Aqua aerobik to sport nie tylko dla seniorów. Jak ćwiczyć aqua aerobik? Jakich efektów możemy się spodziewać?

Aqua aerobik uchodzi za bardzo spokojny sport, który więcej ma wspólnego z zabawą niż z wytężoną gimnastyką. A to absolutnie nieprawda. Może nie spocimy się podczas treningu aqua aerobiku - wszak zajęcia odbywają się w basenie - jednak bardzo się zmęczymy i pobudzimy mięśnie do działania. Jak ćwiczyć aqua aerobik?

Aqua aerobik - jak ćwiczyć?

Aqua aerobik to zdecydowanie sport dla każdego. Choć uchodzi za sport dla seniorów, nic bardziej mylnego. Możemy ćwiczyć aqua aerobik bez względu na wiek i kondycję. Ćwiczenia w wodzie, bo tym w zasadzie jest aqua aerobik, wykonuje się przy minimalnym wysiłku, ale efekty i tak są spektakularne. Nie męczymy się przesadnie, a nasza forma staje się coraz lepsza, sylwetka znacznie smuklejsza, a zbędne kilogramy same uciekają. Możemy nawet pozbyć się znaczącej nadwagi.
Możecie zauważyć sprzeczne informacje na temat aqua aerobiku. Z jednej strony mówimy o tym, że nie męczy, z drugiej sygnalizujemy, że możemy lekko odczuwać godzinny trening. Prawda jest taka, że sport w wodzie naprawdę nie męczy przesadnie. Nie grozi nam kontuzja, urazy, problemy ze stawami. Jednak jeśli ktoś wcześniej nie miał w ogóle do czynienia ze sportem, może się oczywiście spodziewać lekkiego zmęczenia czy nawet niewielkich zakwasów następnego dnia.

Dlaczego aqua aerobik nie męczy jak inne sporty? Przede wszystkim ze względu na to, że siła wyporu ciężaru naszego ciała znacznie się zmniejsza - nawet o około 70 proc. Dlatego nawet jeśli mamy znaczącą nadwagę, problemy ze stawami, cierpimy z powodu bólu pleców czy stawów, aqua aerobik jest dyscypliną dla nas.
Mimo to poprawiają formę, rzeźbią sylwetkę i doskonale odprężają. Nawet spora nadwaga, kiepska forma, bóle pleców lub kolan nie są przeszkodą dla gimnastyki w wodzie. Trenować możesz sama lub pod okiem instruktora.
Aqua aerobik wcale nie męczy, bo dzięki sile wyporu ciężar ciała znacznie się zmniejsza (o ok. 70 proc.). Ćwicząc aqua aerobik, czujesz się więc lekko i bez wysiłku wykonujesz ruchy, które na sali gimnastycznej mogą sprawiać trudności.
Warto też wiedzieć, że aqua aerobik nie jest wyłącznie dla tych, którzy potrafią pływać. Woda sięga ćwiczącym zaledwie do pasa lub klatki piersiowej. Przy takiej głębokości spokojnie poradzą sobie nawet osoby, które nie są mistrzami innych sportów wodnych.

Aqua aerobik - efekty

Zacznijmy od tego, że aqua aerobik przynosi naprawdę bardzo szybkie efekty. Zauważymy znaczną poprawę sylwetki. Ciało stanie się smuklejsze, waga pokaże niższą wartość. Ćwiczenia w basenie pomagają spalić kalorie jak żaden inny sport.

Efekt, o którym rzadko się mówi, to zaszczepienie w nas miłości do sportu. Aqua aerobik pozwala w stopniowy sposób złapać bakcyla i przekonać nas do spróbowania także innych sportów. Zmieniamy tryb życia, żyjemy zdrowiej, dochodzą kolejne zdrowe nawyki.

Efekty aqua aerobiku są także doceniane w rehabilitacji. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają układu ruchu, stawów, kości czy mięśnie. To bardzo bezpieczny i skuteczny sposób do powrotu do dawnej sprawności fizycznej po przebytych urazach i chorobach.

Aqua aerobik w ciąży

Wiele kobiet zastanawia się, czy mogą ćwiczyć aqua aerobik w ciąży. Oczywiście, że mogą! To lekka aktywność fizyczna, która przyniesie im odprężenie i zrelaksuje. Kobietom w ciąży - szczególnie w drugim i trzecim trymestrze - trudno jest brać udział w zajęciach w fitness klubie. To wszystko kwestie indywidualne, ale zazwyczaj panie szybciej się męczą, nie mogą wykonywać niektórych pozycji.

Aqua aerobik jest więc zbawienny w tym przypadku. W środowisku wodnym kobiety w ciąży są mniej narażone na urazy bioder, pleców, czy też innych części ciała. Ćwiczenia w wodzie są bezpieczniejsze od wszystkich innych sportów. Może ćwiczyć naprawdę każdy. Oczywiście warto skonsultować się z ginekologiem prowadzącym ciążę. Jego opinia będzie kluczowa. Nawet jeśli czujemy się dobrze, ale niestety mamy przeciwwskazania do ćwiczeń w ciąży, nie powinniśmy robić tego na własną rękę. Lekarz wie, co dla nas jest najlepsze.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.