki temu prostemu ćwiczeniu uda nam się podnieść i zaokrąglić pośladki. A jak to w przypadku intensywnych ćwiczeń na tę partię mięśni bywa, efektem wykroków jest także ujędrniona skóra na udach i pośladkach. Pozbywamy się więc cellulitu! Wystarczy tylko robić wykroki dość regularnie – najlepiej dwa, trzy razy w tygodniu.
A kiedy dzięki wykrokom wzmocnimy mięśnie nóg, ud i pośladków, to także poprawimy krążenie krwi w nogach. Lepiej ukrwione tkanki znacznie wydajniej pracują i są gotowe nawet na bardziej intensywny trening.
Poznaliśmy już efekty wykroków, czas więc zastanowić się, czy wykroki są lepsze od przysiadów? Wykroki czy przysiady? Co wybrać?
Wykroki czy przysiady – to częsty dylemat osób, które chcą zobaczyć szybkie efekty ćwiczeń w dolnych partiach swojego ciała. Oba ćwiczenia doskonale wzmacniają mięśnie, rzeźbią je i na dodatek pomagają w wykształceniu równowagi. Dzięki przysiadom także poprawiamy elastyczność mięśni i sprawiamy, że niechciana pomarańczowa skórka z ud czy pośladków znika.
Co więc wybrać? Wykroki czy przysiady? Wszystko zależy od naszych osobistych preferencji. Przysiady także są łatwym ćwiczeniem, jednak szczególną uwagę musimy zwrócić na technikę ich wykonywania. Z tego powodu warto zaczynać treningi od wykroków. Są po prostu łatwiejsze. A z
Wspomnieliśmy o technice przysiadów. Także przy robieniu wykroków jest ona szalenie istotna. Jednak jest po prostu łatwiejsza do opanowania. Podczas wykonywania wykroków najważniejsze jest odpowiednie ustawienie stawu kolanowego. Kolano nogi, która robi wykrok, czyli tej znajdującej ię z przodu, nie powinna przekraczać linii palców. W idealnym ułożeniu znajduje się ona nad stawem skokowym. Ponadto kluczowe jest utrzymanie właściwej postawy ciała. Nasze łopatki muszą być ściągnięte, klatka piersiowa wypięta, a tułów i miednica ustawione pionowo.
Kiedy znamy już technikę, czas przejść do rodzajów. W wielkim skrócie można wyodrębnić trzy rodzaje wykroków. Pierwsze to te z dodatkowym obciążeniem – na przykład wykroki z hantlami. Druga grupa zakłada podział pod względem dynamicznym. Mamy więc tu wykroki statyczne i wykroki dynamiczne, czyli tak zwane wykroki chodzone. Ostatnia grupa to wykroki skategoryzowane pod względem kierunku – mogą być w bok, mogą być wykroki w miejscu.
Poniżej znajdziecie przykłady najpopularniejszych typów wykroków. Włączcie je do swojego treningu już dziś!
Wykroki z hantlami. To ćwiczenie dla zaawansowanych. Powinniśmy wziąć do rąk hantle lub talerze. Zaczynamy od małego obciążenia, z czasem zwiększamy. Jedna noga znajduje się z przodu, druga z tyłu. Ciężar trzymamy wzdłuż ciała. Zmieniamy układ nóg.
Wykroki chodzone. To doskonałe ćwiczenie na rozgrzewkę. W tempie przemieszczamy się po sali lub siłowni. Robimy wykroki przez minutę.
Wykroki w miejscu. Świetne ćwiczenia na zajęciach fitness. Warto do wykroków w miejscu wziąć step. Stawiamy jedną nogę na stepie, drugą z tyłu. Robimy wykroki w tempie, najlepiej w rytm muzyki. Ćwiczenie wykonujemy przez minutę. Umiejscowienie nogi z przodu na podwyższeniu jest znacznym utrudnieniem ćwiczenia.