Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa? Najlepsze ćwiczenia na plecy

Jak schudnąć z pleców? Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa? To częste pytania, które wpisujemy w wyszukiwarkę internetową. Czy w ogóle można schudnąć z pleców? Oczywiście, że tak. Wszystko zależy od naszego zaangażowania w treningi i regularności ćwiczeń. W przypadku pleców jednak ważniejsze od utraty tkanki tłuszczowej jest wzmocnienie mięśni kręgosłupa. To w końcu one dźwigają całe nasze ciało!

Jak pozbyć się tłuszczu z pleców?

Mięśnie pleców to partia, która najbardziej wpływa na szerokość górnej części ciała. Są one także istotne, jeśli zależy nam na powszechnie uznanej za najatrakcyjniejszą sylwetce typu „V”. Szerokie ramiona, wąska talia. To marzenie wielu! Aby uzyskać taką figurę, należy na początku pozbyć się tłuszczu z pleców. Tylko w ten sposób uzyskamy wymarzoną postawę. Jak więc pozbyć się tłuszczu z pleców? Ćwicz, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Warto zacząć od wzmocnienia mięśni kręgosłupa.
Jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa?
Zanim przystąpimy do treningu, należy zdać sobie sprawę z tego, jak zbudowane są nasze plecy. To najrozleglejsza partia mięśniowa, na którą składa się wiele różnych mięśni. W ich skład wchodzą: mięsień najszerszy grzbietu, mięsień czworoboczny, mięsień prostownik grzbietu oraz mięśnie obłe większe i mniejsze.

Jeśli chcemy rozbudować plecy, wzmocnić mięśnie kręgosłupa i pozbyć się tłuszczu z pleców, należy „zaatakować” z różnych stron. Musimy zadbać o wszechstronny impuls, który pobudzić do działania tak dużą i złożoną partię mięśniową. Najlepiej postawić na pięć prostych ćwiczeń, które będziemy wykonywać w pięciu seriach. Każde z wybranych ćwiczeń musi pobudzać nieco inne mięśnie pleców. Dodatkowo, jeśli chcemy wzmocnić mięśnie kręgosłupa, warto wybrać się na zajęcia typu pilates lub zdrowy kręgosłup w fitness klubie. Pod okiem profesjonalnego instruktora dowiemy się, jak wzmocnić mięśnie kręgosłupa. Pożegnamy się z dolegliwościami bólowymi i przygotujemy się do intensywniejszego treningu, który będzie miał na celu pozbycie się tłuszczu z pleców.

Trening na plecy w domu i trening na plecy na siłowni – najlepsze ćwiczenia na plecy

Trening na plecy w domu i trening na plecy na siłowni może wyglądać bardzo podobnie. Grunt to postawić na różnorodne ćwiczenia. My proponujemy pięć, które pobudzą różne mięśnie pleców. Oto najlepsze ćwiczenia na plecy, z których bez trudu ułożysz przykładowy trening pleców.
Podciąganie na drążku. Nie masz drążka w domu? Zawsze możesz odbyć trening na plecy na siłowni. Ale wiedz, że drążek to proste narzędzie, które bez trudu zamontujesz w mieszkaniu. Najlepszym ćwiczeniem na drążku jest oczywiście klasyczne podciąganie. Ułóż dłonie nachwytem na drążku. Najlepiej na szerokość nieco szerszą niż barki. Ruch powinien być wykonywany w pełnym zakresie, czyli od wyprostu rąk w zwisie, aż do przeniesienia brody ponad drążek. Podczas podciągania rób wydech, a podczas opuszczania się na rękach, wdech.

Wiosłowanie sztangą. To kolejne wymagające ćwiczenie, które jest szalenie skuteczne. Pochyl się do przodu. Pamiętaj o wyprostowanych plecach. Nogi ustaw na szerokość nieco węższą niż szerokość barków. Następnie chwyć sztangę nachwytem szerzej od rozstawienia stóp. Pilnuj wyprostowanych pleców. Ruch polega na przyciągnięciu sztangi do brzucha. Wtedy robimy wydech. A kiedy wracamy do pozycji startowej, wykonujemy wdech.

Ściąganie drążka wyciągu górnego do obojczyka. To ćwiczenie, które wykonasz na siłowni. Potrzebujesz bowiem wyciągu. Siądź przed wyciągiem górnym. Chwyć drążek szerzej niż szerokość barków. Przyciągnij drążek do obojczyka. Wróć do pozycji startowej. Podczas przyciągania należy zrobić wydech, natomiast podczas powrotu wdech.
Wiosłowanie hantlami. Oprzyj się jedną ręką o ławkę poziomą. Pamiętaj o wyprostowanych plecach. Wyciągnij przed siebie ręce i złap hantle chwytem neutralnym. Przyciągaj ciężarek z boku tułowia do miednicy jednocześnie wykonując wydech.

Martwy ciąg. To ćwiczenie ma wiele wersji. W najpopularniejszej wykonujemy je ze sztangą. Ustaw stopy nieco szerzej niż szerokość miednicy, a palce delikatnie zrotuj do zewnątrz. W pozycji przysiadu chwyć sztangę nachwytem mniej więcej na szerokości barków. Wyprostuj nogi i tułów do pozycji stojącej ze sztangą trzymaną w opuszczonych rękach.

Więcej o: