Wygląd twojej pupy pozostawia wiele do życzenia? Narzekasz, bo masz za duże pośladki, a może dlatego, że są zbyt wąskie i wklęsłe? Z każdej strony jesteśmy atakowani zdjęciami pięknie wyrzeźbionych trenerek fitness, modelek czy influencerek, który krągłe pośladki są wysoko uniesione i bajecznie wyglądają w opiętych szortach czy jeansach. Też tak chcesz? Zacznij ćwiczyć. I pamiętaj, że mięśnie pośladkowe uda się zbudować tylko najwytrwalszym. Ten proces wymaga wiele czasu i cierpliwości. Szacuje się, że średnio potrzeba około czterech-sześciu tygodni regularnych treningów, aby zobaczyć pierwsze efekty. Zakładamy oczywiście sumienną pracę, systematyczne treningi minimum dwa lub nawet trzy razy w tygodniu.
Zastanawiasz się, czy na pewno warto zbudować mięśnie pośladkowe? Oczywiście! Nawet jeśli musimy poświęcić na trening dużo czasu, to efekty nam to wynagrodzą. Oprócz tego, że pośladki będą uniesione, jędrne, to pozbędziemy się także cellulitu! Pomarańczowa skórka zniknie raz na zawsze. Uda także staną się smuklejsze. Dzieje się tak, ponieważ ćwiczenia na mięśnie pośladków pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy także z innych partii ciała. Mięśnie, które pracują podczas tego rodzaju treningu, poprawiają krążenie krwi i limfy oraz skutecznie rozbijają komórki tłuszczowe.
Koniecznie musimy zdać sobie sprawę z tego, że mięśnie pośladkowe dzielimy na małe, średnie i wielkie. Tylko angażując wszystkie te mięśnie, zobaczymy rezultaty, o które nam chodzi. Jak tego dokonać? Przede wszystkim odpowiednim rodzajem treningu. Jeśli dopiero zaczynasz ćwiczyć, postaw na trening z własnym ciężarem ciała. A jeśli ćwiczysz regularnie wprowadź trening siłowy.
Niestety. Same ćwiczenia to za mało. Szczególnie jeśli zależy nam na spektakularnym efekcie. Konieczna jest zdrowa, dobrze zbilansowana dieta. Dzięki temu szybciej zauważymy efekty ćwiczeń na mięśnie pośladków. Powinniśmy zjadać tyle kalorii, ile jest rekomendowanych do naszej wagi, wzrostu i aktywności fizycznej. Z diety warto wykluczyć słodycze, napoje gazowane i słodkie, niezdrową żywność, fast foody. Do naszego codziennego jadłospisu powinno za trafić dużo białka. Warto więc spożywać duże ilości ryb, orzechów, rośliny strączkowych i innych warzyw, a także chudego mięsa.
Najskuteczniejsze w treningu pośladków są oczywiście dobrze znane wszystkim, choćby z lekcji wychowania fizycznego w szkole, przysiady. Możemy wykonywać różne wariacje tego ćwiczenia – przysiad sumo, przysiad hinduski, przysiad pulsacyjny czy ze sztangą. W klasyczne wersji wystarczy stanąć na szerokość bioder. Przy napiętych pośladkach i brzuchu schodzimy niżej. Pilnujemy, aby nasze kolana nie przekroczyły linii palców u stóp. Schodzimy tak nisko jak nam się uda. Wracamy powoli do góry. Powtarzamy 20 razy.
Wyskoki z przysiadu. Stań w lekkim rozkroku. Weź w dłonie lekkie hantle lub butelki z wodą 0,5 litra. Wypychaj biodra w tył i rób przysiad. Uda powinny znaleźć się w pozycji równoległej do ziemi. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund i wyskocz energicznie w górę. Im wyżej, tym lepiej. Staraj się wylądować na lekko ugiętych nogach. Zrób dwie serie po 20 powtórzeń.
Powyższe ćwiczenia oprócz pośladków angażują do pracy uda. Jeśli chcemy wykonać ćwiczenia na pośladki bez ud, warto wypróbować poniższe propozycje.
Wyprosty w stawie biodrowym. Połóż się na boku. Głowa znajduje się w tej samej linii co kręgosłup. Ręce trzymaj przed sobą na podłodze. Zegnij kolana. Podnoś nogę znajdująca się na górze. Zatrzymaj uniesioną i zacznij prostować w kolanie i w biodrze. Zatrzymaj na chwilę, Wróć od pozycji wyjściowej. Powtórz 10-20 razy.
Półmostek. Połóż się na plecach, kolana zegnij, stopy postaw jak najbliżej pośladków. Zacznij podnosić plecy, ale nie odrywaj stóp od podłoża. Stopniowo podnoś odcinek lędźwiowy, krzyżowy, aż dojdziesz do łopatek. Wróć wykonując analogiczny ruch. Napinaj cały czas pośladki. Powtórz 20 razy.
Jeśli zależy ci na smukłych udach i uniesionej pupie, koniecznie wykonuj też ćwiczenia na cellulit na pośladkach. Świetnie sprawdzą się nożyce i wymachy.
Nożyce. Połóż się na brzuchu. Ręce połóż pod czołem. Zacznij wykonywać nożyce. Unieś całe nogi, wraz z udami i rozłączaj, łącz nogi. Zrób 20 powtórzeń.
Wymachy. Stań prosto. Jedną nogę unieś do boku i bardzo powoli ją opuszczaj. Wykonuj 20 powtórzeń i zmień stronę. Trzymaj wyprostowaną pozycję.