Czym jest przedtreningówka? Jak wybrać? Rozwiewamy wątpliwości

Przedtreningówka to nic innego jak odżywka przedtreningowa, czyli stosowa przez samym wysiłkiem fizycznym. Gdy nie chce nam się ćwiczyć, jesteśmy zmęczeni, ale mieliśmy zaplanowany fitness, potrafi dać niezłego "kopa" energetycznego i sprawić, że mimo wszystko damy siebie wiele na sali treningowej czy siłowni. Ale czym dokładnie jest przedtreningówka? Czy nie jest szkodliwa?

Przedtreningówka – co to?

Rynek suplementów diety jest naprawdę bogaty. Jednym z popularniejszych produktów są odżywki przedtreningowe. Jeśli zastanawiasz się, co to jest przedtreningówka i czy jest dla ciebie, już śpieszymy z pomocą.

To suplement diety, który spożywany przed treningiem działa pobudzająco. Dodaje energii do ćwiczeń i niweluje oznaki zmęczenia. Nie tylko mamy siłę do działania, ale także jesteśmy w stanie wyciągnąć naprawdę niezłe wyniki.

Najlepszych przedtreningówek możemy spodziewać się w różnych formach. Najpopularniejsze są te w proszku. Wystarczy rozpuścić ją w wodzie i gotowe. Liczy się nie tylko forma suplementu, jednak przede wszystkim jego skład. Powinniśmy pamiętać, aby wybierać wyłącznie te o naturalnym składzie, z pewnych, sprawdzonych źródeł.

Przedtreningówka – czym jest? Jaką wybrać?

Odżywki przedtreningowe można podzielić na trzy rodzaje. Wyróżniamy przedtreningówki klasyczne, pompujące boostery i wytrzymałościowe. I tak odżywki przedtreningowe klasyczne są dedykowane sportowcom zdrowym, którzy nie mają absolutnie żadnych problemów zdrowotnych. To bardzo ważne. Ten rodzaj przedtreningówek ma na celu zwiększenie wydajności mięśni i mocne pobudzenie organizmu do pracy.

Z kolei tak zwane odżywki pompujące boostery nie pobudzają organizmu do działania. W ich składzie próżno szukać produktów stymulujących układ nerwowy, takich jako kofeina, efedryna czy teofilina.Ta odmiana odżywek przedtreningowych sprawdzi się u wszystkich osób, które mają uczulenie na stymulanty. Boostery poprawiają siłę i wpływają na lepsze ukrwienie mięśnie.

Ostatni, trzeci, gatunek odżywek przedtreningowych to tak zwane przedtreningówki wytrzymałościowe. Są przeznaczone dla tych sportowców, którzy uprawiają sporty siłowe lub wytrzymałościowe. Ich skład jest tak skomponowany, że znacznie zwiększają one poziom energii, a przy okazji także wpływają na poprawę wytrzymałości. Stosując przedtreningówki wytrzymałościowe nie poprawimy wyglądu swoich mięśni.

Jaką wybrać przedtreningówkę? To zależy od tego, co chcemy osiągnąć. Każdy znajdzie coś dla sienie. Ważne jest, aby zapoznać się ze składem odżywek przedtreningowych i właściwie je dawkować. Właściwie, czyli jak? Przedtreningówkę należy spożywać mniej więcej 30 minut przed treningiem. Dawkowanie przedtreningówki warto zacząć od połowy zalecanej dawki. Jeśli nasz organizm dobrze zareaguje, możemy zwiększyć dawkę.

Jak działa przedtreningówka? Jakie są jej zalety?

Przedtreningówka przede wszystkim pobudza. Działanie stymulujące zwiększa nasze możliwości wysiłkowe. Umożliwia trening, nawet gry nie mamy na niego siły czy ochoty. Przy okazji zapewnia motywacja do działania. Zawiera argininę, cytrulinę, które sprawiają, że nasze mięśnie z czasem robią się tyle większe, co pełniejsze.

Niestety musimy pamiętać, że składzie każdej przedtreningówki znajdują się substancje pobudzające układ nerwowy. Skutkiem będzie więc przyśpieszone tętno i zwiększenie energii. Jednak po dłuższym okresie zażywania odżywek przedtreningowych można spodziewać się wielu skutków ubocznych. Pojawia się drżenie kończyn, spadek energii, problemy ze wzrokiem, bóle głowy, senność, ciągłe uczucie pragnienia.

Kiedy wystąpi u nas któryś z podanych wyżej skutków ubocznych powinniśmy natychmiast odstawić odżywek przedtreningową. Reakcja organizmu inna niż pożądany zastrzyk energii świadczy o tym, że jesteśmy uczuleni na składniki preparatu. Ewentualnie może to być sygnał, że przekroczyliśmy zalecaną dawkę produktu.

Należy więc dawkować przedtreningówki bardzo ostrożnie i uważnie obserwować swoje ciało. Najlepsze przedtreningówki to te, które nie szkodzą nam, a przynoszą pozytywny skutek w postaci zastrzyku energii.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.