Ćwiczenia z taśmami. Zalety ćwiczeń z taśmą gumową. Najlepszy zestaw ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną

Trening z taśmami zyskuje coraz więcej fanów. Nazywany inaczej ćwiczeniami z taśmami oporowymi, taśmami do pilatesu czy po prostu treningiem z gumą, to jeden ze skuteczniejszych sposobów na wyszczuplenie i modelowanie sylwetki. Poniżej znajdziecie wskazówki, jak rozpocząć ćwiczenia z taśmą gumową i przykładowy zestaw ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną.

Ćwiczenia z taśmą gumową – dla kogo?

Do ćwiczenia z taśmą gumową nie potrzebujemy nic oprócz kawałka elastycznej taśmy i motywacji. Samozaparcie przyda się szczególnie tym, którzy oczekują błyskawicznych efektów. Ćwiczenia z taśmą gumową przynoszą korzyści, jednak musimy uzbroić się w cierpliwość.

Pierwsze rezultaty systematycznych ćwiczeń z taśmą gumową możemy zobaczyć już po miesiącu. Jednak należy ćwiczyć trzy razy w tygodniu. Wzmocnimy brzuch, uda, pośladki, a nawet ręce. Liczy się jednak regularność. Nie muszą to być długie sesje treningowe.

Możemy ćwiczyć w domu, przed telewizorem. Ćwiczenia z taśmą gumową sprawdzą więc dla wszystkich zabieganych, którzy nie mają czasu odwiedzać siłowni czy umawiać się z trenerem personalnym. Można bowiem ćwiczyć o dowolnej porze i w dosłownie dowolnym miejscu.

Zestaw ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną – zalety

Ćwiczenia z gumami nie tylko modelują ciało, lecz także poprawiają naszą równowagę, koordynację ruchową i wzmacniają mięśnie głębokie odpowiedzialne za prawidłową postawę ciała. Podczas wykonywania zestawu ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną zaangażowane zostają bowiem wszystkie partie mięśni. Nawet te, o których pojęcia nie mamy o ich istnieniu!

Zestaw ćwiczeń z taśmą rehabilitacyjną może być więc świetnym pomysłem dla wszystkich osób, które na co dzień stawiają na trening siłowy – czy to z hantlami, ketlami, czy sztangą.

Taśma do ćwiczeń jest bardzo niepozorna. Niby zwykły kawałek gumy, a potrafi zdziałać cuda. Wielką zaletą jest niewątpliwie niska cena przyrządu. Można go przechowywać choćby w szafce z butami czy pod łóżkiem. Dodatkowo podczas ćwiczeń z gumami praktycznie nie ma możliwości kontuzji.

Ćwiczenia z taśmą oporową – jak ćwiczyć?

Do ćwiczeń z taśmą oporową można stosować gumy ze specjalnymi uchwytami na końcach, ale równie dobrze sprawdzi się także tańsza wersja gumy – zwykła, elastyczna taśma bez rączek.

Kolor gumy nie ma większego znaczenia. Oczywiście producenci przekonują, że kolor odpowiada oporowi, który stawia guma, jednak prawda jest taka, że wystarczy chwycić taśmę szerszym bądź węższym chwytem i w ten sposób wyregulować sobie obciążenie.

Zanim zaczniemy ćwiczyć z taśmą oporową konieczna jest oczywiście rozgrzewka. Możemy wykonywać wymachy, podskoki, biegać w miejscu rozgrzewając nadgarstki. Możemy także wsiąść na rowerek stacjonarny czy skorzystać orbitreka.

Po treningu z taśmami konieczna jest oczywiście sesja ćwiczeń rozciągających. Stretching powinien zakładać pracę nad wszystkim mięśniami. Ważne, aby podczas wszystkich ćwiczeń z taśmami pamiętać o oddechu. Prawidłowy oddech ułatwia ćwiczenia i sprawia, że osiągamy lepsze efekty. Na wydechu rozciągamy taśmę, na wydechu rozluźniamy gumy.

Poniżej prezentujemy przykładowe ćwiczenia z taśmami na brzuch i plecy.

Ćwiczenia z taśmami na brzuch. Usiądź płasko na macie lub podłodze. Ugnij lekko kolana. Gumę włóż pod podeszwy stóp i złap mocno za jej końce. Złącz dłonie przed klatką piersiową. Wyprostuj maksymalnie plecy i oderwij stopy od ziemi. Przenoś ręce na lewą stronę, skręcając przy tym górną część tułowia. Wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ćwiczenie na prawą stronę. Wykonaj minimum 15 powtórzeń na każdą ze stron.

Ćwiczenia z taśmą na kręgosłup. Stań wyprostowany. Złap taśmę i umieść ją pod stopami. Rozstaw stopy na szerokość bioder. Taśma cały czas leży na ziemi, pod stopami. Weź gumę w dłonie. Ugnij kolana i wypchnij biodra do tyłu. Tułów pochyl do przodu. Masz znajdować się pod kątem 45 stopni do podłogi. Ugnij łokcie i unoś je w tył, tak by guma była napięta. Wyprostuj łokcie, kieruj je do tyłu. Zatrzymaj pozycję na kilka sekund. Zrób po 10 powtórzeń.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.