Czy bieganie odchudza? Jak biegać, żeby schudnąć? Wszystko, co musicie wiedzieć o odchudzaniu przez bieganie

Bieganie to prosty, tani i naprawdę skuteczny sposób na odchudzanie. Jednak to sport nie dla wszystkich. Niektórych najzwyczajniej w świecie nuży. Czasem warto się mimo to przekonać, spróbować słuchać w trakcie biegania muzyki lub audiobooków. Dlaczego? Bo nie ma efektywniejszego sposobu na rzucenie zbędnych kilogramów!

Czy bieganie odchudza?

Czy bieganie odchudza? Tak, tak i jeszcze raz tak! Podczas biegania angażujemy do pracy nawet kilkaset mięśni. To sport ogólnorozwojowy. A żeby nasze mięśnie „uruchomić”, pobudzić do pracy, potrzebujemy energii. Efekt? Bieganie odchudza!
Tłumacząc szczegółowiej – kiedy się poruszamy w tempie, podczas którego możemy rozmawiać bez przeszkód, znajdujemy się w tak zwanej strefie tlenowej. Wtedy znaczną większość energii, którą potrzebujemy do wysiłku, organizm pobiera z tkanki tłuszczowej. Jogging spala więc wszystko to, czego chcemy pozbyć się w pierwszej kolejności. Lekki trucht pozwala nam się pozbyć tłuszczyku z bioder, brzucha, pośladków i ud. To tu tkanka tłuszczowa odkłada się najszybciej i jest najtrudniejsza to spalenia. A za sprawą biegania odchudzanie tych partii ciała jest możliwe.

Zobacz wideo Jak zacząć biegać? 9 wskazówek

Jak zacząć biegać, żeby schudnąć? Kilka zasad

Zastanawiasz, jak zacząć biegać, żeby schudnąć? Na początek zdecydowanie musisz zapamiętać kilka podstawowych zasad. Twoje bieganie będzie efektywne, jeśli podejdziesz do niego profesjonalnie.
Przede wszystkim nigdy nie biegamy na czczo. Dlaczego? Chcemy, aby nasz organizm „przełączył się” na czerpanie energii z tkanki tłuszczowej. Musimy więc zapewnić mu choć podstawowe paliwo. Inaczej zaczniemy rozkładać białka mięśniowe. Pozwala to na pozyskanie energii z tak zwanej grupy aminokwasów glukogennych. Skutek jest odwrotny do założonego. Zamiast chudnąć z tkanki tłuszczowej, pozbywamy się przede wszystkim tkanki mięśniowej.
Co więc jeść przed bieganiem – odchudzaniem? Zdecydowanie warto postawić na węglowodany. Owsianka, jaglanka, gryczanka. To wszystko naprawdę dobry pomysł. Można je jeść na zimno i na ciepło, z owocami lub bez. Warto pamiętać, aby śniadanie spożyć około dwie godziny przed treningiem. A kiedy nie możemy odczekać aż tyle postawmy raczej na węglowodany proste. Banan czy kilka kostek czekolady pomoże nam uniknąć nagłych spadków cukru we krwi. Węglowodany „rozruszają” nasz organizm, układ trawienny i będziemy szybciej spalać kalorie.

Natomiast po treningu warto jeść aż dwa posiłki. Szczególnie, jeśli biegamy o poranku. Pierwsze śniadanie, tuż po biegu, powinno zawierać około 40-50 g węglowodanów. To może być banan lub koktajl owocowy. A około godzinę po treningu powinniśmy zjeść już duży, tak zwany pełnowartościowy posiłek. Mimo że wszyscy o tej porze jedzą śniadanie, dla nas idealna będzie porcja obiadowa.
Wieczorni biegacze także powinni zapewnić sobie węglowodanowy „strzał” tuż po zakończonym treningu. Kolacja spożywana mniej więcej godzinę później powinna być znacznie lżejsza niż posiłek porannych biegaczy. Lekka sałatka, ryba pieczona – to sprawdzone propozycje.

Ile biegać, żeby schudnąć?

To wszystko bardzo względna kwestia. Nasze efekty w dużej mierze zależą nie tylko od ilości treningów, lecz także od posiłków, które spożywamy i składu naszego ciała. Warto pamiętać, że podczas pierwszych 20-30 minut organizm w około 80 procentach czerpie energię z węglowodanów, a tylko w około 20 proc. z tłuszczy. To więc nieprawda, że zaczynamy spalać tkankę tłuszczową dopiero po 30 minutach biegania. Dzieje się to znacznie wcześniej, ale po tych 30 minutach odwracają się proporcje. Oznacza to, że wtedy 80 proc. energii pochodzi z tkanki tłuszczowej. Więc, jeśli nasze bieganie ma nas odchudzać i zastanawiamy się, ile biegać, żeby schudnąć, warto poświęcić na tę aktywność więcej niż 30-40 minut.

Bieganie – odchudzanie. Rano czy wieczorem?

Jeśli natomiast zastanawiasz się, czy biegać rano czy wieczorem, to tak naprawdę wybór zależy do ciebie. To indywidualna kwestia. Zaleca się bieganie rano, bo metabolizm szybciej pracuje. Jednak istotniejszy jest plan treningowy niż pora dnia. Jak biegać, żeby schudnąć? Z planem treningowym! Musimy opracować szczegółowy plan – najlepiej z trenerem – i trzymać się go cały czas. Tylko sumienność pozwoli nam osiągnąć wymarzone efekty.

Więcej o:
Copyright © Agora SA