Ból mięśni brzucha po treningu - przeczekać czy leczyć? Jak złagodzić ból mięśni brzucha?

Ból brzucha może być spowodowany przez wiele czynników. Nasze dolegliwości mogą wynikać z problemów gastrycznych, ale mogą także być konsekwencją nadmiernego, czasem źle przeprowadzonego wysiłku. Skąd bierze się i jak złagodzić ból mięśni brzucha?

Ból mięśni w brzuchu – przyczyny

Brzuch może nas boleć z wielu powodów. Najczęściej doświadczamy niestrawności związanej ze zjedzeniem czego nieświeżego lub po prostu z przejedzenia. W pierwszym przypadku pojawi się biegunka, nudności, wymioty i gorączka. Zatrucie pokarmowa jest raczej krótkotrwałe, ale jeśli objawy nie ustępują, należy koniecznie zgłosić się do lekarza. W drugim przypadku należy odpocząć, wypić ziołową herbatkę i po prostu przeczekać. Ból ustąpi po kilku godzinach.

Powodów bólu mięśni w brzuchu może być jednak więcej. Może być to wyniki infekcji wirusowej, infekcji bakteryjnej, urazu, choroby układowej tkanki łącznej i oczywiście zakwasów.

Infekcje wirusowe to ból mięśniowy, który nie dotyczy konkretnego mięśnia. Pojawia się bardzo ogólny ''ból mięśni''. I, jak podkreślają lekarze, może być pierwszym objawem rozwijającej się w organizmie infekcji. Warto zwrócić uwagę na to, że ból podczas infekcji wirusowej pojawia się podczas spoczynku. Nie musimy wykonywać żadnych czynności. Czujemy tak zwany „rozlany” ból na różne partie mięśni. Jeśli dodatkowo pojawią się gorączka, dreszcze, poty, utrata apetytu, katar lub suchy kaszel, możemy być pewni – to infekcja wirusowa.

Dla odmiany infekcje bakteryjne ograniczają się do jednej grupy mięśniowej. Są bowiem wynikiem na przykład zranienia brudnym przedmiotem. Dochodzi do zakażenia skóry i tkanki podskórnej, a czasem nawet do zakażenia powięzi mięśnia i tkanki mięśniowej. Ból występuje w spoczynku, jest reakcją na dotyk. Zapaleniu mięśni towarzyszą dodatkowo obrzęk, zaczerwienienie i rozgrzanie tej okolicy. Często pojawia się także wyższa temperatura ciała.

A gdy dochodzi do urazu, czyli miejscowej reakcji zapalnej, ból mięśni jest oczywisty. Pojawia się także obrzęk, ocieplenie, zaczerwienienie. To wynik urazu tkanki mięśniowej.

Wspomniane choroby układowej tkanki łącznej to grupa chorób ogólnoustrojowych, zapalnych, którym zazwyczaj towarzyszy ból mięśni. Bardzo częstym symptomem jest zajęcie mięśni obręczy barkowej i biodrowej. Ból mięśni pojawia się więc podczas podnoszenia rąk do góry lub wstawania z siadu czy przysiadu. Oprócz bólu mięśni, pojawiają się także zmiany skórne, gorączka, złe samopoczucie, spadek masy ciała.

Ból mięśni brzucha po treningu, czyli popularne zakwasy, to chyba jednak najczęstszy powód bolesności mięśni brzucha. Obejmują zazwyczaj te partie, które ćwiczyły najintensywniej. Oznacza to, że wcale nie musi boleć nas cały brzuch. Jeśli ćwiczyliśmy mięśnie skośne, to tam będzie umiejscowiony ból, a jeśli mięśnie proste, to dolegliwości możemy spodziewać się ze środkowej części naszego brzucha. Przyczyną zakwasów, czyli bólu mięśni brzucha po treningu, jest nagromadzenie w tkance mięśniowej kwasu mlekowego. Wystarczy odpoczynek i regeneracja, ból sam ustąpi następnego dnia.

Co pomaga na ból mięśni brzucha?

Jeśli jednak ból jest bardzo dokuczliwy, możemy nieco złagodzić ból mięśni brzucha. Pamiętajmy jednak, że doraźne sposoby niewiele dadzą, jeśli będziemy doprowadzać do kolejnych przeciążeń. Ból mięśni brzucha po treningu jest sygnałem, że ćwiczenia są niedostosowane do naszych możliwości fizycznych.

Koniecznie musimy zadbać o rozciągnięcie mięśni po zakończonym treningu. Obowiązkowa i absolutnie najważniejsza jest rozgrzewka. Dobrze rozgrzane mięśnie pomogą nam przygotować się do wzmożonego wysiłku, nie będziemy musieli już łagodzić bólu mięśni brzucha, ponieważ do niego nie doprowadzimy.

Co na ból mięśni brzucha, gdy jednak do niego dojdzie? Na zakwasy można stosować maści rozgrzewające lub chłodzące kąpiele i okłady. Skuteczną ulgę przyniesie także delikatny masaż. A w przypadku naprawdę silnych dolegliwości pomoże tabletka przeciwbólowa i żel do stosowania miejscowego.

Więcej o: