Jak zacząć biegać interwały? Plan dla początkujących i przykłady ćwiczeń rozgrzewających

Bieganie interwałów nie należy do najprostszych treningów. Z jaką prędkością zacząć biegać interwały na bieżni i jak ułożyć odpowiedni plan treningowy? Znamy odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące tego intenstwnego treningu.

Bieganie interwałowe to idealne ćwiczenie dla każdego, kto chciałby poprawić swoją kondycję, ale nie do końca wie jak. Interwały na bieżni to nic innego, niż typowy trening cardio. Dzięki ćwiczeniom interwałowym można szybko schudnąć i pozbyć się zbędnych kilogramów. Warto jednak pamiętać, że to dość intensywny trening, wymagający ogromnej determinacji i dyscypliny. 

Zalety treningu HIIT na bieżni

Ćwiczenia interwałowe - zaletą ich jest przede wszystkim łatwość i elastyczność wykonania. Trwają one zdecydowanie krócej od cardio, łączą w sobie zarówno ćwiczenia aerobowe, jak i siłowe, poprawiają ogólną dynamikę ciała. Powodują one także szybkie i skuteczne podkręcenie metabolizmu. 

Jak często wykonywać interwały na bieżni?

Taki trening interwałowy powinien trwać od 25 do 40 minut. Oczywiście najważniejsze jest tutaj doświadczenie i kondycja. Trening zawsze trzeba rozpoczynać od odpowiedniej rozgrzewki. Odpowiednia technika, sposób i częstotliwość interwałów, na pewno nie doprowadzi do zakwaszenia organizmu. Treningi interwałowe powinno wykonywać się od 2 do 3 razy w tygodniu. Można go łączyć także z typowymi ćwiczeniami siłowymi. 

Bieganie interwałowe - plan

Plan ćwiczeń interwałowych nie musi być wcale skomplikowany. Wystarczy zacząć od porządnej rozgrzewki atletycznej - wymachów, wykroków, podskoków. Może ona zająć do 5-7 min. W części zasadniczej należy skupić się na jednominutowym biegu i dwuminutowym lekkim truchcie, w czterech seriach. Następnie można przejść do dwuminutowego szybkiego biegu i 15-sekundowego sprintu. Wszystko należy wykonać w czterech seriach. Później należy uspokoić swoje ciało, na koniec wykonać pięciominutowy chód i stretching. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.