Przysiady to jedno z najskuteczniejszych i najefektywniejszych ćwiczeń. Wykonywane regularnie w szybki sposób pozwalają się pozbyć cellulitu. Efekty robienia przysiadów są naprawdę szybko widoczne. W krótkim czasie pozbywamy się zbędnej tkanki tłuszczowej z newralgicznych partii ciała. Mowa tu o tych rejonach ciała, z których najtrudniej pozbyć się niechcianego tłuszczyku. Systematyczna praca popłaca, bo szybko możemy pozbyć się tkanki tłuszczowej, wyrzeźbić uda i sprawić, że nasze pośladki uniosą się do góry. A komu nie zależy na jędrnej pupie?
Jednak każdy, kto wykonywał przysiady w wielu seriach, doskonale wie, że to ćwiczenie może się szybko znudzić. Warto więc zadbać o jego urozmaicenie! Zanim jednak przedstawimy 5 sposobów na urozmaicenie przysiadów, warto dowiedzieć się, ile kalorii spalamy podczas tego ćwiczenia.
Ile kalorii spalamy podczas robienia przysiadów?
Nie jest łatwo odpowiedzieć na to pytanie. Oczywiście zależy to od naprawdę wielu czynników. Przede wszystkim masy ciała osoby ćwiczącej, intensywności treningów i czasu ich trwania. Jednak zakładając, że osoba ważny około 70-80 kilogramów, a w ciągu 1-1,5 minuty wykona około 20 przysiadów, można założyć, że spali w tym czasie około 30 kalorii.
Zanim przedstawimy 5 sposobów na urozmaicenie przysiadów, zapoznajmy się z prawidłową techniką robienia przysiadów. To trudne ćwiczenie, podczas którego technika jest szalenie istotna. Ważne, aby wykonywać je bardzo powoli. Nie śpieszymy się. Ponadto wykonujemy wszystkie powtórzenia na maksymalnie wyprostowanych plecach i spiętym, wciągniętym brzuchu.
Warto robić przysiady w seriach. Najlepiej po 10-15 powtórzeń. Od czego zacząć?
Stań prosto. Nogi usta na szerokość bioder. Ręce wyciągnij przed siebie. Zacznij schodzić biodrami w dół. Pilnuj, aby kolana nie wychodziły przed linię palców u stóp.
Poniżej znajdziesz 5 sposobów na urozmaicenie przysiadów.
Stań prosto. Plecy trzymaj wyprostowane, ramiona kieruj w dół. Napnij brzuch, pośladki i ściągnij łopatki. Stopy ustaw na szerokości barków, a palce stóp lekko na zewnątrz. Weź głęboki wdech, wykonaj płynny i powolny przysiad do pozycji poniżej kąta prostego, ramiona wysuń przed siebie. Z wydechem dynamicznie wyprostuj kolana i wyskocz w górę. Pamiętaj o dynamicznej pracy rąk. Opadając, amortyzuj skok, uginając kolana oraz schodząc równocześnie do pozycji przysiadu.
Potrzebujesz ławeczki lub krzesła. Stań na prawej nodze. Lewą trzymaj wyprostowaną w powietrzu. Wyciągnij wyprostowane ręce przed siebie i patrz cały czas przed siebie. Ramiona i lewa noga są nieruchomo. Zegnij biodra do tyłu. Schodź niżej, aż pośladki dotkną ławki lub krzesła. Nie siadaj jednak na nich. Napnij udo i pośladki. Wyprostuj kolana i bioda. Wróć do pozycji startowej.
Potrzebujesz taśmy TRX, ławeczki treningowej lub stepu. Prawą nogę oprzyj na stojącej za tobą ławeczce. Drugą mocno ustaw na podłożu. Powinieneś znaleźć się w wykroku. Wyprostuj plecy, kręgosłup staraj się utrzymać w pozycji neutralnej. Ciężar ciała przenieś na nogę z przodu. Postaraj się utrzymać równowagę. Napnij mięśnie. Powoli wykonaj przysiad na nodze z przodu. Zejdź najniżej, jak dasz radę. Wróć spokojnie do pozycji startowej.
Ustaw nogi w lekkim rozkroku. Stopy kieruj do środka, pięty na zewnątrz. Jeśli wykonujesz przysiad sumo z obciążeniem, trzymaj - na przykład kettle - przed sobą, na wyprostowanych ramionach. Zrób wdech. Zsynchronizuj oddech z przysiadem. Rozpychaj kolana na zewnątrz.
To najmniej popularne przysiady. Ale naprawdę warto się ich nauczyć! Przysiad hinduski to przysiad wykonywany na palcach. W pozycji stojącej unieść ramiona do góry. Dłonie trzymaj na wysokości klatki piersiowej. Zacznij robić przysiad, jednocześnie opuszczając ramiona w dół płynnym ruchem, tak, aby przy opuszczeniu ramion twoje ręce znalazły się za plecami. Cały czas jesteś na palcach. Następnie płynnym ruchem wróć do pozycji, w której ręce trzymasz przed sobą.