Damskie pompki Jak prawidłowo robić damskie pompki?

Pompki to ćwiczenie, które uchodzi za jedno z lepszych ćwiczeń. Działa na wiele partii mięśniowych. Mogą je robić i panie, i panowie. Jeśli masz problem z wykonywaniem klasycznych pompek, zawsze możesz wypróbować tak zwane pompki damskie. Jak się robi pompki damskie?

Jak się robi damskie pompki?

Pompki damskie są łatwiejszą wersją tradycyjnych pompek. Nie wymagają tyle siły, co klasyczna wersja tego ćwiczenia. Główna różnica jest taka, że pompki damskie wykonuje się na kolanach. Jednak tutaj także liczy się technika. NIe można wypinać pośladków czy zawieszać brzucha. Biodra, uda, plecy, głowa muszą cały czas znajdować się w jednej linii. Pamiętaj, liczy się jakość, a nie ilość! Czasem mniej powtórzeń będzie skuteczniejsze niż wiele, ale zrobionych byle jak.

O czym trzeba pamiętać podczas robienia damskich pompek? Głowa jest przedłużeniem kręgosłupa. Nie wisi, nie opada. Mięśnie brzucha i pośladków są cały czas napięte. Kiedy schodzimy w dół, mamy dwie opcje układu łokci. Schodząc w dół łokcie idą na zewnątrz (to wersja łatwiejsza) lub równolegle w kierunku stóp (a to wersja trudniejsza). Nasza pupa w obu przypadkach znajduje się w linii prostej. A dla wszystkich osób, które mają problem z barkami, ważne jest to, aby uginać łokcie do kąta prostego. Nie robimy tak zwanych przeprostów. Uginanie łokci więcej niż do 90 stopni niepotrzebnie obciąża okolice barków, a w żaden sposób nie zwiększa skuteczności pompek.
A teraz przejdźmy do opisu ćwiczenia krok po kroku.

Pompki damskie – pozycja wyjściowa

Połóż się płasko na brzuchu. Ułóż dłonie po obu stronach tułowia, mniej więcej na wysokości ramion. Rozłóż je o wiele szerzej niż barki. Ustaw się w podporze na kolanach. Stopy powinny znaleźć się na podłodze. Cały czas zwracają uwagę na ułożenie miednicy i łokci. Nie możesz robić przeprostów w łokciach. Miednica powinna być cały czas w pozycji neutralnej – nie wyginaj się ani nie zapadaj. Napnij porządnie brzuch.

Pompki damskie – główny ruch

Cały czas trzymaj prawidłową pozycję wyjściową i napinaj mięśnie brzucha. Płynnie opuść klatkę piersiową i po chwili podnieść się w górę. Pamiętaj, że głowa i uda mają być przedłużeniem kręgosłupa. Opieraj ciężar ciała wyłącznie na dłoniach i kolanach. Opuszczaj ciało nisko, ale nie dotykaj podłoża. Pilnuj oddechu. Podczas opuszczania klatki rób wdech, natomiast gdy wracasz do pozycji startowej – wydech.
Zrób tyle powtórzeń, ile dasz radę. Najlepiej robić 10 pompek w serii, odpocząć i rozluźnić mięśnie, po czym wykonać kolejną serię.

Damskie pompki przy ścianie

Ciekawym urozmaiceniem jest damska pompka przy ścianie. Wykonuje się ją tak samo, jak klasyczną wersję damskiej pompki, jednak ręce opieramy o ścianę, a nogi mamy wyprostowane. Należy pilnować prostej sylwetki.

Damskie pompki - efekty

Damskie pompki przynoszą naprawdę spektakularne efekty. Oczywiście pod warunkiem, że ćwiczenie wykonujemy regularnie. Systematycznie to znaczy, jak często? Aby zauważyć efekty damskich pompek warto robić je kilka razy w tygodniu. Trzy razy w tygodniu, kilka serii po kilkanaście powtórzeń. Taka ilość pozwoli nam zauważyć różnicę już po miesiącu. przestaniemy się garbić. Sylwetka zmieni się na korzyść. Nasza wyprostowana postawa doda nam także większej pewności siebie.
Ponadto damskie pompki pomogą, jeśli narzekasz na obwisłą skórę na rękach. Szybko i skutecznie poprawiają wygląd ramion. Oprócz tego, że wzmacniają mięśnie ramion, to także przyspieszają spalanie niechcianej tkanki tłuszczowej. Ujędrniają więc ramiona, poprawiają kondycję i podnoszą biust! Ćwiczenie świetnie wpływa bowiem także na mięśnie klatki piersiowej, a to sprawia, że biust wygląda znacznie lepiej.

Damskie pompki wyzwanie

Co jakiś czas w mediach społecznościowych pojawia się wyzwanie damskie pompki. Na czym polega? Jak łatwo domyślić się, wyzwanie damskie pompki polega na robieniu pompek. Zazwyczaj trwa ono 30 dni i zakłada robienie pompek każdego dnia. Zaczynamy od kilkunastu pompek, a pod koniec miesiąca dochodzimy do 50 pompek wykonanych na raz!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.